$
משפט

בג"ץ ביטל את החלטת משרד הבריאות: ניתן לייבא סיגריות אלקטרוניות לישראל

שנתיים לאחר משרד הבריאות קבע כי הסיגריות האלקטרוניות הן תכשיר רפואי שיש לאסור את כניסתו ארצה קבע שופט העליון מני מזוז: "החלטת משרד הבריאות ניתנה בלא מקור סמכות, ועל-כן היא בטלה מעיקרה"

משה גורלי 13:4404.12.14
בג"ץ אישר בהחלטה עקרונית לייבא סיגריות אלקטרוניות לישראל. בכך הפכו השופטים את החלטת משרד הבריאות לאסור את כניסתן של הסיגריות האלקטרוניות לארץ.

 

השופט מני מזוז בהחלטתו העקרונית הראשונה כשופט בעליון (בהרכב ישבו גם השופטים מרים נאור ונועם סולברג) לא חסך בביקורת כלפי משרד הבריאות וקבע, "החלטת משרד הבריאות ניתנה בלא מקור סמכות, ועל-כן היא בטלה מעיקרה". הדברים כוונו לתזכיר בו אסר המשרד על ייבוא, שיווק וייצור של סיגריות אלקטרוניות.

 

היבואנית אי. סיג בע"מ עתרה לבג"צ באמצעות עורכי דינה אביגדור דורות, דייב זיתון ואליס אברמוביץ, ממשרד איתן, מהולל & שדות כנגד החלטת המשרד לפיה הסיגריות האלקטרוניות המכילות ניקוטין הן "תכשיר רפואי" ולכן אין לייבאן עד שלא תוכח "יעילות ובטיחות המוצר".

 

שופט העליון מני מזוז. החלטה עקרונית ראשונה בתפקיד שופט העליון מני מזוז. החלטה עקרונית ראשונה בתפקיד צילום: אלכס קולומויסקי

 

באפריל 2012, פנתה אי. סיג למשרד הבריאות כדי לוודא שאין מניעה לייבא את הסיגריות האלקטרוניות מכילות הניקוטין, כמקובל ברוב מדינות העולם. משרד הבריאות סירב. המשרד הקים ועדה מיוחדת, שקבעה כי אין סימוכין ליעילותה של הסיגריה האלקטרונית כתכשיר גמילה מעישון סיגריות. אי. סיג השיבה כי אין לה כל טענה ביחס לתועלת רפואית כלשהי מעישון סיגריות אלקטרוניות, אם כשלעצמן ואם כחלופה לסיגריות טבק רגילות. הסיגריה האלקטרונית, גרסה אי. סיג, דומה במהותה לסיגריות טבק רגילות, ועל־כן צריכים לחול עליה כללים דומים.

 

המשרד חזר בו בשלב זה מטענתו, לפיה הסיגריות האלקטרוניות הן "תכשיר רפואי", ועתה גרס כי יש לאסור את ייבואן לישראל משום שהן מכילות ניקוטין, ועל כן הן בגדר "רעל רפואי".

 

השופט מזוז קבע כי לא היה כל יסוד להגדיר את הסיגריות האלקטרוניות כ"רעל רפואי" - קטגוריה השמורה לתרופות וחומרי תרופה - אלא כמוצר צריכה, הצריך להיות נתון לפיקוח שונה לחלוטין. למדינה, קבע "נדרש מקור סמכות אחר כדי לפקח על השימוש" בסיגריות אלקטרוניות....החלטת המשיבים משרד הבריאות מגבילה באופן חמור ומשמעותי את חופש העיסוק של העותרת אי. סיג". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x