$
משפט

לראשונה בעבירות ני"ע: מעצר עד תום ההליכים למואשם בתרמית משקיעים

שופט בית המשפט המחוזי בת"א הורה לעצור את אילן מורגן בעלי בית ההשקעות אפולו המואשם בתרמית משקיעים עד תום ההליכים לאחר שקיבל את טענת הפרקליטות כי מורגן מסוכן לציבור וממשיך להבטיח ללקוחותיו תשואות בלתי סבירות

תומר גנון 14:3125.01.15

שופט בית המשפט המחוזי בת"א, ד"ר עודד מודריק, הורה היום (א') לעצור עד תום ההליכים את אילן מורגן, הבעלים של בית ההשקעות אפולו המואשם בתרמית משקיעים וזכה לכינוי "האיש בעל ששת הפרצופים". ככל הידוע זהו המקרה הראשון שבו נעצר עד תום ההליכים אדם המואשם בעבירות ניירות ערך. מורגן נשלח למעצר לאחר שלא הפקיד ערבויות כספיות שהיו מאפשרות לו להישאר במעצר בית.

 

מורגן זכה לכינוי "האיש בעל ששת הפרצופים", משום שהציג עצמו למשקיעים בעבר גם בחמישה שמות נוספים - אלן מורג, מיקא ארבל, אילן ארבל, אילן מיקא ומורגן לומברד. הוא נמצא מאז יום שישי במעצר בית, לאחר שהפרקליטות ביקשה לעצור אותו עד תום ההליכים נגדו. ביום חמישי הוגש נגד מורגן כתב האישום החמור על תרמית משקיעים. הפרקליטות טוענת שמורגן מהווה "סכנה לביטחון הציבור", משום שהורשע בעבר בעבירות ני"ע בארה"ב וריצה 4 שנות מאסר, מתנהל נגדו כתב אישום בישראל על תרמית של משקיעים חרדים, וכאמור ביום חמישי הוגש נגדו כתב אישום שלישי על תרמית משקיעי אפולו. כן טוענת הפרקליטות שמורגן מנסה בימים אלה לשדל משקיעים נוספים למסור לו כספים, ועל כן יש להרחיקו משוק ההון ולכלוא אותו.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

ביום שלישי שעבר, אחרי חקירה שנמשכה מאז חודש מרץ 2013, עצרו חוקרי רשות ני"ע את מורגן בביתו שבירושלים. הוא נחקר בחשד שמסר למנהל התיקים שלו מידע כוזב על חברות קנדיות שהיו קשורות אליו, כדי שירכוש מניות שלהן לתיקי הלקוחות בבית ההשקעות אפולו. התרמית, כך על פי הראיות לכאורה שהציגו לו החוקרים, עלתה למשקיעים מיליון וחצי שקלים שזרמו לכיסו של מורגן.

 

כבר ביום חמישי שעבר מיהרה הפרקליטות להגיש לבית המשפט המחוזי בת"א כתב אישום חמור נגד מורגן, על הנעה בדרכי תרמית לרכישה של ני"ע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הפרת אמונים ועוד. מורגן, כך כתב האישום, הוא שמכר את מניות החברות הקנדיות ללקוחות אפולו השקעות, הן באמצעות חברה שבבעלותו והן באמצעות ברוקר גרמני. בכך גרם ללקוחות הפסדים כספיים ניכרים של מאות אלפי יורו, שאותם שלשל לכיסו.

 

הפרקליטות: "מדובר בעבריין סדרתי"; באי כוחו של מורגן: "בקשת מעצר שאינה במקומה"

 

באופן תקדימי ביקשו התובעים, יוני לבני ומאור ברדיצ'בסקי ממחלקת ני"ע בפרקליטות, לעצור את מורגן עד תום ההליכים נגדו. בפרקליטות דורשים שהוא ישב מאחורי סורג ובריח כבר מעכשיו, משום שהוא ממשיך, לטענתם, לגייס לקוחות ומבטיח להם תשואות בלתי סבירות. למורגן מסתבר יש עבר מפואר של תרמית משקיעים. "עניין לנו בשור מועד, עבריין סדרתי, אשר זו לו הפעם השלישית שבה הוא מסתבך בעבירות הפוגעות בנכסיו של הציבור, ובאופן מיוחד ציבור חלש שהבנתו בתחום ניירות הערך מוגבלת, וניתן לפתותו להשקיע באמצעות הבטחות כוזבות לתשואה גבוהה", טוענים בפרקליטות.

 

הפעם הראשונה שבה נתפס מורגן והורשע בעבירות כלכליות הייתה בארה"ב. בשנת 2003 הוא הורשע בעבירה של מניפולציה בניירות ערך ונדון ל-4 שנות מאסר. אלא שמורגן, כך טוענת הפרקליטות, המשיך גם בישראל במעשיו במה שהיא מכנה "הפרשה החרדית". עם חזרתו לארץ לאחר תקופת המאסר, הוא הגה תוכנית שבמסגרתה גייס משקיעים חרדים שידם אינם משגת וזאת "תוך שהוא מבטיח להם תשואה של 24%-36% לשנה ללא סיכון ועם בטחונות פיקטיביים נרחבים".

 

מורגן, כך טוענת הפרקליטות בכתב האישום שהוגש נגדו בפרשה החרדית ומתנהל בימים אלה, הציג עצמו במרמה כבעל ממון רב וכבעל זיקה לרבנים, והכול כדי להפיל את לקוחותיו בפח. בדרך זו גנב מורגן מהלקוחות סכום של כ-2 מיליון שקל. בכסף שגייס עשה מורגן שימוש לצרכים פרטיים או לעסקיו, בעוד שחלקו שימש לשם תשלומי הריביות הראשונות ללקוחות מורגן, בדרך של הונאת פירמידה (פונזי).

 

לטענת הפרקליטות את תקופת המשפט בפרשה החרדית, שבה הוא משוחרר בתנאים, ניצל מורגן לשם המשך ביצוע עבירות במה שמכונה עכשיו "פרשת אפולו". עבירות אלה נפסקו לטענתה רק בשנת 2012, בעקבות שלילת רישיון ניהול התיקים של החברה על ידי רשות ני"ע. עם זאת הפרקליטות טוענת שגם בימים אלו נאספו מידע וראיות בנוגע לביצוע פעילות מרמה של משקיעים.

 

באי כוחו של מורגן, עמית בר וקרן נחמן, מסרו בתגובה: "מדובר בבקשת מעצר שאינה במקומה. העבירות בכתב האישום התבצעו בשנת 2011-2012. היום אנחנו 3 שנים אחרי. אין כל סיבה לבקש מעצר של אדם היום, על עבירות שבוצעו לכאורה לפני 3 שנים ונחקרו מאז שנת 2013".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x