שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
קפיטליזם 3.0
קפיטליזם 3.0 גג כתבה

קפיטליזם 3.0

כסף חדש, צרות ישנות

האם הכנסה מלאכותית של עוד כסף למחזור באמת טובה לכלכלה, ולמה בעצם אירופה לא יכולה לחיות בלי אינפלציה

איתי להט 08:3228.01.15

בשבוע שעבר התבשר העולם כי הבנק המרכזי האירופי עומד להתחיל את תוכנית ההקלה הכמותית שלו בסכום של 1.1 טריליון יורו ולמשך זמן של 18 חודשים. הסיבות? האבטלה שפושה במדינות האיחוד האירופי, לצד רצון לעודד אינפלציה מתונה באירופה הסובלת מלחצים דפלציונים. הרעיון הוא כמובן שבעזרת מנגנון יצירת הכסף החדש ימטיר הבנק המרכזי של אירופה על השווקים תזרים מזומנים, שבתורו יטפטף אל הכלכלה בצורת הלוואות ויעודד צמיחה, יצירת משרות ואינפלציה מתונה.

 

מהלך ההקלה הכמותית הזה ומניעיו, שבראשם יצירת אינפלציה “בריאה”, מעוררים מחדש שאלות של תיאוריה כלכלית בסיסית. נתחיל מהנתונים שהצטברו בשנים האחרונות מיפן, ארה"ב, בריטניה ומדינות אחרות שיצרו הקלה כמותית מסיבית, ומראים שהתוכנית הזו לא ממש מיטיבה עם האזרח וגם לא בטוח שעם הכלכלה.

 

1. המכוניות נסעו מיפן

הכסף הוציא את המפעלים מהמדינה

 

ביפן, שביצעה הקלה כמותית לפני 20 שנה ולאחרונה ערכה סיבוב נוסף, הכסף הזול שהגיע ליצרניות הרכב היפניות שימש אותן כדי להעביר את מפעלי הייצור שלהם למדינות שבהן עלות העבודה נמוכה יותר. על הדרך איבדה הכלכלה היפנית חלק גדול מכוח הייצור שלה ולא מעט משרות. בבריטניה ההקלה הכמותית של 2010 הדגימה כיצד בנקים השתמשו בכסף — הם הלוו את רובו ככולו להשקעות נדל”ן ולספקולציה פיננסית. בארה"ב הוויכוח על יעילות ההקלה הכמותית עודו ניטש, אבל הראלי האינסופי במניות מראה לאן הכסף באמת הלך.

 

2. כסף ילך לכסף

העושר יגיע לבעלי הנדל"ן והמניות

 

אפילו ענקי בנקאות שנהנים ממחזורי הכסף החדשים מזהירים מפני תוצאות עגומות של ההקלה הכמותית. ניקולאוס פניגירטזוגלו (Panigirtzoglou), מבכירי ג'יי.פי. מורגן, פרסם השבוע חוות דעת שבה כתב: "אפקט העושר מהכסף החדש של ה־ECB לא יתחלק באופן שווה, כפי שכבר ראינו בעבר. התמריץ ילך לשוקי המניות והדיור, וייטיב בעיקר עם הבעלים של השניים, כלומר עם העשירים". גם דויטשה בנק יצא עם הצהרה צינית שתמציתה: "ההקלה הכמותית לא בטוח תעבוד על יסודות הכלכלה, אבל היא ללא ספק תעבוד על שוק המניות. צאו וקנו!".

 

שטרות יורו. הבנק האירופי יזרים לשוק 1.1 טריליון בתוך 18 חודשים שטרות יורו. הבנק האירופי יזרים לשוק 1.1 טריליון בתוך 18 חודשים צילום: בלומברג

 

3. טריליון זה לא מספיק

יש מי שבונה על גל הדפסה נוסף

 

אבל יש כאלה שזה לא מספיק להם. תאגיד הבנקאות הגלובלי סוסייטה ג'נרל פרסם הצהרה שעות ספורות לאחר ההודעה הדרמטית, ובה נטען כי סכום הכסף הנדרש כדי שההקלה הכמותית תעבוד ותיצור 2% אינפלציה הוא 3 טריליון יורו. כעבור יממה כבר נשמעו ציוצים בבנק המרכזי שפותחים את הדלת לעוד כסף, הרבה כסף. אחד מבכירי הבנק המרכזי האירופי, בנואה קור (Benoit Coeure), אמר: "הבנק המרכזי שומר לעצמו את הזכות להעריך אם יש צורך להמשיך בתוכנית גם מעבר לספטמבר 2016, אז היא אמורה להסתיים".

 

4. אין ברבורים שחורים

מריו דראגי לא חושש מהיפר־אינפלציה

 

ולבסוף - על מה בדיוק מבוססת ההנחה שאינפלציה נמוכה באיחוד היא דבר רע? האם כלכלה פרוגרסיבית היא לא כלכלה שבה מחירים נופלים וכוח הקנייה של הצרכן מתחזק בעזרת עלייה בהכנסות? ומה עם החשש המתמיד שהדפסת הכסף המוגברת תצא משליטה ותיצור היפר־אינפלציה? כשנשיא הבנק המרכזי האירופי מריו דראגי נשאל את השאלה הזאת במסיבת עיתונאים, התשובה שלו עוררה הרמות גבה: "תוכניות ההקלה הכמותית שראינו עד היום לא יצרו היפר־אינפלציה". על משקל אם כל הברבורים שראינו לאחרונה הם לבנים, אז כל הברבורים לבנים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x