$
דעות

עוד סבב אלימות בין ההסתדרות למדינה

הדיון הכוחני בסוגיה צודקת ומורכבת כמו שכר המינימום מונע סיכוי לאזן בין צרכים, רצונות ויכולות

מיקי פלד 09:1101.12.14

שביתה כללית במשק, כפי שמאיים יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן לבצע ב־7 בדצמבר, היא אקט אלים. אלים במובן הבסיסי של המילה, של ניסיון להשפיע על התנהגות הצד השני באמצעות פגיעה בו - במקרה הזה בכיסו. אקט שכזה לגיטימי במקרי קיצון, כשהצד השני מסרב בתוקף להיטיב עם הכלל ומנסה לשמור את כל ליטרת הבשר אצלו. הוא לגיטימי, לדוגמה, כשיש פגיעה בתנאי העבודה או כאמצעי ללחוץ על מעסיק להגדיל את חלקם של העובדים ברווחים.

אלא שהשביתה שניסנקורן מאיים לפתוח בעוד שבוע וחצי אינה מצב כל כך חד־משמעי. נכון, איך שלא נסתכל על זה, העלאת שכר המינימום היא צודקת. אי אפשר לחיות בישראל עם שכר של 4,300 שקל ברוטו בחודש למשרה מלאה. אלא שבמשק כלכלי יש יותר מצודק אחד. צודקים העסקים הקטנים שחוששים מההשפעה על רווחיהם המצטמקים גם כך, וצודקים הקשישים והנכים הסיעודיים שחוששים מזינוק בעלות שכר המטפל הזר מבלי שיקבלו שיפוי מביטוח לאומי. צודקים גם אנשי משרד האוצר, שטוענים שאין סיבה להעלות את השכר ל־109 אלף עובדי המגזר הציבורי שמקבלים השלמת הכנסה, אבל בפועל משתכרים יותר מ־8,000 שקל ברוטו בחודש.

 

אבי ניסנקורן אבי ניסנקורן צילום: אוראל כהן

 

משלמים עכשיו על שמים פתוחים

 

כשהמשא ומתן מתנהל בשפת הכוח והאלימות, המציאות המורכבת מושטחת ומצטמצמת, והניסיון ליצור חבילה מאוזנת בין הצרכים, הרצונות והיכולות לא צולח. זהו רק עוד סבב של כיפופי ידיים בין ההסתדרות למדינה. הממשלה הנוכחית רשמה שורת הישגים מול ההסתדרות - מהחלת הסכם שמים פתוחים ללא הידברות עם ועדי עובדי חברות התעופה, דרך הקמת נמלי הים הפרטיים, ועד הסגירה והפתיחה מחדש של רשות השידור. אלא שחוסר ההידברות עם ההסתדרות שבו נקטה המדינה אז, עולה היום לאוצר באותו מטבע - איומים במהלך חד־צדדי שייאלץ את המדינה להסכים להעלאת שכר המינימום. בכיפופי ידיים אין שיחה ואין דיון, יש רק כוח.

 

 

פתרונות יש, אבל אף אחד לא מחפש אותם

 

העלאת שכר המינימום תהיה יקרה מאוד. באוצר מעריכים - ובאוצר נוטים להעריך כלפי מעלה - שאם שכר המינימום יעלה ל־5,300 שקל בחודש, העלות למדינה תהיה 4.1 מיליארד שקל בשנה. אם ייתנו ל־40 אלף הקשישים והנכים הסיעודיים שיפוי מלא על העלאת שכר המינימום לרמה כזו, זה יעלה עוד חצי מיליארד שקל בשנה. לגבי המעסיקים הקטנים, לא ממש ברור עד כמה זה ישפיע עליהם, אך סביר להניח שאם תקום קרן ממשלתית לסיוע להם, כפי שרוצים במשרד הכלכלה, היא תעלה לא מעט. כל התקציבים הללו לא יבואו על חשבון הטנקים והפנסיות של אנשי הקבע, אלא על חשבון שירותי הבריאות, הרווחה והחינוך.

 

ח"כ דב חנין מחד"ש אמר בשבוע שעבר בכנס שדרות כי תפקידו של המחוקק לפתור בדיוק את הסוגיות הללו ולפצות את מי שצריך. פרופ' יוסי זעירא, כלכלן מהאוניברסיטה העברית, הציע לממן את העלאת שכר המינימום מהעלאת מס הכנסה ומס חברות, בניגוד להחלטת הממשלה שלא להעלות מסים. אלה פתרונות אפשריים, רק שלפי ניסיון העבר ספק שיתגשמו. הניסיון מראה שבהתנגשויות מסוג זה יש רק צד אחד שמנצל את זה שהפעם ידו על העליונה, וצד שני שמתגונן. עד לסבב האלימות הבא, שבו יוחלפו התפקידים.

 

יש פתרונות למימון העלאת שכר המינימום, אבל הם לא על הפרק. הצדדים לא מנסים לדבר ולמצוא פשרה. יש רק צד אחד שתוקף ואחד שמתגונן, עד לסבב האלימות הבא, שבו יוחלפו התפקידים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x