סביבה

ריח נפט באילת בעקבות האסון האקולוגי החמור: "מדינת מחדל"

בעיר הדרומית מנסים להתמודד עם השלכות האסון האקולוגי ודליפת הנפט. "יש באוויר ריח רע, כמו של טרפנטין", אומרת אחת התושבות. "זה פשע, פשוט אין לי מילה אחרת לתאר את מה שקרה". למרות המפגע, בעירייה החליטו לקיים את הטריאתלון היום אך ישנו את מסלול האופניים

ליאור גוטמן ו-ynet 09:1305.12.14

השלכות האסון האקולוגי הגדול בדרום הארץ: תושבי אילת ממשיכים להתמודד עם ריחות לא נעימים בעקבות דליפת הנפט הגולמי מצינור של קצא"א (קו צינור אשקלון-אילת) שהתרחש אתמול ליד כביש 90, דרומית לבאר אורה, וזרם לאורך שישה עד שבעה קילומטרים. במשרד להגנת הסביבה המליצו לעירייה לבטל את הטריאתלון שאמור להיערך היום (ו') אולם שם העדיפו להסתפק בשינוי מסלול הרכיבה על האופניים בלבד בנימוק שאירוע הדליפה לא מהווה סכנה לבריאות הציבור.

 

"הבן שלי מרגיש את הריח, וזה מפחיד אותו", אומרת דניאלה אורטנר מאילת. "יש ריח מאוד חזק, גם בבית, והוא הולך לישון אצל חבר שלו שגר בחלק אחר של העיר, שבו פחות מריחים. הפחד הגדול שלי הוא ההשלכות הבריאותיות לבעלי החיים ולאנשים. יש ריח חזק, צריכים להיות ערוכים להשלכות הבריאותיות גם לטווח הרחוק, לא רק לאסון האקולוגי. צריך להיות צוות מקצועי בכל הנושאים האלה".

 

חלק מהתושבים חשבו תחילה כי הם מדמיינים. "כל היום דיברו על זה ולכן הרגשתי שאני מדמיינת שיש ריח של נפט בתוך העיר, אבל זה היה אמיתי", סיפרה רחל חן. "זה פשע, פשוט אין לי מילה אחרת לתאר את מה שקרה. מדינת מחדל!". מאיה בן אדיבה הוסיפה: "כל מה שהיה צריך זה שקצא"א יבואו לסגור ברז, אבל התגובה הייתה איטית. כל השמורה שם עכשיו מפוצצת נפט, שלא לדבר על מה שכל העיר נשמה כל היום".

 

תושבת אחרת סיפרה כי באוויר יש ריח רע "כמו של טרפנטין. הילדים יוצאים לקניון, אבל מתלוננים על הריח. העיר מלאה באנשים ומשתדלים לא להתייחס יותר מדי לריח. יש כאן גם את רצי הטריאתלון שממשיכים הלאה למרות הכול".

 

המשרד להגנת הסביבה המליץ לעיריית אילת לבטל את תחרות הטריאתלון שמתוכננת להיום באזורים המושפעים מהדליפה, וזאת בשל חשש לבריאותם של 1,400 המשתתפים בתחרות. עיריית אילת ובאיגוד הטריאתלון החליטו אחרת. ראש העיר, מאיר יצחק הלוי, כינס להערכת מצב את ראשי מערכי החירום בעירייה כולל נציגי משרד הבריאות ונציגי משטרה, ובסיומה הוחלט לא לקיים פעילות ספורטיבית באזור השפך.

 

באילת מנסים להתמודד עם השלכות הדליפה באילת מנסים להתמודד עם השלכות הדליפה צילום: רן ליאור

 

ראש העיר הנחה את מנהל אגף הספורט בעירייה לפעול מול המארגנים כדי לקיים את האליפות כרגיל, אך למצוא חלופה אחרת למסלול רכיבת האופניים. לפיכך הרוכבים ייצאו ממלון ספורט ויגיעו עד המחסום הצפוני, ויחזרו שמונה או עשר פעמים. "קיבלנו חלק מההמלצה של המשרד לאיכות הסביבה ושינינו את מסלול האופניים", אמר מנהל אגף הספורט בעיריית אילת, יעקב מלכה. "צריך להבין שמדובר פה בתחרות שעובדים עליה כל השנה. אנשים הזמינו חדרים לבתי מלון, הלוגיסטיקה לתחרות כזאת היא אדירה, ולכן במצב הקיים נערכנו לשינויים בשטח כמתבקש. כל עוד זה אפשרי, למה לא לקיים את התחרות?".

 

הרשויות עדיין מנסות להתמודד עם האסון הגדול. אסף אדמון, מנהל היחידה האזורית לאיכות הסביבה, אמר בהערכת מצב של המשרד להגנת הסביבה שהתקיימה בבאר אורה כי עד כה נשאבו 350 מ"ק. על פי ההערכות, בטווח של יממה נוספת יישאב כל הנפט מהקרקע במקביל לכיסוי בעפר של שאריות השפך הסמוכות לכביש. פעולות לניטור אוויר שביצע המשרד להגנת הסביבה העלו כי לא קיימים ערכים חריגים, ובהמשך יפרוס המשרד להגנת הסביבה כמה תחנות לניטור נוסף של האוויר.

 

נציגי משרד הבריאות אומרים כי מנתונים הנמצאים בידיהם, אין סכנה לבריאות הציבור, מלבד הריח שמהווה מטרד אך אינו מסוכן. אנשי קצא״א דיווחו בישיבה כי פעולות השאיבה יימשכו לתוך סוף השבוע. הערכה היא כי השיקום בשמורת עברונה יארכו חודשים רבים. חוקרי המשטרה הירוקה החלו באיסוף ראיות לחקירת האירוע בבאר אורה, ועל פי תצלומי האוויר כתם הנפט עומד על כשישה קילומטר שנפרסים מבאר אורה ועד ללב שמורת עברונה. צוות המשרד להגנת הסביבה פועלים בכוחות מתוגברים ומירב המאמצים מתרכזים כעת בצמצום הנזקים הסביבתיים המיידיים ובעיקר בשאיבה של מצבורי נפט הגולמי.

 

קצא"א שואבת דלק גולמי בחזרה

 

בשלב זה לא ברור כמה דלק זרם לשמורה, כאשר המספרים נעים בין 3-1.5 מיליון ליטרים. מדובר בנפט גולמי שזרם לאורך קרקע חרסית, ולכן רובו לא חלחל לאדמה אלא נעצר ב"אגמי נפט" שניקוו במקום. קצא"א שואבת דלק גולמי בחזרה, פעולה שתקל על מלאכת השיקום ותאפשר בשלב יותר מאוחר את פינוי הקרקע המזוהמת. מי שמנטר אחר העבודות הוא מנכ"ל קצא"א אייל כהן, שחזר מאירופה בטיסה ישירה כדי לפקח על העבודות במקום.

 

במשרד להגנת הסביבה אומרים שבמזל הדלק שזרם לשמורת הטבע לא זלג לירדן ולכן עיקר הפגיעה היא בחי ובצומח שבשמורה. במשרד מגדירים את הדליפה כאחד מאסונות הטבע הבולטים שנרשמו בישראל בשנים האחרונות. לפני כשלוש שנים נרשם אירוע דומה למרות שאז דובר על דלק סילוני שחלחל לקרקע כמעט במלואו.

 

דורית בנט, מנכ"ל מינהלת אילת-אילות, אמרה ש"בעיצומן של ההכנות לכנס האנרגיה המתחדשת הבינלאומי, שיחל ביום ראשון באילת, התעוררנו הבוקר לתמונות הקשות ולריח העז. לאירוע כזה אין מחיר ואף אחד לא יכול לדבר על כדאיות כלכלית. מדובר פה באסון אקולוגי חמור, בגללו מוקפת עיר תיירות בריח חריף של בתי זיקוק, וכל הפעילויות התיירותיות והספורטיביות שתוכננו בה, התבטלו. את ההפסד הסביבתי, הכלכלי והבריאותי אף אחד לא מחשב כאשר מקבלים החלטה שלא לקדם אנרגיות נקיות בעולם כולו ובארץ בפרט"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x