שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

"שטרום אמר לי: תעשה כל מה שאתה יכול כדי שהנייר לא ירד"

לאחר שסירב תחילה לשתף פעולה ושתק בחלק מחקירותיו ברשות ני"ע, סוחר המניות עדי שלג חתם על הסכם עד מדינה בפרשת הרצת מניות אי.די.בי בחודש מאי 2013. מי שביצע בפועל את העסקאות בבורסה כדי להשפיע לכאורה על שער המניה פרס בפני החוקרים את כל מה שידע על מעורבותו של יו"ר אי.די.בי לשעבר, נוחי דנקנר, ובעלי ISP, איתי שטרום

תומר גנון וזוהר שחר לוי 10:3818.11.14

בשעות הבוקר של ה-21.2.2012 צלצל הטלפון הנייד של סוחר המניות, עדי שלג. על הקו היה שותפו עד לפני שבועיים בחברת הברוקרז' ISP, איתי שטרום, שהוחלט להפסיק את פעילותה בגלל הפסדים. שלג לא ענה. הוא היה חייב כ-160 אלף שקלים לשטרום וחשב שזאת הסיבה לשיחה. "סיננתי אותו. אמרתי אין לי כוח. חשבתי שעוד יש עניינים של החברה לא סגורים, או משהו כזה. לא הייתי במצב נפשי שרציתי לדבר איתו באותו רגע, אז בחרתי לא לענות לו", כך העיד בחקירתו ברשות ני"ע ב-13.5.2013 – ארבעה ימים אחרי שחתם על הסכם עד מדינה מול הפרקליטות בפרשת הרצת מניות חברת אי.די.בי שמתנהלת בימים אלה בבית המשפט.

 

שטרום התעקש. הוא שלח SMS לשלג: "אני צריך אותך דחוף". שלג התרצה וצלצל חזרה. "הוא אמר לי 'בוא למשרד, אני צריך אותך למשימה דחופה'", העיד שלג. "אז קמתי ונסעתי אליו למשרד". תוך 20 דקות הגיע שלג מביתו שבתל ברוך למשרדי ISP בהרצליה. "נכנסתי למשרד שלו והוא אמר לי 'תשמע, אני צריך שתקנה 5 מיליון שקל דחוף ב-IDB אחזקות'. אדי (הכינוי של שלג- ת.ג וז.ש.ל), תעשה כל מה שאתה יודע בשביל שהנייר הזה לא יירד. כל מה שאתה יודע וכל מה שאתה יכול בשביל שהנייר הזה לא יירד'.

 

חוקר: מה הייתה הכוונה של איתי שטרום במשפט "תעשה כל מה שאתה יודע וכל מה שאתה יכול כדי שהנייר, שהשער שלו, לא ירד?".

 

שלג: שהנייר יעלה ולא ירד. הוא הנחה אותי באגרסיביות.

 

חוקר: מה זה אגרסיביות?

 

שלג: אגרסיביות זו התנהגות שוק מסוימת של להרים נייר.

 

חוקר: הוא אמר לך תקנה באגרסיביות?

 

שלג: כן.

 

חוקר: אתה ברקע ידעת שיש הנפקה שהיא באה?

 

שלג: לא, לא הייתי מודע לזה. הבנתי שזה משהו שקשור לנוחי ומשהו שקשור לנייר, אני לא טיפש. אבל לא ניתחתי את הסיטואציה יותר מדי.

 

חוקר: הוא אמר לך להרים את הנייר כדי להשפיע על השער של הנייר?

 

שלג: זה היה חד משמעית להשפיע על השער.

 

"שטרום אמר לי: 'נציל את IDB'"

 

על פי חומר חומרי החקירה, שלג רכש מניות IDB ב-3.2 מיליון שקל בין השעות 11:39 – 12:13. בפרק זמן זה בוצעו 4 שיחות בין שלג לשטרום, ומספר שיחות בין שטרום לדנקנר. על פי עדותו של שטרום ברשות ני"ע הוא סיפר לדנקנר שבכוונתו לפעול במניית IDB. שטרום העיד כי דנקנר שאל: 'מאיפה יש לך את האנרגיות לפעול?" והוסיף: "תשמע, זה עוזר לי מאוד". שטרום הוסיף בחקירתו כי "לדנקנר היה עניין שיהיה מסחר בימים שלפני ההנפקה, אבל פעלתי כי האמנתי במניה". ולמה היה עניין לדנקנר במסחר? "זרקו סחורה לשוק והוא קנה אותה", העיד דנקנר ברשות. "הפעילות של איתי מבחינתי הייתה טובה".

 

שלג: אמרתי לאיתי 'תשמע אני קונה, אני מרים, אני מעיר פה, אני מנער פה את הסירה. הוא אמר לי "טוב מאוד, תמשיך".

 

חוקר: מנער את הסירה כדי להעלות את השער?

 

שלג: מנער את הסירה בשביל להרים מסחר, בשביל שאני אוכל לקנות ולהרים. אז הוא אמר לי 'טוב מאוד'.

 

"מתישהו במהלך היום ירדנו למטה", העיד שלג. "הוא אמר לי 'אתה יודע שיש הנפקה ב-IDB'. זו פעם ראשונה ששמעתי על זה. ואז הוא הסביר לי שזה אקט ציוני להציל את IDB. שאם אנחנו לא נציל את IDB ואת ההנפקה הזאת כל המשק יקרוס ויהיה פה... וזה יהיה אוי ואבוי. הוא אמר 'זה חשוב מאוד מה שאנחנו עושים'".

 

ב-12:30, כך על פי חומר החקירה, נחסם חשבון ISP לפעילות בבנק הבינלאומי בגלל העדר בטחונות. שטרום צלצל לניצה זעפרני, מנהלת מחלקת מסחר ושוק הון בסניף הראשי של הבנק הבינלאומי בתל אביב, וביקש אשראי של 15 מיליון שקל להמשך הפעילות. זעפרני סירבה: "בחיים לא יאשרו לי. זה חוסר מקצועיות מבחינתי אפילו לפנות לבקש כזה דבר".

 

שטרום צלצל לדנקנר, שצלצל לראש החטיבה העסקית בבינלאומי, אילן בצרי, וביקש ממנו לאשר לשטרום את האשראי. בתוך חצי שעה בצרי דיבר עם שטרום, חזר לזעפרני ואומר לה לאשר לשטרום את האשראי. "שטרום דיבר איתי אחרי זה", העיד שלג, "ואמר לי 'סע תעבוד'".שלג המשיך לבצע רכישות מסיביות של מניות IDB.

 

חוקר: איתי אמר בחקירה שכל הפעילות בנייר נעשתה על דעת עצמו ורק לטובתו האישית. זאת אומרת בשבילו, כל מה שקשור ל-IDB ברכישות היו אך ורק בשבילו.

 

שלג: זה לא מה שאני הבנתי.

 

חוקר: מה אתה הבנת?

 

שלג: אני הבנתי שזה קניות עבור צד ג' במהלך היום הראשון, מהסיבה הפשוטה שבכל פעם ששאלתי אותו אם עוד לקנות הוא אמר לי, "אני מתייעץ וחוזר אליך".

 

שלג, כך על פי עדותו וחומרי החקירה, השתמש לצורך הרצת המניה בחשבונות חברת סיטי ברוקר של אישתו מאיה. בעסקאות הסיבוביות שהוא עשה כדי להרים את שער המניה, הוא גם גזר לעצמו קופון אישי – 180 אלף שקל. הפער בין המניות שהוא רוכש לחשבונות סיטי ברוקר, ומכר בשער גבוה לחשבונות ISP. במילים אחרות, שלג השתמש בכסף גם כדי לעשות סיבוב על שטרום.

 

ביום הראשון למסחר ISP רכשה מניות IDB ב-16.3 מיליון שקל - 50% מהמחזור היומי. השער ירד ב-1.9%. שלג שלח SMS לשטרום: "סוחרים אומרים שמחיר ההנפקה ירד ב-10%.כולם, אבל כולם, עשו שורט". דנקנר, כך עולה מחומר החקירה, נפגש באותו ערב עם יוסי וילגר בביתו של דנקנר בהרצליה. באותו ערב ויליפוד השקעות של ויליגר מאשרת השקעה של 10 מיליון שקל בהנפקה של IDB. בפגישה הזו חיבר דנקנר את ויליגר לשטרום.

 

"דיברתי עם נוחי אתמול בערב"

 

למחרת בבוקר (22.2), כך העיד שלג, הוא ושטרום נפגשו בבית קפה בכיכר דה שליט בהרצליה פיתוח, לא רחוק מביתו של שטרום. "איתי ישב בחליפה", העיד שלג. "הוא הוציא מהחליפה פתק צהוב של דף, בפתק הזה היה רשימה של גופים שאני צריך למכור להם כמויות של מניות. ואז איתי נותן לי את הרשימה הזאת ביד. עברתי על הרשימה. שאלתי את איתי שאלה לגבי המחיר או שאלה לגבי הכמות, ואז איתי אומר לי 'חכה רגע, אני צריך לבדוק'. הוא קם והלך רגע לצד, עשה שיחת טלפון וחזר אליי עם תשובות לגבי הניירות.

 

עם מי שוחח שטרום? "זה פעם ראשונה לזה שאני נחשף שזה נוחי", העיד שלג. "שאלתי אותו, תגיד לי, דיברת עם נוחי? אז הוא אומר לי 'כן, דיברתי עם נוחי אתמול בערב, אנחנו ממשיכים היום באותו נוהל, יש לך כמה כסף שאתה צריך'. ואז אני מבין בפעם הראשונה באופן חד משמעי שנוחי ב'סטורי'".

 

חוקר: אמרת לו 'דיברת אתמול עם נוחי' זה על המתקפה הזאת (על המניה) שדיברנו מקודם?

 

שלג: על הכול. לא סייגתי מה דיברת עם נוחי. שאלתי, דיברת עם נוחי אתמול? על כל מה שקורה פה? אז הוא אמר לי "כן, אדי, ממשיכים היום באותו נוהל, יש לך כמה כסף שאתה צריך".

 

במקביל, דנקנר מנתב רוכשים לשטרום. חברו ויליגר מבצע בסביבות השעה 10:00 בבוקר עסקה עם איתי שטרום מחוץ לבורסה לרכישת מניות אי.די.בי ב-5 מיליון שקלים. הכסף הזה משמש את שלג להמשיך ברכישות מאסיביות. על פי התכתבויות ה-SMS ונתוני שיחות הטלפון שנחשפו הבוקר ב"כלכליסט", שלג שולח לשטרום ב-11:03 הודעת SMS: "סוס" (SOS), ב-11:26: "מתקיפים אותנו", וב-11:47: "הם באים לפה מאוד אגרסיביים".

 

שטרום יוצר קשר עם דנקנר כדי שיסייע במימון. בין השעות 12:11-12:16 דנקנר ויוסי ויליגר מחליפים 5 מסרונים. דנקנר: "יוסי, תודה על הבוקר, האם אתה יכול להגדיל דרך איתי?".

 

ויליגר: "הזמנו 5, 6 בהנפקה, אתה מעדיף שאקנה ממנו בשוק?" .

 

דנקנר: "אם אפשר זה מאוד יעזור".

 

ויליגר: "אוקי, יטופל".

 

דנקנר: "תודה, אתה ענק".

 

ויליגר רוכש במהלך היום מחוץ לבורסה משטרום מניות IDB בעוד כ-2 מיליון שקל, וב-2.5 מיליון שקל נוספים רוכש מניות בהנפקה.

 

דנקנר מארגן לשטרום במשך כל היום "מחלצים". באותו בוקר בשעה 11:00 הוא נפגש עם אילן דב בבית קפה ברמת אביב ג', וביקש ממנו לרכוש מניות IDB דרך שטרום. בצהריים בן דב רוכש מ-ISP בעסקה מחוץ לבורסה מניות IDB ב-3 מיליון שקל. שלג מסמס לשטרום ב-13:01: "ה-3 מיליון בוצע".

 

עסקאות חילוץ נוספות במהלך היום שבהן ISP מוכרת מניות IDB מחוץ לבורסה היו עם שמעון וינטרוב (2.03 מיליון שקל), וברק קפיטל (4.03 מיליון שקל); איתן אלדר וגלי ליברמן, באמצעות ארנה קפיטל (1.8 מיליון שקל); וגלעד טיסונה, חברו של עומר דנקנר (3 מיליון שקלים). בסך הכל מבצע שטרום עסקאות "חילוץ" בהיקף של 19 מיליון שקל. בסיוע הכספים, ISP רוכשת במסחר מניות IDB ב-17.5 מיליון שקל - 38% מהמחזור היומי. לא פחות מ-92% מהרכישות בשער הגבוה נעשו על ידיה, ולמרות זאת השער יורד ב-1.5%.

 

"נוחי כבר ייקח את זה"

 

ביום השלישי (23.2) להרצה לכאורה, שטרום ושלג פועלים באופן יותר רגוע יחסית. במהלך היום הרבה שלג לעדכן בהודעות SMS את שטרום בירידות השערים. למשל תכתובת משעה 15:28: "הנייר נשבר, הוא יסיים בנמוך היומי". שטרום שולח הודע לשלג ב-16:15: "תסגור טוב". באותו יום חשבון ISP רוכש מניות IDB ב-8.7 מיליון שקל - 18% מהמחזור. השער יורד ב-6.05%. בסך הכל מבצע שלג רכישות בהיקף של 42 מיליון שקלים על פני שלושה ימים.

 

שלג העיד כי בסוף אותו יום שטרום צלצל אליו, וביקש שימשיך להגיע בימים הקרובים למשרד כדי למכור את המניות שנצברו בחשבון ISP. כשהוא שואל את שטרום, כך על פי עדותו, לאן מוכרים את המניות הוא אומר לו: "נוחי כבר ייקח את זה". לטענת שלג בשיחה זו אומר לו שטרום בנוסף: "אם יום אחד יבואו לשאול אותך למה קנינו, תגיד להם שחשבנו שזה טוב".

 

בשבוע שלאחר מכן (28.2) שטרום רוכש לחשבונו האישי בפועלים את יתרת מניות IDB שהיו בחשבונות ISP. העסקה מתבצעת בשער הגבוה ב-25% מהמסחר בבורסה, כדי לאפס את החשבון בבינלאומי. מאיפה הכסף? שטרום לוקח הלוואה של 5.5 מיליון שקל מפועלים. 8 מיליון שקלים נוספים מעביר לו דנקנר מבנק איגוד. עד פתיחת החקירה (נובמבר 2012) לא החזיר שטרום את הכסף לדנקנר.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x