משפט

יו"ר ועדת הכספים לראש הלשכה: מאיפה יבוא הכסף למשוב השופטים?

משוב השופטים יצא לדרך אף שלא הוקצה לו סעיף בתקציב הלשכה. מקור בכיר בלשכה אמר לכלכליסט כי המימון מגיע מאחת מחברות הביטוח, אך בתגובה רשמית של הלשכה הדבר הוכחש

ענת רואה 08:4409.12.14

היוזמה של לשכת עורכי הדין, בראשות דורון ברזילי, לקיים משוב על שופטים כבר יצרה כותרות ואף חרם של הנהלת בתי המשפט על פעילויות הלשכה. כעת נראה שהמשוב מעורר גם מתיחות בתוך הלשכה עצמה, לא רק על עצם נושא, אלא גם בשאלת המימון שלו. גורמים בלשכה טוענים שהדבר נעשה ללא מקור תקציבי, שכן הפרויקט כלל לא הופיע בתקציב לשנת 2014 שאישרה הלשכה. את המשוב עורכת עבורה חברת מאגר מוחות, שגם ערכה את המשוב הקודם על השופטים, שהתקיים לפני כמעט עשר שנים, כשעו"ד שלמה כהן כיהן כראש הלשכה.  

בימים האחרונים העביר יו"ר ועדת הכספים בלשכה עו"ד אודי בר־עם מכתב לברזילי בדרישה לדעת מהו המקור התקציבי לביצוע המשוב. בר־עם טוען שלא הוגשה כל בקשה בעניין לוועדת הכספים ומאשים את ברזילי בהתעלמות מכללי מינהל תקין. בר־עם הוסיף שאם נעשה שימוש בכספי הלשכה למטרות שהמועצה הארצית לא תוקצבה, מדובר בעניין חמור. "גם אם נראה לך שעריכת המשוב היא מטרה חשובה, אסור לך להוציא כסף ציבורי ללא אישור", כתב בר־עם והוסיף שבכוונתו לכנס את ועדת הכספים בעניין, ואם יתברר שכספי הלשכה הוצאו שלא כדין, "אמליץ לקבל החלטה שלפיה יידרשו כל המעורבים והאחראים להוצאת הכסף הציבורי ללא אישור להשיב את הכסף ללשכה באופן אישי".

 

דורון ברזילי. לא חושפים פרטים דורון ברזילי. לא חושפים פרטים צילום: עמית שעל

 

ברזילי לא השיב עד כה למכתבו של בר־עם, אבל גורם בכיר מאוד בלשכת עורכי הדין המקורב לברזילי אמר בשבוע שעבר ל"כלכליסט" שההוצאות לביצוע המשוב ולעיבוד הנתונים לא מגיעות מהלשכה, ושרוב המימון לפרויקט המדובר מגיע מחברת ביטוח ששמה לא נחשף ולצורך כך התקשרה בהסכם עם הלשכה, ובניגוד לעבר, העלות שבה נושאת הלשכה כשכרה של חברת מאגר מוחות, שאוספת את הנתונים ומנתחת אותם, נמוכה מפני שנעשה שימוש בפלטפורמה קיימת שהזכויות בה שייכות ללשכה.

 

כשביקשנו מהלשכה לקבל את הדברים בכתב כתגובה רשמית, הכחישו שם את הפרטים וטענו שיש חברות מסחריות שהציעו לתת חסות למשוב השופטים, אך אין בכך צורך כרגע. לדברי הלשכה, העלות הכוללת של המשוב היא 78 אלף שקל בלבד ולא מאות אלפי שקלים, כפי שטוען עו"ד בר־עם. בלשכה טוענים עוד שמקור התשלום לחברת מאגר מוחות הוא ב"הסכמים קודמים, ואין הלשכה חושפת את פרטי ההסכמים המסחריים שהיא חתומה עליהם". הלשכה הוסיפה כי "כל הפעילות נעשית תחת פיקוח ובקרה". 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x