$
משפט

בלעדי לכלכליסט

עסקת גניבת המיליונים מ-yes: רק 7,000 שקל קנס, שבע שנים בכלא

פזית ולד, ששימשה חשבת בכירה ב־yes והואשמה במעילת 31 מיליון שקל בכספי החברה, תודה בגניבה של 24 מיליון ולא תשיב את הסכום

זוהר שחר לוי 06:5630.11.14

הסדר טיעון בפרשת המעילה ב־yes: פזית ולד, ששימשה כחשבת בכירה בחברה והואשמה במעילה של 31 מיליוני שקל בכספיה, תודה בגניבה של כ־24 מיליון שקל, תישא בעונש מאסר של שבע שנים וארבעה חודשים ותשלם קנס של 7,000 שקל בלבד מבלי להחזיר את סכומי הכסף שגנבה, כך לפי ההסדר שהושג בין סנגורה לבין הפרקליטות ויובא הבוקר לאישורו של שופט בית משפט השלום בכפר סבא מיכאל קרשן. קרובי משפחתה שתוארו בכתב האישום כמי שהיו מעורבים בפרשה יימחקו מהמצג העובדתי שבו.

 

במרץ האחרון הואשמה ולד בשורה של עבירות מעילה, זיוף מס והלבנת הון (לפי איסור בחוק). על פי כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד נעמה תור זאבי מפרקליטות מחוז מרכז, מעלה ולד במשך כעשור בכספי חברת הלוויין, שעבדה בה כחשבת בכירה.

 

ולד בבית המשפט בכפר סבא. מתנהל גם הליך אזרחי של yes ולד בבית המשפט בכפר סבא. מתנהל גם הליך אזרחי של yes צילום: אוראל כהן

 

"כתב האישום מגולל מסכת ארוכת שנים של גניבה בהיקפים חסרי תקדים, באופן רציף, עקבי ומשולל גבולות ובשכלול שיטה מתוחכמת", נכתב.

שיטת המעילה של ולד, כך נטען בכתב האישום, כללה שינוי זמני של שמות ספקים קיימים של החברה לשמות פיקטיביים והנפקת המחאות על שם מוטבים אלה. בשלב מאוחר יותר נהגה ולד לפתוח כרטיס פיקטיבי קבוע על שם הספק שלא קיים ואף הנפיקה על שמו המחאות. היא זייפה על גבי ההמחאות חתימות של מורשים בחברה והפקידה אותן בחשבון שפתחה על שמה.

 

עו"ד אורי קינן. "אנחנו מברכים על ההסדר" עו"ד אורי קינן. "אנחנו מברכים על ההסדר" צילום: עמית מגל

 

מאז התפוצצה הפרשה בעקבות תלונה של החברה למפלג ההונאה של משטרת מחוז מרכז שוהה ולד במעצר; בתחילה נעצרו גם אמה ובן זוגה כמי שסייעו לה, אולם נגדם לא הוגש כתב אישום.

 

yes, המתלוננת בתיק זה, לא התנגדה להסדר הטיעון. במקביל להליך הפלילי מנהלת החברה תביעה אזרחית נגד ולד, שבמסגרתה אף הוטלו עיקולים על רכושה. ההליך עודנו מתנהל בבית המשפט המחוזי בתל אביב, אך גם אם yes תזכה בתביעה, ספק שתצליח לקבל לידיה את הכספים הגנובים. ישנם אמנם נכסים של ולד שהוטל עליהם עיקול, כמו פנטהאוז הממוקם בין הרצליה לרעננה, ג'יפ ועוד, אך מדובר בחלק מן הסכום בלבד.

 

בהשוואה לפרשות מעילה מן העבר כי העובדה שוולד לא מחויבת להשיב את הכספים שגנבה או לשלם פיצוי לחברת הלוויין בהליך הפלילי היא הקלה משמעותית בעונשה. כך למשל, אתי אלון, שהורשעה במעילה בפרשת הבנק למסחר, נידונה ל־17 שנות מאסר על חלקה בגניבה וחויבה בתשלום קנס של 5 מיליון שקל.

 

עורכי הדין אורי קינן ושרה הראל ממשרדו מסרו: "לאחר משא ומתן ארוך הגענו להסדר ואנחנו מברכים על כך".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x