$
משפט

פרשת השחיתות: הוארך מעצרם של ראש עיריית עפולה, סגנו ויועץ השר שטייניץ

על פי החשד בכירים בעירייה קיבלו 4 מיליון שקל ממפלגת ישראל ביתנו בתמורה למינוי מקורבים; ביהמ"ש השלום בראשל"צ האריך ב-3 ימים את מעצרם של ראש העירייה יצחק מירון, סגנו בוריס יודיס, יו"ר סניף הליכוד בעפולה, רמי טייב, המשמש כיועצו של השר שטייניץ ויו"ר מטה מפלגת ישראל ביתנו, דאוד גודובסקי

זוהר שחר לוי 17:0012.01.15

פרשת השחיתות בישראל ביתנו: לאחר שהבוקר (ב') פשטו חוקי המשטרה על עיריית עפולה נעצר גם ראש עיריית עפולה יצחק מירון. ביחד עם מירון נעצרו גם סגנו, בוריס יודיס, יו"ר מטה מפלגת ישראל ביתנו, דוד (דאוד) גודובסקי וראש המטה של שר המודיעין יובל שטייניץ, רמי טייב. העבירות המיוחסות לטייב, לפי החשד, קשורות לתפקידו כיו"ר סניף הליכוד בעפולה ולא לתפקידו לצידו של השר. על פי החשד קיבלו בכירי העירייה כ-4 מיליון שקלים ממפלגת ישראל ביתנו בתמורה למינוי מקורבים (בהם גם סגן ראש העיר יודיס). בית משפט השלום בראשון לציון האריך בשלושה ימים את מעצרם של הארבעה. מירון שהתעקש לייצג את עצמו בדיון אמר: "לא היה ולא נברא, ואוכל להוכיח זאת".  בתוך כך, סגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום סיימה לפני כשעה את חקירתה במשרדי יאח"ה שבלהב 433. הבוקר הודיעה קירשנבאום על פרישתה מהמפלגה וציינה כי היא שומרת על זכות השתיקה.

 

לפי החשד במשטרה, מפלגת ישראל ביתנו, דרך מעורב נוסף, העבירה סכום של כ-4 מיליון שקל לעיריית עפולה ובתמורה נטען כי ראש העיר גרם למינויו של סגן ראש העיר, בוריס יודיס, שמעצרו הוארך קודם לכן. סגן ראש העיר, לפי החשד, הוא איש ישראל ביתנו וכן חשדות נוספים.

 

ראש עיריית עפולה, יצחק מירון, ביקש לייצג את עצמו בדיון בהארכת מעצרו. מירון מתעקש לעשות זאת אף שהשופט מנחם מזרחי מבהיר לו שזה עשוי להפלילו וכי באפשרותו לקבל שירות מטעם הסנגוריה הציבורית או להמתין להגעת סנגור מטעמו. "אין לי מה להסתיר", מבהיר מירון. "התעסקתי בעריכת דין עד לפני שנה".

 

גודובסקי בהארכת מעצר היום גודובסקי בהארכת מעצר היום צילום: אוראל כהן

 

מירון: "אני מבקש להבין במה אני חשוד?".

 

נציגת המשטרה: "הכל בפני ביהמ"ש".

 

מירון: "זה מה שאמרת לי גם בחקירה, תתני לי תשובות, אמרי לי במה אני חשוד? כתוב בבקשת המעצר עבירות אבל לא את העובדות. אני רוצה להבין מה העובדות".

 

נציגת המשטרה: "מדובר בהתפתחות שעניינה עבירות שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בכך שבכירים בעיריית עפולה קיבלו כסף ובתמורה ביצעו פעולות לבקשת גודובסקי. החשד הוא ש-4 מיליון שקלים שהועברו לעיריית עפולה מישראל ביתנו ובתמורתם בוצעו מעשים, בהם של ראש העיר, פעולות הקשורות במינוי של מקורבים בין השאר במינוי של סגן ראש העיר".

 

מירון: "השאלות שלי כאן יקבעו אם אישן בבית או בבית המעצר, ולדעתי מן הראוי לתת לי להגן על עצמי. דפקו לי על הדלת הבוקר ב-6 וחצי בבוקר. חקרו אותי שעתיים וזהו, זה בזבוז זמן. אני עד עכשיו לא יודע מה החשד. לכן אני מבקש תשובות".

 

"אני חושב", הסויף ראש העיר, "שאין סיבה עניינית למעצר או להארכת המעצר שמבקשים כאן כרגע. כפי שאמרתי, השעות הרבות מאז שנלקחתי מביתי עד עכשיו נחקרתי רק שעתיים, לו רצו יכלו לחקור. הרקורד שלי חסר עבר פלילי ויש לי נקודות זכות כאיש ציבור בעפולה, גם כעו"ד וגם כראש עיר, וגם את זה צריך לקחת בחשבון. אני מבין את הפרשה ואני מבין שזה אחד מסעיפיה ואני מבין וכמו שהתרשמתי אין כמות של ראיות שמצדיקה בכלל המשך של החקירה שלי קל וחומר מעצר שלי. הנקודה המרכזית היא שהעירייה קיבלה 4 מיליון מישראל ביתנו, עד כמה שאני יודע לא היה ולא נברא ואני אוכל להוכיח זאת בתוך יממה. כסף לא הגיע מישראל ביתנו לעיריית עפולה. הסברתי בחקירה כי המינוי הוא בלי קשר לכספים שהתקבלו או לא".

 

קירשנבאום. סיימה את חקירתה במשרדי יאח"ה שבלהב 433 קירשנבאום. סיימה את חקירתה במשרדי יאח"ה שבלהב 433 צילום: ארז ביטון

 

 

נציג המשטרה עצר בשלב הזה את דבריו בטענה כי מירון משבש את החקירה.

 

מירון המשיך: "כששאלתי למה לעצור אותי אמרו לי כדי לא לבש. אני לא חושב שצריך לעצור ראש עיר כדי לא לשבש ויש דרכים אחרות שצריך לשקול אותן לפני שמחליטים ל מעצר. בדרך לכאן כבר ראיתי חלק מהאנשים, מה כבר אני יכול לשבש?".

 

השופט מנחם מזרחי קבע כי מירון יישאר במעצר בימים הקרובים וציין כי קיים חשד סביר לביצוע העבירות המיוחסות לו.

 

טייב: "אני עוזר לעיר כל הזמן ובגלל זה אני משלם עכשיו את המחיר"

 

טייב עצמו אמר בדיון: "אני המום שאני כאן. ראש העיר לא עשה שום דבר גם לא סגן העיר. אני עוזר לעיר כל הזמן ובגלל זה אני משלם עכשיו את המחיר. לא עשיתי שום דבר. ראש העיר ראיתי אותו אתמול ולא דיברתי איתו מילה. לא עשיתי שום דבר".

 

שופט ביהמ"ש השלום בראשל"צ, מנחם מזרחי ציין כי בהחלטתו להאריך את מעצרו של טייב כי מעורבתו בפרשה היא בתיווך לשוחד, וכי קיים חשש שאם ישוחרר תשובש החקירה.

 

באשר ליו"ר מטה מפלגת ישראל ביתנו, דאוד גודובסקי, הרי שזהו מעצרו השני במסגרת הפרשה. עם פרוץ הפרשה, לפני כשלושה שבועות, הוא נעצר ובהמשך שוחרר בתנאים מגבילים. בדיון היום טען בא כוחו כי מדובר בבקשה לעיון חוזר בשחרורו, אולם טענתו נדחתה על ידי השופט, מנחם מזרחי, שהדגיש: "זה סיפור חדש, מחוז חדש". עוד צוין כי הוא שומר על זכות השתיקה בחקירתו.

 

השופט מזרחי שדן בהארכות המעצר של הארבעה ציין בהחלטותיו כי קיימת עילת מעצר בעניינם וכי קיים חשש לשיבוש הליכי משפט וכן קיים חשד סביר לביצוע העבירות המיוחסות להם. "מדובר בחקירה חדשה, הסתעפות של חקירה קודמת שיש לאפשר ליחידה החוקרת למצות את החקירה בעניין זה".

 

מלשכתו של שטייניץ נמסר: "השר סומך ידיו על רשויות החוק שיעשו את עבודתם נאמנה.השר מקווה שיתברר כי לא נפל פגם בהתנהלות של יועצו הפוליטי".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x