$
משפט

הותר לפרסום: השופט המחוזי משה גלעד ורעייתו חשודים בהעלמת מס דרך חשבון ב-UBS

השופט וחברת מועצת העיר עכו אביבה גלעד נחקרו בספטמבר, במסגרת חקירה נרחבת בה נעצרו 30 לקוחות ישראלים של הבנק. מייצגיהם של בני הזוג: "סמוכים ובטוחים כי בתום החקירה יתברר שלא נפל דופי בהתנהגות מרשינו"

תומר גנון ומשה גורלי 16:4830.12.14

הותר לפרסום: שופט בית המשפט המחוזי חיפה, משה גלעד, ואשתו חברת מועצת העיר עכו אביבה גלעד חשודים בהעלמת מס באמצעות חשבון בנק סודי ב-UBS. השניים נחקרו ברשות המסים בתחילת ספטמבר, ונערך חיפוש בביתם המשותף. השופט גלעד יצא לחופשה לאחר החקירה. מדובר בחשבון הרשום על שמה של אביבה גלעד. עם זאת, בשל נישואיהם, החשד הוא שגלעד ידע על הכספים.

 

שופט בית משפט השלום ירון גת נעתר היום להסרת הצו לאור בקשת כלי התקשורת, בהם "כלכליסט".

 

משרדי UBS בציריך, שוויץ משרדי UBS בציריך, שוויץ צילום: בלומברג

 

פרשת UBS, שהותרה לפרסום לפני כחודש בעקבות עתירת "כלכליסט", החלה בחודש יוני עם מעצרו של יועץ ההשקעות רוני אליאס (63) – בנקאי מאז 1976. אליאס עובד בבנק השוויצרי UBS בשמונה השנים האחרונות, ולפני כן עבד 17 שנים בבנק לאומי ציריך ו-10 שנים בבנק הפועלים בציריך. על פי בקשת המעצר, אליאס טיפל בחשבונות של ישראלים המחזיקים לפחות 2 מיליון פרנק שוויצרי בחשבונותיהם ב-UBS. הוא ייעץ להם בהשקעות במניות, אג"ח, פיקדונות וזהב. אליאס, שכתובתו הרשומה בישראל היא בטירת הכרמל, נעצר בצהרי ה-26.6 בלובי של בית מלון הילטון בת"א. זאת בשעה שקיים פגישה עם אחד מלקוחותיו הגדולים, מבעלי רשת מרפאות במזרח אירופה ששמו אסור עדיין בפרסום.

 

במקביל למעצרו של אליאס, נערך חיפוש בחדרו בבית המלון ובמשרדי נציגות UBS בישראל, ונתפסה רשימה של עשרות לקוחות ישראלים. לטענת הרשות בחשבונות שאותרו יש מאות מיליוני יורו שחייבים בתשלומי מס בישראל. כאמור, מאז שאותרה הרשימה עצרה וחקרה הרשות כ-30 ישראלים שהחזיקו חשבונות לא מדווחים בשוויץ ובהם עו"ד, רו"ח, מהנדס, מתווך נדל"ן ובעל פיצוציה בת"א.

 

על פי החשד אליאס ייעץ לחלק מלקוחותיו לא לדווח לרשויות בישראל על החשבונות שהם מנהלים בבנק. לאליאס יש 80-70 לקוחות – רובם פנסיונרים. בחקירותיו סירב תחילה למסור פרטיהם אודותיהם, משום שהחוק השוויצרי אוסר זאת על בנקאים. אלא שבהמשך מסר שמות וסכומי כסף מנוהלים של חלק מלקוחותיו. כן סיפר לחוקרים שהבנק אוסר עליו לייעץ בישראל, ועל כן כשהגיע לארץ לא ייעץ להם לגבי ניהול הכספים. אליאס חזר לשוויץ לאחר מעצרו, ונחקר לאחרונה שוב ברשות המסים כשהגיע לביקור משפחתי.

 

מינויו של גלעד לשופט ב־2008 היה שנוי במחלוקת. גלעד היה סנגור פלילי, ורבים מלקוחותיו היו מתחום הפשע המאורגן. עו"ד לילי בורישנסקי, שהיתה אז פרקליטת מחוז צפון, היתה בין המתנגדות החריפות למינוי, ובחוות דעת שהכינה לוועדה לבחירת שופטים היא כתבה כי "לגלעד קשרים לא משפטיים עם עבריינים קשים" וכן הוא "תלוי בהוראות הלקוח באופן מוחלט". המינוי עבר לבסוף באישורו של שר המשפטים דאז דניאל פרידמן.

בשיחה עם "כלכליסט" אמרה היום בורישנסקי: "האף שלי כנראה הריח טוב בזמנו. הוא היה יותר מדי מעורב עם קליינטים. לא היו ראיות נגדו, אבל היו יותר מדי פרשיות ודיבורים".

 

עו"ד יעקב וינרוט ועמית חדד המייצגים את בני הזוג גלעד מסרו כי "אנו סמוכים ובטוחים כי בתום החקירה יתברר שלא נפל דופי בהתנהגותם של מרשינו. יחד עם זאת, החליט השופט גלעד לצאת לחופשה עד שהעניין יתברר עד תום. אנו מצפים שרשויות החקירה יסיימו אותה מהר ככל האפשר נוכח הנסיבות האמורות".

 

מדוברות בתי המשפט נמסר: "השופט משה גלעד יצא לחופשה לבקשתו, על רקע החקירה המתנהלת. מעבר לכך וכל עוד הנושא מצוי בחקירה, אין תגובה נוספת".

 

מרשות המסים טרם נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x