$
ועידת הקיימות 2014
ועידת הקיימות גג עמוד

ארנון גלעדי: "70% מהחקלאות בנגב נהנית ממי שפכים מטוהרים"

יו"ר איגודן והמשנה לראש עיריית ת"א, ארנון גלעדי, אמר בוועידת הקיימות לעסקים של "כלכליסט", כי "מבדיקת נתונים הזרמת השפכים שפרסמנו המצב איננו טוב, בלשון המעטה"

יעל דראל 11:5310.11.14

"היום, יותר מתמיד, מתגברים והולכים הקולות הסביבתיים - חקיקה, תקנים, תנועות ירוקות ויוזמות סביבתיות - הקוראים לשינוי דפוסי ההתנהלות של התעשייה. לצערי, הדרך לשם עדיין ארוכה", כך אמר יו"ר איגודן והמשנה לראש עיריית תל אביב, ארנון גלעדי, בוועידת הקיימות לעסקים של "כלכליסט".

 


 

גלעדי ציין כי 'איגודן', המוליך ומטהר את שפכי גוש דן לטובת הפקת מי השקיה לשימוש חקלאי, מטהר וממחזר מדי שנה כ-140 מיליון קוב מי שפכים - כ-96% משמשים לחקלאות. "כ-70% מגידולי החקלאות בנגב מושקים באמצעות מי שפכים אלו, ובכך נחסכים מיליוני ליטרים של מי שתייה למדינת ישראל – חסכון הנאמד בכ-210 מיליון שקל בשנה". לדבריו, האיגודן נמצא בעיצומה של החלפת מערכת התשתיות בגוש דן בעלות של 2.5 מיליארד שקל".

 

ארנון גלעדי, יו"ר איגודן והמשנה לראש עיריית ת"א ארנון גלעדי, יו"ר איגודן והמשנה לראש עיריית ת"א צילום: עמית שעל

 

גלעדי העריך כי הנתונים הללו צפויים לגדול אך מתח ביקורת על איכות מי השפכים המוזרמים אל השפד"ן כיום משטחי הרשויות המקומיות. "יש לדאוג לתפקוד שוטף ותקין של מפעל השפד"ן, ולאיכות השפכים המגיעים אליו מכ-2.5 מיליון

תושבים וכ-7,000 מפעלים", אמר.

 

"ניתוח נתוני הבדיקות מראה כי עדיין, על אף התקנות ואיום הקנסות, קיימות חריגות גדולות בכמות ובריכוז המזהמים המגיעים לשפכים ואלו מסבים נזקים סביבתיים ובריאותיים", הוסיף.

 

גלעדי ציין כי "מבדיקת נתונים הזרמת השפכים שפרסמנו המצב איננו טוב, בלשון המעטה. מהנתונים עולה כי ענף בתי המלון, הקניונים, בתי החולים וענף מפעלי המזון הם צרכני המים הגדולים ביותר אף שהם מונים כמות קטנה של מפעלים". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x