$
משפט

"הגבלת שכר הטרחה לעורכי דין בעסקאות נדל"ן – אפליה"

לשכת עוה"ד מאשימה את ח"כ מאיר שטרית במחטף של הרגע האחרון לאישור ההגבלות על שכר הטרחה של עורכי דין וקוראת לעליון לבטלן

משה גורלי 08:0817.12.14

לשכת עורכי הדין הגישה אתמול (ג') באמצעות עו"ד אילן בומבך עתירה משלימה נגד התקנות להגבלת שכר הטרחה של עורכי דין בעסקאות לרכישה ולמכירה של דירות שאושרו בוועדת הכלכלה של הכנסת בישיבה שבה השתתף רק ח"כ אחד – מאיר שטרית. מבחינת הלשכה, ח"כ שטרית אחראי לכל המהלך. החוק, כתב בומבך "נדחף אישית ואינטנסיבית על ידי ח"כ שטרית".

שטרית הצליח להעביר את התקנות כיו"ר זמני של ועדת הכלכלה יממה אחת לאחר שהכנסת הצביעה בקריאה ראשונה על פיזורה וארבעה ימים לפני שהצביעה על פיזורה בקריאה שנייה ושלישית. שטרית הפגין יעילות ונחישות להשלים את ה"בייבי" שלו. למרות בג"ץ תלוי ועומד נגד החוק ואף שהכנסת היתה כבר עם רגל וחצי בקבר. הוא זימן בבהילות את הנוגעים בדבר, הקשיב בחצי אוזן לתלונות על הפגיעה בפרנסת עורכי הדין, ולבסוף הרים יד ואישר "פה אחד" את התקנות.

 

לעורכי הדין טענות אינספור כלפי החוק והתקנות החדשות. "כיצד", תהה עו"ד יורם חגבי, מנציגי הלשכה בדיון, "מאפשרות התקנות לרוכשי דירות בסכומים אסטרונומיים של 2.5 מיליון שקל ומעלה לשלם אך ורק 5,000 שקל כשכר טרחה?". העתירה אף מעלה תהיות עקרוניות: "חוק יוצא מגדר הרגיל, שקובע בחקיקה ראשית תקרה לשכר טרחה של עו"ד על כלל עבודתו". עוד טוענים בלשכה שהחוק "מחייב, וממש כופה על עורך הדין לקבל את שכרו על רישום הזכויות דווקא מרוכש הדירה, תוך התעלמות מהשאלה אם מדובר בהתקשרות רצונית בין עו"ד לבין לקוח". עוד נטען שהחוק "נחקק תוך הפרה בוטה של סעיפים בחוק לשכת עורכי הדין, תוך אפליה מוצהרת של עורכי הדין מול נותני שירות אחרים המעורבים בעסקה של רכישת דירה – בראש ובראשונה מול מתווכי המקרקעין שזכאים להמשיך ולדרוש שכר טרחה ככל העולה על רוחם".

 

מאיר שטרית מאיר שטרית צילום: עטא עוויסאת

 

בין שלל הטענות לפסילת החוק והתקנות בולטת הטענה האישית נגד שטרית על "המחטף הפרלמנטרי", בלשונו של בומבך. בית המשפט, קוראת הלשכה לבג"ץ, "אינו יכול לתת את ידו למהלך חקיקה כה דורסני, מהיר ודחוס בזמן המתאשר מהיום למחר בהובלתו של ח"כ אחד ויחיד, שבעבר דחף כמעט לבדו את הצעת החוק, ואילו היום החליף כובע ועבר לשמש יו"ר זמני של ועדת הכלכלה. העובדה שהדיון בוועדת הכלכלה התנהל בפני ח"כ יחיד – מאיר שטרית – זועקת עד השמיים מחוסר הגינות אלמנטרי. מדובר היה בדיון שתוצאותיו היו קבועות מראש".

 

את תגובתו של שטרית לטענות כבר היה אפשר לדלות מדבריו נגד הלשכה בעת אישור החוק: "אני מוכרח להגיד שהניסיונות של לשכת עורכי הדין לנסות לבטל את החוק הזה עברו כל גבול של טעם טוב ואני מתנגד להם. אני מבקש לקרוא את החוק as is ולהצביע עליו היום. אני לא דן איתם יותר, לא מגיע איתם לשום הסכמות. נראה לי שבניסיונות שלהם הם דואגים רק לאינטרס אחד – לאינטרס של עורכי הדין. אני מתנגד לכל מה שהם הציגו בעניין הזה, אני מתנגד לכל ההצעות שלהם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x