$
ועידת תחזיות 2015
ועידת תחזיות גג עמוד

ועידת התחזיות

כחלון: "הבחירות הבאות יהיו על קיומנו כאנשים שעובדים בכבוד ולא על ימין ושמאל"

יו"ר סיעת כולנו אמר את הדברים בוועידת התחזיות 2015 של כלכליסט: "הטרגדיה הגדולה כאן היא שאנחנו חיים במדינה שמתעשרת והאזרחים לא מרגישים בזה. משהו בשיטה הכלכלית הזאת לא עובד"

זוהר שחר לוי 10:4624.12.14

"הבחירות הבאות יהיו על זוגות צעירים שיוכלו לממש את החלום שלהם לרכוש דירה ולבנות חיים נורמליים במדינת ישראל". כך אמר היום (ד') יו"ר כולנו בוועידת התחזיות של "כלכליסט".

 

לדבריו: "אנחנו בפתחם של בחירות. הבחירות הקרובות לא יהיו על ימין ושמאל. שינסו כמה שרוצים זה לא יהיה על זה. הבחירות הבאות הן על צמצום פערים, על מתן הזדמנות שווה, על מנהיגות, חזון ואומץ לקיים שינויים מתבקשים ונדרשים. הבחירות יהיו על קיומנו כעם שיכול לאפשר לאנשים שעובדים לחיות בכבוד. הבחירות הבאות יהיו על זוגות צעירים שיוכלו לממש את החלום שלהם לרכוש דירה ולבנות חיים נורמליים במדינת ישראל. על הם נפלא עם יכולות ועוצמות אדירות שיכול לפתוח דלתות בפני כולם. אני מאמין שכולנו וגם המפלגה שהקמנו יכולים, מסוגלים ונעשה את זה".

 

משה כחלון. "הכלכלה שלנו חולה ושורשי הבעיה זה ריכוזיות" משה כחלון. "הכלכלה שלנו חולה ושורשי הבעיה זה ריכוזיות" צילום: נמרוד גליקמן

 

כחלון פתח את דבריו בסיפור אישי: "אנחנו עוסקים פה בתחזיות, אז אני רוצה לספר לכם סיפור על תחזית ששמעתי לפני 30-40 שנה מאבא שלי. אבא שלי עלה לארץ בשנות ה-50, היה פועל בניין - לא יזם, פועל פשוט. ואנחנו היינו שבעה אחים והוא עבד מאוד קשה, מאוד מאוד קשה. בטונים, יציקות, בשמש, בגשם, כל בוקר היה יוצא לעבודה, בן לעבודה ובן לעבדות. כי לא היתה לו ברירה. לאורך כל התקופה הזאת התחזית שלו היתה לי ולאחים שלי: 'אני עובד קשה. אני עובד קשה מאוד, אבל התחזית שלי היא שהחיים שלכם יהיו יותר טובים מהחיים שלי'. והוא צדק, – החיים שלנו, של אחיי ושלי, הרבה יותר טובים מהחיים של הוריי, אבל אני לא יודע גם מהיום מהיושבים באולם, שהם לא פועלים ולא עובדים פשוטים, וכמה מאזרחי מדינת ישראל יכולים להסתכל בעיניים של הילדים שלהם ולהגיד להם – 'העתיד שלכם יהיה טוב יותר מהעתיד שלי'. אני חושב שמספר מאוד מאוד קטן. מאוד קטן. והציגו פה סקר הבוקר ש-60% מודאגים. אני אומר לכם – יש הרבה יותר. הטרגדיה הגדולה כאן היא שאנחנו חיים במדינה עשירה, מדינה שמתעשרת והאזרחים לא מרגישים בזה. קבוצות כוח מתעשרות ופערים חברתיים נפערים. משהו בשיטה הכלכלית הזה לא עובד".

 

"הטרגדיה הגדולה כאן", הוסיף כחלון, "היא שאנחנו חיים במדינה עשירה. מדינה שמתעשרת והאזרחים לא מרגישים בזה. קבוצות כוח מתעשרות ופערים נפתחים. משהו בשיטה הכלכלית הזאת לא עובד. חייבים לשנות את זה. הכלכלה שלנו, ואני אומר שלנו, של מדינת ישראל, היא כלכלה חולה ולמחלה הזאת יש שם – שורשי הבעיה זה ריכוזיות. זה מונופולים. זה מדינה שהפכה למדינת מונופולים, קרטלים, קבוצות ריכוז וכוח. יש תרופה אחת למחלה הזאת והיא תחרות. עד שלא נפתח את השוק לתחרות, ואיפה שיש מונופולים וקרטלים לא תהיה תחרות, איפה שיש קבוצות כוח וטייקונים אין תחרות".

 

יו"ר כולנו התייחס לסוגיית הריכוזיות במשק ואמר: "הוועדה לצמצום הריכוזיות לא אני הקמתי אותה, זו לא ועדת כחלון, ועדה שהמדינה הקימה. היא הציפה נתון – 31 קבוצות שולטות ב 2,542 חברות שסגורות בפני כולם – בריכוזיות. איזה עסק קטן ובינוני יכול לחדור אליהם? מישהו יכול ליהנות מהפירות האלה? שוק כזה סגור. ואנחנו לא מבינים למה עסקים נסגרים כל רגע. נתקלים בחומות, אף אחד לא יכול להיכנס למועדונים הסגורים. אנשים משקיעים את הפנסיות, לווים ומשקיעים כדדי לשפר את החיים שלהם ושל הילדים שלהם והכל סגור".

 

"אני בעד כלכלה חופשית", המשיך כחלון, "בעד יזמות, אני סוגד לאנשי עסקים שמייצרים מקומות עבודה ויודע כמה זה חשוב. אני בעד שאנשים ירוויחו, שיזמו, שילמדו, שיתפתחו. להרוויח כן – חזירות לא".

 

כחלון המשיך: "אין לי ספק שלאף אחד לא מרגיש נוח עם העובדה שמעל 50 אחוז משתכים פחות מ-5,000 שקל. אנחנו יודעים בדיוק מה אפשר לעשות עם זה. זה לא מוסרי, זה לא ערכי, זה לא צודק. המשוואה של 2014 פשוטה – כמה שאתה יותר חלש אתה משלם יותר. את או אתה משלמים יותר בדמי ניהול, בעמלות הבנקים, בעמלות הפנסיות, זה גם היה כך בסלולאר עד לרפורמה. החלש מימן את החזק. בכל תחום מתחומי חיינו אנחנו רואים את זה. המצב הזה חייב להשתנות – אני לא איש של הבטחות גדולות אבל המצב הזה ישתנה".

 

"אני לא מאמין שהמדינה יודעת לייצר ערך", כך לפי כחלון. "מי שיודע זה המגזר הפרטי. צריך לתמרץ את המגזר העסקי. מדינה לא צריכה לייצר ערך אלא לדחוף את המגזר הפרטי לדחוף אותו ולסייע לו לייצר ערך. בעבר, היינו צריכים את ההורים כדי לרכוש דירה. ההורים שלי עזרו לנו לרכוש דירה. לא קנו דירה מפוארת בתל אביב אבל עזרו והתחלנו את החיים, משכנתא, התפתחנו ועשינו את זה. היום, בחור שיוצא מהצבא לא יכול ללמוד, שלא לדבר על דירה. לרכוש השכלה בסיסית הוא לא יכול בלי ההורים שלו".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x