$
בחירות 2015

לבני והרצוג עדיין לא סיכמו כיצד יתחלקו במימון קמפיין הבחירות

לדברי גורמים בעבודה, מאזן המפלגה נמצא במסלול שיפור קבוע ומתקרב לסגירת חובות העבר; התנועה נמצאת בעודף של כמה מיליוני שקלים

אורי תובל 21:0519.01.15

בעוד שרשימת המחנה הציוני ממשיכה להוביל בסקרים - מתברר כי ההסכם בין שני מרכיבי הרשימה, מפלגות העבודה והתנועה, עדיין אינו סופי בכל הנוגע לחלוקת האחריות התקציבית על הקמפיין. תוצאות הבחירות הן שיקבעו את גובה המימון שתקבל כל אחת מהמפלגות, שעדיין לא החליטו כיצד ינהגו לאחר הקמפיין.

 

מפלגת העבודה זכתה בבחירות הקודמות ב־15 מנדטים, והתנועה בשישה. למרות שהן רצות ביחד ואף יקבלו מימון מפלגות לחשבון משותף, גובה המימון נקבע לכל מפלגה לחוד. המימון למפלגת העבודה יהיה לפי הנוסחה בחוק מימון המפלגות: ראשית יחושב הממוצע בין 15 המנדטים שיש לה למספר המנדטים שתקבל בבחירות הקרובות, והתוצאה תוכפל ב־1.37 מיליון שקל. התנועה, לעומת זאת, רצה כגוף משפטי חדש, כך שהיא תקבל 1.37 מיליון שקל על כל מנדט שתקבל, ללא ממוצע.

 

ברשימה המשותפת קיבלה התנועה שישה מקומות עד המקום ה־25, שניים מהם במקומות 24 ו־25. התוצאה היא שאם המחנה הציוני יקבל 23 מנדטים, רק ארבעה מהם יהיו של התנועה שתקבל מימון נמוך מאם היתה רושמת המשכיות משפטית, וגם העבודה תיפגע.

המפלגות עדיין לא החליטו איך יחולק הגירעון - או הרווח - שיתקבל בסוף הקמפיין: האם על פי מספר המושבים שכל מפלגה תקבל בפועל, או לפי יחס שייקבע מראש.

 

ציפי לבני ויצחק הרצוג ציפי לבני ויצחק הרצוג צילום: שאול גולן

 

עם זאת, שתי המפלגות מגיעות לאיחוד במצב כלכלי טוב למדי. לדברי גורמים בעבודה, מאזן המפלגה נמצא במסלול שיפור קבוע ומתקרב לסגירת חובות העבר. התנועה של לבני נמצאת במצב טוב יותר. המפלגה שנהנתה בקדנציה הקצרה של הכנסת ה־19 ממימון הוצאות שוטפות של כ־408 אלף שקל בחודש נמצאת בעודף של כמה מיליוני שקלים.

 

בנוסף, המפלגה ממשיכה לקבל מימון שוטף לפי שישה מנדטים, למרות שארבעה חברי כנסת המשויכים לסיעה בכנסת כבר אינם חלק ממנה. דוד צור ואלעזר שטרן, שליש מסיעת התנועה, המינימום ההכרחי לפילוג - שקלו להכריז על עצמם סיעה עצמאית ולקבל את המימון השוטף ומימון הבחירות כסיעה של שניים. אולם לבסוף החליטו השניים, שנאבקו לשקיפות תקציב התנועה במשך הכהונה, שלא לעשות זאת מסיבות ציבוריות. כתוצאה מכך, שטרן מגיע ליש עתיד ללא מימון בחירות, וכל הכסף יזרום עם לבני למחנה הציוני. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x