$
משפט

פרשת UBS: ארבעה ישראלים נוספים נעצרו בחשד לניהול חשבונות סודיים בשוויץ

מספר החשודים בפרשה, מאז נתפסה רשימת לקוחות אצל יועץ ההשקעות הבכיר בבנק השוויצרי, רוני אליאס, עומד כיום על 28; בימים הקרובים צפויים מעצרים נוספים

תומר גנון 13:2208.12.14

רשימת הישראלים החשודים בהעלמת מס באמצעות חשבונות סודיים שהחזיקו בבנק UBS בשוויץ ממשיכה להתארך והיא עומדת כעת על 28. רשות המסים עצרה ביומיים האחרונים ארבעה חשודים נוספים, שלטענתה לא דיווחו על מאות אלפי דולרים שהחזיקו בחשבונות ב-UBS. בית משפט השלום בחיפה שחרר אותם בתנאים מגבילים. בימים הקרובים צפויים מעצרים נוספים.

 

במסגרת החקירה, המנוהלת על ידי פקיד שומה חקירות חיפה והצפון ומלווה על ידי פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), חשפה הרשות רשימות לפיהן בבנק UBS בשוויץ מתנהלים חשבונות של אלפי ישראלים. על פי החשד, רובם המכריע של הכספים המוחזקים בחשבונות אינם מדווחים לרשות המסים.

 

הרשימות נתפסו אצל בנקאי בכיר ב-UBS בשם רוני אליאס, ישראלי המתגורר בשוויץ מזה 40 שנה. אליאס נעצר בחודש יוני בלובי של מלון הילטון בת"א במהלך פגישה עם לקוחותיו, בחשד שסייע לישראלים לפתוח חשבונות סודיים ב-UBS וייעץ לחלקם כיצד להתחמק מתשלום מס. על פי בקשת המעצר של אליאס, הוא טיפל בחשבונות של ישראלים המחזיקים לפחות 2 מיליון פרנק שוויצרי בחשבונותיהם ב-UBS.

 

סניף של בנק יוליוס בר בשוויץ, אחד מהבנקים המעורבים בפרשה סניף של בנק יוליוס בר בשוויץ, אחד מהבנקים המעורבים בפרשה צילום: בלומברג

 

במקביל למעצרו של אליאס, נערך חיפוש בחדרו בבית המלון וכן במשרדי נציגות UBS בישראל, ונתפסה רשימות הלקוחות ישראלים. לטענת הרשות בחשבונות שאותרו יש מאות מיליוני יורו שחייבים בתשלומי מס בישראל. בחלק מהמקרים מדובר ב"חשבונות מספר" – חשבונות שאינם נושאים שם אלא מספר בלבד, כדי להקשות על זיהוי בעל החשבון. כאמור, מאז שאותרה הרשימה עצרה וחקרה הרשות 28 ישראלים שהחזיקו חשבונות לא מדווחים בשוויץ ובהם עו"ד, רו"ח, מהנדס, מתווך נדל"ן ובעל פיצוציה בת"א.

 

החשודים הנוספים שנעצרו השבוע הם תושב יבנה, שעל פי החשד מחזיק משנת 2000 בחשבון בבנק UBS ומשנת 2009 בחשבון בבנק יוליוס בר בשווייץ, כשהיתרה בשני החשבונות עומדת נכון להיום על סך של מיליון דולר. חשודה נוספת היא תושבת תל אביב שעל פי החשד מחזיקה משנת 2004 בחשבון בלתי מדווח בבנק UBS, שבין היתר שימש אותה לרכישת דירה בתל אביב בסך 4 מיליון שקל, וכן כי השמיטה הכנסות משכר דירה בסכום כולל של כ-530 אלף שקל. עוד נעצרו: בני זוג לשעבר החשודים כל אחד כי החזיקו מזה 20 שנה חשבון בבנק UBS השוויצרי, שיתרתו עומדת היום על סך של 300 אלף דולר, זאת תוך הסתרת קיום החשבון והשמטת ההכנסות שנבעו ממנו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x