$
משפט

נסגר תיק החקירה נגד עובד חברת חשמל שנחשד בקבלת שוחד

יעקב גוטמכר, עובד במחלקת הרכש של חברת החשמל, נחשד כי לקח שוחד במאות אלפי שקלים בתמורה להטיית מכרזים. חקירת המשטרה בעניינו הובילה בעבר להשעייתו מעבודתו אך זו בוטלה על ידי בית הדין האזורי לעבודה

זוהר שחר לוי 14:2120.01.15

המשטרה סגרה מחוסר ראיות את תיק החקירה בעניינו של יעקב גוטמכר, עובד במחלקת הרכש של חברת החשמל, שנחשד כי לקח שוחד במאות אלפי שקלים בתמורה להטיית מכרזים. חקירת המשטרה בעניינו הובילה בעבר להשעייתו מעבודתו אך זו בוטלה על ידי בית הדין האזורי לעבודה.

 

חקירת המשטרה החלה בעקבות תלונה של חברת החשמל שהוגשה בדצמבר 2011 וגוטמכר אף נחקר בעניין. בחברת החשמל טענו כי בדיקה פנימית העלתה את החשד למעורבותו של העובד בפרשת "חשמל הצפון" ובעקבות מידע שהתקבל עלה חשד כי גם היטה מכרזים במקרים רבים.

 

עובד של חברת החשמל (אילוסטרציה) עובד של חברת החשמל (אילוסטרציה) צילום: בן אברהם במחנה

 

 

ואולם, ל"כלכליסט" נודע כי יחידת ההונאה במחוז חוף, שחקרה את התלונה, החליטה לסגור נגד גוטמכר את תיק החקירה בעניינו, שכלל חשד לעבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים. עילת סגירת התיק הינה חוסר ראיות.

סגירת התיק מצטרפת גם להחלטה שניתנה בשנת 2012 בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה,ופורסמה בעבר ב"כלכליסט". גוטמכר, שהושעה מעבודתו בעקבות התלונה, פנה לבית הדין בדרישה לבטל את ההחלטה.

 

בית הדין קיבל את עמדתו של גוטמכר וביטל את ההשעייה, תוך מתיחת ביקורת על כך שלא ניתנה לעובד כל אפשרות להגיב לטענות החמורות שעלו נגדו בטרם הושעה. בהחלטת בית הדין צוין כי לא ייתכן שאדם יושעה בשל חשד לעבירה שיש עמה קלון, כמו עבירה של קבלת שוחד, וזאת מבלי שתינתן לו האפשרות להגיב לאותן חשדות.

 

"אין די בעצם הגשת תלונה בעבירה הנושאת עימה קלון, כדי להביא אוטומטית להשעייה", נכתב בהחלטה. "יש צורך לבחון, האם הופעל שיקול דעת ראוי בנסיבות העניין והאם ניתנה לעובד זכות הטיעון, שאם לא כן המדובר בפגיעה בכללי הצדק הטבעי. נציין, כי לו היה די בעצם הגשת תלונה או בעצם פתיחת חקירה במשטרה על מנת להשעות, כך היה נכתב בנוהל ולא היה צורך בהפעלת שיקול דעת, אלא המדובר היה בהשעיה אוטומטית עם פתיחת חקירה לגבי העבירה שיש עמה קלון".

 

עוד צוין בהחלטה כי "עולה בבירור, כי חברת החשמל לא פעלה בהתאם להוראות הנוהל הרלוונטי, לא נתנה לעובד את האפשרות ליתן תגובתו לחדשות כנגדו ולהשמיע טיעוני בעניין, בחרה להגיש תלונה במשטרה בטרם קיבלה את תגובתו העניינית ובטרם דיווחה על העניין לוועד העובדים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x