$
משפט

בעקבות הקלטת יאיר ביטון: זקן זומנה להעיד במשטרה על קשריה עם בעל השליטה בב.יאיר

הקלטתו של ביטון, שתוכנה אסור בפרסום, נחשפה במהלך משפט טלנסקי שבו משמשת זקן עדת מדינה. יאיר ביטון ואחיו יורם חשודים בהלבנת הון של מיליוני שקלים עבור ארגון הפשיעה של מאיר אברג'יל

תומר גנון 21:1804.12.14

שולה זקן, ראש לשכתו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, זומנה השבוע מכלא נווה תרצה למשרדי להב 433 בלוד, על מנת להעיד על קשריה עם יאיר ביטון, בעל השליטה (41.53%) בחברת הנדל"ן הבורסאית ב.יאיר. זאת לאחר שנחשף במהלך הדיונים במשפט טלנסקי, שבו היא משמשת כעדת מדינה, כי הקליטה בחשאי את ביטון. תוכן הקלטות אסור בפרסום. זקן העידה במשפט לגבי ביטון כי "הייתי חברה שלו. הוא היה אחד התורמים הגדולים הראשונים לאולמרט לראשות עיריית ירושלים. נתן הרבה מאד כסף."

 

 

 

בחודש יוני השנה פתחה היאחב"ל שבלהב 433 בחקירה גלויה נגד ביטון, המכהן כיו"ר ב.יאיר, וכנגד אחיו יורם, המשמש כסמנכ"ל ביצוע ודירקטור בחברה, בחשד להלבנת הון של מיליוני שקלים עבור ארגון הפשיעה של יצחק אברג'יל המרצה עונש מאסר. זימונה של זקן למשטרה כדי שתרחיב על היכרותה וקשריה עם ביטון, קשור לחקירה זו שטרם הסתיימה. לא ידוע האם זקן שיתפה פעולה עם החוקרים.

  

פרויקט של ב. יאיר בי-ם פרויקט של ב. יאיר בי-ם צילום: עומר מסינגר

 

יאיר ויורם ביטון חשודים בנוסף להלבנת ההון גם בעבירות של מרמה בתאגיד, רישום כוזב, עבירות מנהלים, עבירות תכנון ובנייה ועבירות מס. על פי החשד הם קשרו קשר להקמת חברה פרטית בשם גן רווה, ששימשה כקבלן המבצע של פרויקט סאן וילג' באילת עבור ב.יאיר. פרויקט זה צבר הפסדים של 20 מיליון שקל. גן רווה, כך חושדים ביאחב"ל, שימשה במקביל כצינור להעברת כספים מאברג'יל לב.יאיר ובחזרה.

 

 

מה דעתך על מניית ב.יאיר:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

במהלך הארכות המעצר של האחים ביטון טען נציג היאחב"ל, רפ"ק ישי כהן, בבית המשפט כי "נמשכו כספים מב.יאיר שעברו לגן רווה וניתנו למי שלא היה צריך לקבל אותם. בנוסף הוכנסו כספי הלוואות לגן רווה מגורמים לא מזוהים. גן רווה היא חוליה בהלבנת ההון. הוסתרו כספים רעים בחשבונות של גן רווה שאותם קיבלה בחוזה שחתמה עם ב.יאיר. הנסיבות שבהן עבר הכסף הן הבעיה. החוזה לא הושלם. היו כאן עבירות מרמה שהן גם מהוות הלבנת הון. נחקרו כ-60 אנשים".

 

 

 

איך עבדה השיטה? על פי החשד, פעילות גן רווה ממונה בכספים שהגיעו מהארגון של אברג'יל – לטענת היאחב"ל כספי הימורים וסחיטה. לאחר שגן רווה השתמשה בכספים לביצוע הפרויקט באילת, היא הוציאה חשבוניות בסכומים גבוהים משמעותית מעלות הביצוע לב.יאיר. ב.יאיר שילמה לגן רווה את הסכומים הגבוהים, שנשאו בעצם את הריבית על ההלוואות שנתן אברג'יל לחברה. אברג'יל משך את הכספים מגן רווה, וכך לטענת המשטרה הולבנו הכספים. כלומר, המקור שלהם הפך ללגיטימי לכאורה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x