$
משפט

פרשת השחיתות במשרד הפנים: בתה של פאינה קירשנבאום שוחררה למעצר בית

רנית קירשנבאום חשודה בקבלת שוחד. גם משה קליסקי מאיגוד הכדורסל, החשוד בתיווך שוחד מהאיגוד לפאינה קירשנבאום שוחרר למעצר בית. מחר תחליט המשטרה אם לבקש הארכת מעצר נוספת לחשודים בפרשה. המשטרה צפויה לזמן בימים הקרובים את סגנית השר קירשנבאום לחקירה נוספת

זוהר שחר לוי 19:0927.12.14
רנית קירשנבאום, בתה של סגנית שר הפנים, פאינה קירשנבאום, שוחררה אמש (שישי) למעצר בית. בתה של חברת הכנסת חשודה בקבלת שוחד במסגרת פרשת השחיתות הגדולה שנחשפה השבוע. פרט לקירשנבאום שוחרר למעצר בית גם איש איגוד הכדורסל, משה קליסקי החשוד בתיווך שוחד מאיגוד הכדורסל לקירשנבאום.

 

בנוסף, שחררה המשטרה למעצר בית את ויקטור אפריימוב, מנהל עמותת כוכב דוד, החשוד כי העמותה שבראשה הוא עומד שימשה כצינור להעברת כספים לדאוד גודובסקי, ראש מטה מפלגת ישראל ביתנו.

 

ביום רביעי האחרון הובאו לבית משפט השלום בראשל"צ קרוב ל-30 מהמעורבים כשמעצרם של חלקם הוארך עד מחר, בהם יצחק בורבה, יו"ר איגוד התאגידים הארגוניים ברשויות המקומיות וישראל יהושוע - שהיה יועץ פוליטי של נתניהו ועבר לייעץ לליברמן. מעצרם של רבים אחרים, ובהם יו"ר נת"ע אלכס ויזניצ'ר וסטס מיסז'ניקוב הוארך ב-9 ימים.

 

ייתכנו מעצרים נוספים

 

מחר תחליט המשטרה אם לבקש להאריך פעם נוספת את מעצרם של אלה שהוארך מעצרם עד מחר. החלטה בעניין תתקבל רק מחר. במקביל, צפויה היחידה החוקרת, יאח"ה, לזמן בימים הקרובים לחקירה נוספת של סגנית השר קירשנבאום וייתכן ויהיו במסגרת הפרשה מעצרים נוספים.

 

השבוע חשפה היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) שבלהב 433 פרשת שחיתות גדולה במגזר הציבורי. במרכז הפרשה סגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום והשר לשעבר סטס מיסז'ניקוב, במרכז החקירה חשד לשוחד, שחיתות חמורה והלבנת הון. ביום חשיפת הפרשה עיכבה המשטרה לחקירה למעלה מ-30 חשודים, בהם אנשי ציבור רבים ומעצרם של 28 מהם הוארך.

 

מימין: פאינה קירשנבאום ובנותיה - מיטל ורנית מימין: פאינה קירשנבאום ובנותיה - מיטל ורנית

 

בין העצורים שר התיירות לשעבר, סטס מיסז'ניקוב, מנכ"ל משרד החקלאות רמי כהן ורעייתו בתיה כהן, ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה, יו"ר איגוד הכדורסל לשעבר אבנר קופל והעוזרת האישית של של קירשנבאום ויקה רבין.

 

זה כשנה שהיחידה הארצית לחקירות הונאה חוקרת את פרשת החשדות בישראל ביתנו. החקירה נפתחה בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל לפני כשנה מגורמים שונים וככל שהצטבר הבינו במשטרה שמדובר ב״שיטה״ שהובילה להקמת צוות חקירה מיוחד שעסק בחקירה ובצד המבצעי באופן מסודר.

 

15 פרשיות משנה

 

עם הזמן והתגבשות החקירה זיהו החוקרים כי הפרשה הגדולה כוללת למעשה כ-15 פרשיות משנה, רובן הבשילו והביאו לגל המעצרים. עם זאת ככל הנראה פרשיות נוספות הקשורות לעניין ייחשפו בקרוב. על פי גורמים במשטרה, הפרשיות כוללות מגוון דמויות מקשת העשייה של המדינה, ולדברי הגורמים - כל אותן דמויות פעלו כדי לקדם עניינים ואינטרסים אישים.

 

החוקרים זיהו מנגנון של קידום אינטרסים תמורת כסף ציבורי בשורה של עמותות, ראשי מועצות ואיגודים מקוצעיים. מדובר בהעברת כסף בהיקפים של מיליוני שקלים שעברו בתנועה סיבובית מכיוון משרד הפנים, כלומר על פי החשד מכיוון עליו שלטה סגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום לעבר בכירים במשרדי הממשלה ומשם לעמותות, איגודים ורשויות מקומיות ובתמורה מונו שורה של מקורבים ופעילים הקשורים לפי החשד, ל״ישראל ביתנו״. גורמים במשטרה כינו את מה שגילו ״מנגנוני פשיעה״. גורמים במשטרה מגדירים את הפרשה כבעלת ״היקף אדיר באופן יוצא דופן - הרבה אנשים היו מעורבים מכל השכבות, מעגלים שסגרו את עצמם ופעלו באופן שיטתי״. המנגנון שנחשף במשטרה הוא ״מנגנון חשאי״ שפעל מתחת למנגנוני העברת כסף המתקיימים בין המוסדות באופן שגרתי.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x