$
דעות

פרשנות

הממשלה צריכה להכיר באחריותה

בוקר טוב לרשות החברות הממשלתיות. מבחינתה חברת החשמל מתנהלת עצמאית? איפה הפיקוח? איפה הנוכחות השוטפת שלה בישיבות דירקטוריון החברה? כי פרשת סימנס, קשה ככל שתהיה, מתגלגלת לא פחות עליה מאשר על חברת החשמל.

ליאור גוטמן 07:0229.12.14

שר האנרגיה, המים, התשתיות הלאומיות, הנגב והגליל והפיתוח האזורי סילבן שלום כנראה עסוק מדי בפריימריז של מפלגת הליכוד, כי אם הוא ירים את הראש הוא ישים לב שחברת החשמל מתפרקת לו מול העיניים. כבר לא מדובר רק בחברה שסיימה את שלושת הרבעונים הראשונים של 2014 בהפסד של 920 מיליון שקל, שסוחבת על גבה התחייבויות של 70 מיליארד שקל, שוועד העובדים שלה שובת זה שבוע וחצי והצליח לשלוח אתמול להפגנה בירושלים 2,000 עובדים. עכשיו מדובר גם באזרחי ישראל.

סילבן שלום סילבן שלום צילום: אוראל כהן

 

כדאי ששר האנרגיה ישים את לבו לכך שמנכ"ל חברת החשמל התפטר ושני הסמנכ"לים הבכירים שלו עצורים. כשחובות חברת החשמל יתפוצצו לכל אזרחי ישראל בפרצוף, וכשהפנסיות וקופות הגמל של ריקי כהן מחדרה יאבדו מערכן, עליית תעריף החשמל פחות תעסיק את הציבור.

 

שר האוצר בפועל בנימין נתניהו, כמו השר שלום, בוודאי עסוק גם הוא בפריימריז בליכוד, אבל מאחר שהוא פיטר את שר האוצר, הוא אחראי לחברת החשמל לא פחות משלום. אם הוא כבר מינה את יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה יוג'ין קנדל לפתור את עניין מונופול הגז של תשובה, אולי כדאי שהוא ינצל אותו שיעשה גם קצת סדר בחברת החשמל. כי גוף שמעסיק 13 אלף איש, כזה שיודע בעצמו שבכל רפורמה 2,500 איש ילכו הביתה, לא יכול להתנהל ללא יד מכוונת.

 

ומה עם רשות החברות הממש־לתיות? איפה הפיקוח? איפה הנוכחות השוטפת בישיבות דירקטוריון חברת החשמל? פרשת סימנס, קשה ככל שתהיה, מתגלגלת לא פחות עליה מעל חברת החשמל. כי אם זו חברה ממשלתית, ואם היא כפופה לרשות מבחינה רגולטורית, אז איפה היא היתה לכל אורך התקופה הזו ולמה רשות ניירות ערך צריכה להגיע ל"חגיגת השחיתות" לכאורה דווקא אחרי שכל הסוסים ברחו מהאורווה? שלום, נתניהו ורשות החברות סירבו לספק תשובה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x