$
משפט

בלעדי לכלכליסט

רק נשים מעסיקות זרים? רשות ההגירה תחשוף נתונים על מדיניות האכיפה שלה

ביה"ד האזורי לעבודה הורה למשרד הפנים למסור לנאשם נתונים על העמדה לדין של בני זוג על העסקת עובדים זרים במשק בית. בעזרת המידע מקווה הנאשם להוכיח שהעמדתו לדין עם בת זוגו נבעה מאכיפה בררנית

זוהר שחר לוי 08:4223.12.14

האם המדינה מקלה עם בכירים הנתפסים בהעסקת עובד זר, כמו היועמ"ש יהודה וינשטיין ואהוד ברק, ומחמירה עם אחרים? בית הדין האזורי לעבודה הורה למשרד הפנים להעביר לידיו של נאשם בעבירה דומה כתבי אישום דומים, שהוגשו לבית המשפט בשלוש השנים האחרונות, כדי לבחון את הטענות. ביולי 2013 הוגש נגד האיש ורעייתו כתב אישום על העסקת עובד זר ללא היתר וללא ביטוח רפואי כחוק.

 

לפי כתב האישום, בנובמבר 2012 נמצאה בביתם עובדת אזרחית הפיליפינים שהועסקה ללא היתר. בני הזוג כפרו במיוחס להם וטענו שהעובדת הודיעה להם שיש לה אשרה בתוקף. הנאשם הוסיף שרעייתו היא שהיתה אחראית לתפעול העובדת, ובשל כך ביקשו פרקליטיו, עורכי הדין אורי קינן וגיל קרן, למחוק אותו מכתב האישום - אך נדחו.

 

הנאשם פנה לבית הדין לעבודה, וביקש לקבל לידיו את רשימת התיקים שבהם נחקרו אחרים על עבירות דומות, כולל העתקים של כתבי אישום שהוגשו בחמש השנים האחרונות נגד שני בני זוג (ולא אחד מהם) שבביתם נמצא עובד זר. הוא אף ביקש מידע סטטיסטי בדבר מספר כתבי האישום והקנסות המינהליים שהוטלו על מעסיקי עובדים זרים בשנים 2009–2014, מידע סטטיסטי בדבר מקרים שבהם הרשות לא נקטה הליך פלילי אלא הסתפקה בהליך מינהלי הכולל קנס. פרט לכתבי האישום, יקבל העותר גם נתונים סטטיסטיים על הגשת כתבי אישום בעבירות אלו ביחס לשלוש השנים שקדמו להגשת כתב האישום, וכן נהלים להגשת כתבי אישום במקרים דומים. לשיטת באי כוחו, החומר נדרש לביסוס טענת הגנה מן הצדק בשל אכיפה בררנית. נטען שבמקרים אחרים - לרבות שני תיקים שפורסמו בתקשורת, בעניין נילי פריאל ואביבה וינשטיין - על אף קיומה של מערכת נסיבות דומה נהגה המאשימה מדיניות שונה, ובחרה להגיש כתב אישום נגד בת הזוג בלבד.

 

עו"ד אורי קינן. "החלטה שרירותית" עו"ד אורי קינן. "החלטה שרירותית" צילום: עמית מגל

 

במשרד הפנים טענו בתגובה שהמידע המבוקש אינו מוגדר "חומר חקירה" שהיא חייבת להעמיד לעיון הנאשמים, ושאין לחומר המבוקש כל רלבנטיות לתיק. עוד טענה המדינה שהעמדה לדין של כל אחד מבני הזוג נעשית בהתאם לקיומו של יסוד עובדתי ונפשי, ונובעת אך ורק מהראיות המרשיעות שנאספו נגדו. כמו כן, אין כל רלבנטיות לעיון במידע המבוקש כדי לבסס את האפליה הנטענת, ועל כן אין לחייבה להעמיד את הנתונים המבוקשים לעיון הנאשמים.

 

נילי פריאל ואהוד ברק. רק בת הזוג הועמדה לדין על העסקת העובדת הזרה נילי פריאל ואהוד ברק. רק בת הזוג הועמדה לדין על העסקת העובדת הזרה

 

השופטת מיכל לויט קיבלה חלקית את בקשת העותר. "הנאשמים טענו שההחלטה להגיש נגד שניהם כתב אישום הנה שרירותית ומפלה, שביסודה שיקולים זרים". לפי השופטת, טענה של נאשם שרשויות התביעה נוקטות בדרך כלל מדיניות שונה מזו שננקטה בעניינו מחייבת אותו להוכיח זאת. בכך יש קושי אינהרנטי שכן לנאשם אין גישה למידע זה. "לפיכך", נכתב עוד, "כשמדובר בטענת אפליה, יש להקל במידת ההוכחה לכאורה הנדרשת מהנאשם. כמו כן, יש לאפשר לנאשם לקבל מידי הרשות נתונים הדרושים להוכחת הטענה". השופטת השתכנעה כי בעניין שבפניה, "חלק מהחומר המבוקש על ידי הנאשמים רלבנטי ונחוץ להוכחת הטענה לאכיפה בררנית". מרשות ההגירה נמסר: "הגשת כתב האישום תלויה בנסיבות. השוואה למקרים אחרים ללא ידיעת הפרטים אינה רלבנטית".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x