משפט

קריאות ללשכת עורכי הדין לדון מחדש במשוב השופטים

זאת לאחר שיו"ר ועד מחוז חיפה בלשכה חשף פרצה שמאפשרת לכל המעוניין להצביע במשוב, אף אם אינו עורך דין וכן מאפשרת לאותו אדם להצביע מספר פעמים

ענת רואה 11:4517.12.14

יו"ר ועד מחוז חיפה בלשכת עורכי הדין, עו"ד יוסי חכם, קורא ללשכת עורכי הדין לבטל את משוב השופטים ולא לפרסם את תוצאותיו, זאת הן בשל העובדה כי התברר שפרצה במשוב מאפשרת לאנשים להצביע אף אם אינם עורכי דין, והן בשל הטענה הנוספת שמעלה עו"ד חכם לפיה אין כל יכולת להבטיח שמי שהצביע בעד או נגד שופט מסוים – אכן מכיר את השופט והופיע בפניו.

עו"ד חכם חשף בתחילת השבוע בערוץ 2 את הפרצה במשוב, כשטען שהצביע 3 פעמים באמצעות סיסמאות שקיבל מהלשכה באמצעות פנייה בדואר אלקטרוני, וזאת מבלי שנדרש להזדהות.

 

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי באתר לשכת עורכי הדין מתפרסם טופס במסגרתו יכולים המעוניינים להצביע במשוב לקבל סיסמה שתאפשר להם לעשות זאת, ובטופס עצמו כתוב באופן מפורש כי המבקש אינו חייב למסור את פרטיו האישיים אלא רק לציין מה כתובת המייל שלו ולחתום, אף ללא ציון שמו. כך, בטופס נכתב "אינך חייב לרשום את פרטיך האישיים במלואם". זאת כשבמקביל שיגרה הלשכה לכל עורכי הדין סיסמה אישית בדואר אלקטרוני ובמסרונים, כך שלא ברור מדוע יש צורך בהענקת סיסמאות נוספות בדואר חוזר לפונים, ומדוע לא נערך מעקב לוודא שלא מושגות באופן זה סיסמאות כפולות או על ידי אנשים שאינם עורכי דין פעילים.

 

עו"ד יוסי חכם. מצביע על פגמים עו"ד יוסי חכם. מצביע על פגמים צילום: אוראל כהן

 

במכתב ששיגר עו"ד חכם הבוקר לראש הלשכה עו"ד דורון ברזילי ולחברי הועד המרכזי בלשכה הוא טוען שאין זה סוד שהוא מתנגד מימים ימימה לעריכת משוב שופטים, אך אין מחלוקת שאם מוחלט לערוך משוב, עליו להיות ערוך בצורה מקצועית ומהימנה. "אני מתעלם מהפגמים החמורים שהתגלו במשוב ובכללם האפשרות שכל אחד, גם אם אינו חבר לשכת עורכי הדין, יכול להצביע במשוב מספר פעמים, כפי רצונו", טוען חכם ומוסיף שישנו פגם חמור שבעתיים והוא העובדה שאין כל ערבות לכך שמי שהצביע במשוב הופיע בפני השופט לגביו נתן התייחסות והערכה במשוב.

 

"משוב אשר אינו מוודא כי מי שהעריך שופט מסוים הוא גם זה שהופיע בפניו, מאפשר קטילת שופטים או הערכת יתר שלהם באופן בלתי מוצדק ובלתי הוגן", טוען חכם. בשולי מכתבו מציין חכם כי במסגרת הצבעותיו הוא נתן ציון גבוה לשורת שופטים ששם משפחתם מתחיל באות א', למרות שמעולם לא הופיע בפניהם והוא אינו מכיר אותם.

 

בתוך כך, עו"ד ברוריה לקנר, אחת מחברות ועדת המשוב שאישרה את עריכת משוב השופטים, דורשת מברזילי לכנס דיון דחוף בכדי לדון בטענה לפיה כל מי שמעוניין יכול להשתתף במשוב השופטים אף אם איננו עורך דין. במכתב כתבה כי אם יש בסיס לטענה שניתן להצביע מספר פעמים במשוב או שאף מי שאינם עורכי דין יכולים להצביע, הרי שמדובר בליקוי חמור המרוקן מכל תוכן ממשי את המשוב ויש בכך לגרום נזק עצום למערכת בתי המשפט.

 

יצויין כי בעקבות הדברים הודיעה שלשום הלשכה כי היא תפסול את כל ההצבעות שבוצעו באמצעות קבלת סיסמה דרך משלוח הטופס כשלפי הלשכה מדובר לכל היותר בכמה עשרות קולות של משתתפים. לטענת הלשכה יש באפשרות לסנן גם כעת את הטפסים הללו מתוך כלל טפסי ההצבעה.

 

במענה לפניית "כלכליסט" ללשכה בשאלה מדוע מלכתחילה אפשרה הלשכה לכל המעוניין לשלוח לה כתובת מייל ולקבל סיסמה שתאפשר לו להצביע – לא התקבלה כל תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x