$
ועידת הקיימות 2014
ועידת הקיימות גג עמוד

ועידת הקיימות

"מפעלים שלא מכירים את הרגולציה הסביבתית עשויים לשלם ביוקר"

עו"ד עידית רייטר, ממשרד עו"ד גולדפרב זליגמן: "כשליד מפעל מתחיל להיבנות קניון, המפעל יקבל הודעה מהמשרד להגנת הסביבה על כך שהוא צריך להצטייד באמצעים להפחתת רעלים - וכך למרות שהמפעל קיים כבר 30 שנה הוא נאלץ להיאבק על חייו"

אופיר דור 14:0310.11.14

"החיים של מפעלים בישראל לא פשוטים והם נדרשים להרבה מאוד היתרים ודרישות בנושאי הגנת הסביבה, שכל אחד מהם יכול לעלות להם בסופו של יום ביוקר. לכן עדיף למפעל להכיר את הרגולציה ולהתכונן אליה מראש כדי לא להיות מופתע", אמרה עו"ד עידית רייטר, שותפה וראש מחלקת דיני סביבה וקיימות במשרד עוה"ד גולדפרב זליגמן, בוועידת הקיימות לעסקים 2014. 

 


 

רייטר ציינה מספר דרכים שבהם הרגולציה יכולה להפתיע את בעלי המפעל. "כאשר ליד מפעל שממוקם באזור התעשייה הישן של העיר מתחיל להיבנות קניון, המפעל יקבל הודעה מהמשרד להגנת הסביבה על כך שהוא צריך להצטייד באמצעים נוספים להפחתת רעלים", סיפרה רייטר. "לא משנה שהמפעל קיים כבר 30 שנה, הוא נאלץ להיאבק על חייו בגלל קניון שנבנה רק עכשיו. במקרה הטוב המפעל מגיע להסכמה עם המשרד להגנת הסביבה לגבי תוכנית להפחתת פליטת רעלים או שהם מסכימים על לוח זמנים לפינוי המפעל, שיכול להיות לדרום הארץ או לדרום סין. במקרה אחר יצטרך המפעל לפנות לבית המשפט".

 

מקרה אחר שציינה רייטר נוגע לתקנות לגבי פינוי שפכים שנכנסו לתוקף בשנים האחרונות. "מפעל שנהג לקבל קנס של 8,000 שקל על פינוי שפכים בכל חודש, קיבל פתאום בדצמבר 2012 קנס של כ-800 אלף שקל. התאחדות התעשיינים אמנם הגישה ב-2013 עתירה לבג"ץ לביטול הכללים החדשים, בטענה שרשות המים חרגה מסמכותה כשקבעה תעריפים גדולים מאוד, אבל בינתיים עורכי הדין צריכים לנהל משא ומתן פרטני עם תאגידי המים שבמסגרתו בדרך כלל מופחתים הקנסות".

 

עו"ד עידית רייטר עו"ד עידית רייטר צילום: עמית שעל

 

לדברי רייטר, גם בנושא של פינוי שפכים לים יכולים מפעלים לקבל קנסות אסטרונומיים. "במידה שפקח של אגף הים והחופים מצא חריגות של המפעל בפינוי שפכים, העיצום הכספי על כל חריגה יכול להגיע ל-700 אלף שקל למפעל שמחזור המכירות שלו הוא עד 500 מיליון שקל. למפעל עם מכירות גבוהות יותר, העיצום על כל הפרה יכול להיות עד 2.5 מיליון שקל וזה עוד לפני הסיכון של תביעה ייצוגית נגד המפעל"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x