$
משפט

פשרה בתביעה ייצוגית: גולן טלקום תחזיר 357 אלף שקל למנויים

בחודשים הראשונים לאחר הקמתה החברה חייבה לקוחות שרכשו כרטיס סים דרך אתר האינטרנט, גם אם לא עשו בו שימוש. זאת אף שלפי הסכם ההתקשרות לא היה ברור האם מותר לה לעשות זאת

אופיר דור 14:4401.12.14

גולן טלקום תחזיר 357 אלף שקל למנויים שרכשו כרטיס סים מהחברה בחודשים הראשונים לאחר הקמתה, והחלו להיות מחויבים עבור חבילת הסלולר אף שעדיין לא הפעילו את כרטיס הסים שנשלח אליהם.

החזר הכספים הושג במסגרת הסכם פשרה בתביעה ייצוגית שהגיש דוד בודנהיים באמצעות עורכי הדין דב וינרוט ועמית חדד ממשרד ד"ר י.וינרוט ושות' נגד גולן טלקום. גולן תחזיר את הכספים בתוך 60 יום גם למי שאינם כבר לקוחותיה בהתאם לפרטי האשראי או חשבון הבנק המצויים בידה.

 

מיכאל גולן בעל המניות הראשי של גולן טלקום מיכאל גולן בעל המניות הראשי של גולן טלקום

 

גולן טלקום השיקה את פעילותה ב-14 במאי 2012, כאשר מכירת כרטיסי סים ללקוחות נעשתה בשלב ראשון רק דרך האינטרנט. כאמצעי זהירות הכרטיסים הנשלחים בדואר אינם פועלים אוטומטית, אלא הלקוח, לאחר שקיבל אותם, צריך להפעילם באמצעות מתן הוראה באתר האינטרנט.

 

התביעה הייצוגית עוסקת בתקופה של עד 30 ביולי 2012, כאשר בתקופה זו קבע הסכם ההתקשרות בין גולן ללקוחות כי החיוב עבור שירותים יחל רק לאחר החיבור לרשת החברה. התובע טען כי החיבור לרשת החברה משמעו הפעלת כרטיס הסים על ידי הלקוח ולכן חברת גולן טלקום לא רשאית לגבות תשלום על שירותים עד שהלקוח לא ביצע פעולה זו.

 

לתפיסת החברה, עם הקצאת הכרטיס ללקוח מוקצה לו קו טלפון שהופך להיות מחובר לרשת בין אם הכרטיס הופעל ובין אם לא. כמו כן טענה גולן כי תזכרה לקוחות על כך שהם קיבלו כרטיס סים ועדיין לא הפעילו אותו דרך הודעת מייל אישית בטרם החלה לחייב אותם. בפועל גולן החלה לגבות תשלום מהלקוחות עבור שירותים תוך 30 יום ממשלוח הכרטיס, גם אם הם לא הפעילו אותו.

 

בסוף יולי 2012 שינתה גולן את החוזה כך שנכתב בו בפירוש כי ניתן לחייב את הלקוח גם תוך 30 יום ממשלוח כרטיס הסים. לתפיסת התובע, עד ששונה החוזה גולן הטעתה את הלקוחות והפרה את ההסכם המקורי איתם. שיטת החיוב בגולן שונה מאשר בשאר חברות הסלולר, כאשר החברה גובה מראש – בתחילת החודש ולא בסופו –את התשלום על השירותים בכל החודש.

 

במסגרת אישור התביעה הייצוגית תשלם גולן טלקום למגיש התביעה 15 אלף שקל ולעורכי דינו 27.5 אלף שקל שכר טרחה בתוספת מע"מ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x