$
משפט

וינשטיין: מניעים פוליטיים בחקירת פרשת השחיתות? "דברי הבל"

היועץ המשפטי לממשלה הגן על הפרקליטות והמשטרה בעקבות הטענות כי חקירת השחיתות במשרד הפנים נובעת מרצון להתערב בבחירות; לדבריו, "מדובר בחקירה משמעותית, שמעלה חשד לשחיתות מאורגנת ושיטתית"

משה גורלי 21:0201.01.15

הטענות לפיהן פעולות הפרקליטות והמשטרה בפרשת השחיתות במשרד הפנים נובעות ממניעים פוליטיים ומרצון להשפיע על הבחירות הן בבחינת דברי הבל ו"נשענות כולן על אדני שווא", כך אמר היום (ה') היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, באירוע הפתיחה של כנס העמותה למשפט ציבורי בחיפה. היועץ אמר כי הוא "נותן גיבוי מלא ליחידות החוקרות ולפרקליטים המלווים. פעולתם ראויה לכל שבח. כל שנעשה, בידיעתי ובאישורי נעשה".

 

רבים מהעצורים והנחקרים בפרשה הם אנשי מפלגת "ישראל ביתנו", ויו"ר המפלגה, אביגדור ליברמן, תקף בשבוע האחרון את החקירה ומניעיה. באחת ההתבטאויות טען ליברמן כי "אין בחירות בלי חקירות" וכי "כוחות עלומים" עומדים מאחורי החקירה הנוכחית.

 

 

 

וינשטיין שלח אתמול מכתב חריף לסגנית שרת הפנים פאינה קירשנבאום, שלהבדיל משאר המעורבים לא נעצרה בזכות חסינותה כחברת כנסת, בו הוא דורש ממנה שלא להגיע למשרדה במשך 30 יום ולא להפעיל את הסמכויות השלטוניות שמופקדות בידה.

 

 

ליברמן. "כוחות עלומים" ליברמן. "כוחות עלומים" צילום: אוראל כהן

 

לדברי וינשטיין היום, "מדובר בחקירה משמעותית, שמעלה חשד לשחיתות מאורגנת ושיטתית, בהיקפים נרחבים. שחיתות שמקורה על פי החשד בקנוניה בין אנשי שלטון מרכזי, שלטון מקומי ועמותות ציבוריות. וכל אלה לצורך הפקת רווחים וטובות הנאה אישיות מכספי הציבור. אישרתי פתיחתה של חקירה זו. ליוויתי אותה באופן צמוד. התקיימו בפניי דיונים לצורך אישור פעולות חקירה ולצורך קבלת החלטות על אפיקי חקירה חדשים. הפרשה החלה ממספר אירועים שונים ונפרדים, אשר התגלה ביניהם מכנה משותף. החקירה שהחלה כחקירה סמויה התרחבה מישיבה לישיבה וחשפה על פני הדברים תמונה מדאיגה. חומרתם המופלגת של החשדות, והעובדות שבעטיין התעורר צורך לבצע חקירה גלויה, מוכרים לי היטב".

 

וינשטייין מנה את הסיבות לעיתוי בו הפכה החקירה לגלויה: כך תוכנן עוד קודם להכרזת הבחירות; דבר החקירה החל לדלוף ועלה חשש לשיבושה; סוף שנת תקציב והסכנה שכספים נוספים יועברו בשיטות שנחשפו בחקירה; וגם: זכות הציבור לדעת דווקא לפני בחירות מידע שנוגע לנבחרי ציבור. "אם אדייק, מועד הבחירות הוא זה שהפתיע את החקירה ולא החקירה היא זו שהפתיעה את הבחירות", אמר וינשטיין.

  

בית משפט השלום בראשון לציון האריך היום ב-5 ימים את מעצרם של ראש מועצת מגילות, מרדכי (מוצי) דהנמן, ושל הלוביסט ישראל יהושע, החשודים בעבירות של שוחד ותיווך לשוחד במסגרת הפרשה. "חלה אתמול התפתחות דרמטית בפרשה", אמר השופט מנחם מזרחי בהחלטתו וציין כי מדובר בהתפתחות ש"בכוחה לפתוח את החקירה למחוזות נוספים". השופט לא ציין בהחלטתו מהי אותה התפתחות דרמטית, אך ככל הנראה מדובר בגיוס עד מדינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x