$
משפט

בלעדי לכלכליסט

בכירי אוצר מסייעים למשטרה בחקירת השוחד בישראל ביתנו

הפקידים הבכירים, ובראשם אנשי אגף התקציבים, זומנו לסייע למשטרה להבין את מנגנון העברת הכספים למועצות ולעמותות, ששימש לפי החשד למימון מקורבי המפלגה. במקביל פשטה המשטרה אתמול על החטיבה להתיישבות בחשד למעורבות בפרשה

רוני זינגר 07:0701.01.15

בכירים במשרד האוצר העידו במסגרת חקירת המשטרה המתנהלת בפרשת השחיתות הנוגעת לבכירי מפלגת ישראל ביתנו, כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

במסגרת החקירה מסתייעים חוקרי להב 433 בבכירי האוצר, בדגש על אגף התקציבים, כדי לשפוך אור על התנהלות העברת הכספים הקואליציוניים, שמיועדים בתחילת כל שנה למפלגות השונות, ומועברים למועצות, איגודים ועמותות שונות, ובפרט אלו שבמרכז חקירת המשטרה. אנשי משרד האוצר עצמם אינם חשודים בפרשה ולא נחקרו תחת אזהרה.

 

על פי החשד, בכירי ישראל ביתנו, ובראשם סגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום, העבירו תקציבים לגופים תמורת שוחד, טובות הנאה ומינויי מקורבים.

 

חקירת המשטרה התרחבה אתמול גם לחטיבה להתיישבות. חוקרי המשטרה הגיעו למשרדי מרחבי צפון, מרכז ודרום של החטיבה ואספו מהם את כל מסמכי "קול קורא" - המקבילים למכרזים שהוציאה החטיבה בשנים האחרונות. המשטרה מתמקדת בבדיקת מכרזים שהוציאה החטיבה לפועל במועצות האזוריות שראשיהן נעצרו בתחילת הפרשה.

 

פאינה קירשנבאום פאינה קירשנבאום צילום: גיל יוחנן ויינט

 

עד כה פורסם כי נעצרו בפרשה ראש מועצת שומרון גרשון מסיקה, ראש מועצת תמר דב ליטבינוף וראש מועצת מגילות מרדכי (מוצי) דהמן. המשטרה לא עצרה חשודים מהחטיבה.

 

החטיבה להתיישבות היא יחידה בתוך ההסתדרות הציונית העולמית המשמשת בפועל כזרוע של הממשלה להקמת התנחלויות ופיתוחן. החטיבה זוכה להעברות תקציב רבות דרך ועדת הכספים, המנפחות מדי שנה במאות אחוזים את תקציבה.

 

החטיבה קשורה בקשרים עבותים עם מפלגות ישראל ביתנו והבית היהודי, שאנשיהן אף מועסקים בחטיבה. כך, למשל, נציג ישראל ביתנו בוועדת הבחירות המרכזית הוא ירון בן עזרא שמשמש גם כמנכ"ל החטיבה להתיישבות. בן עזרא אינו חשוד בדבר בפרשה.

 

תחקיר עמותת "מולד" שפורסם לפני כמה חודשים חשף מינויים והעברות כספים מכוונות שמבצעת החטיבה גם לגופים הקשורים למפלגת הבית היהודי. מהמפלגה לא נחקר עדיין איש, אך מקורות במשטרה הבהירו כי נבדקת שורה ארוכה של חשדות שחלקם טרם נחשפו. עוד נודע כי צפויים מעצרים נוספים וחקירה של לפחות נבחר ציבור בכיר אחד.

 

ח"כ סתיו שפיר המנהלת מאבק בוועדת הכספים נגד ההעברות לחטיבה אמרה אתמול כי "מעורבות החטיבה להתיישבות בפרשת השחיתות מוכיחה שוב: כשאין שקיפות, יש שחיתות. אף שהחטיבה ממומנת מכספי המסים, מסרבים ראשיה והפוליטיקאים מישראל ביתנו והבית היהודי המגבים אותם לחשוף מה הם עושים בסכומי העתק המוזרמים אליה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x