$
דעות

להפסיק את הקרקס ולשחרר את השוק

יוזמת החוק לפטור ממע"מ על דירה ראשונה משקפת התנהלות צולעת של משרד האוצר, שצפויה להסתיים בלא כלום. בינתיים לכל הצדדים נגרמים נזקים גדולים

יוסי מילר 10:0403.11.14
פשוט קרקס. זה תיאור נכון, גם אם עצוב, למהלכי האוצר הנוגעים ליוזמת 0% מע"מ של שר האוצר יאיר לפיד. לפני כשבוע אמר לפיד בעצמו בכנסת ש"השיח על חוק 0% מע"מ הפך לקרקס". ואולם, הבעיה אינה בשיח שמתנהל על החוק המוצע, אלא בהתנהלות שלו, שהיתה ועודנה שגויה.

 

נתחיל מהסוף: עדיין אין וגם לא יהיה חוק 0% מע"מ. יש דיבורים, אבל חוק לא יהיה. לא בתחילת מושב החורף וגם לא בסופו. זו הערכתי המקצועית.

 

אם אתם זוג צעיר שמתכנן לרכוש דירה ומחכה לחוק - אל תתעכבו עוד אם אתם זוג צעיר שמתכנן לרכוש דירה ומחכה לחוק - אל תתעכבו עוד צילום: שאטרסטוק

 

ההבטחה הגדולה: סמוך למינויו לתפקיד הודיע שר האוצר שהקושי של זוגות צעירים לרכוש דירה הוא בעיה יסודית, והתחייב לטפל בה. בחודש מרץ הודיע לפיד שנמצא פתרון: הענקת פטור ממע"מ לזוגות צעירים שיש להם לפחות ילד אחד בעת רכישה של דירה ראשונה מקבלן. הבשורה המהפכנית עשתה לה כנפיים במהירות. הוא גם פרסם את הקריטריונים למתן הפטור: מחיר הדירה החדשה לא יעלה על 1.6 מיליון שקל; לפחות אחד מבני הזוג שירת בצה"ל; ואם שני בני הזוג לא שירתו, הם יקבלו פטור רק על דירה שמחירה 600 אלף שקל לכל היותר.

 

הזיגזג: מי שלא עושה שיעורי בית נידון להתפכחות כואבת ביום המבחן. הדבר נכון גם כשמדובר בשר האוצר. ואכן, בזה אחר זה נמצאו כשלים ביוזמה והחלו תיקונים בדיעבד.

 

ראשית, התברר שאין כמעט דירות חדשות שמחירן 600 אלף שקל. אז האוצר פרסם תיקון והעלה את התקרה לזוגות שלא שירתו בצה"ל ל־950 אלף שקל. ואולם, אין כמו הכשל הזה כדי להמחיש שאת התוכנית גיבש מי שאינו מכיר את התחום. התיקון הזה לבדו הגדיל את עלויות הפטור למדינה מ־2 מיליארד שקל לכ־2.5 מיליארד שקל בשנה.

 

שנית, בעקבות ביקורת המגזר הדתי והמגזר הרוסי פורסם תיקון נוסף: גם מי ששירת שירות צבאי חלקי יזכה בהטבה ביחס לאורך השירות. ביקורת קשה נוספת שהועלתה בעקבות ההאטה הניכרת בשוק הדירות בהמתנה לאישור החוק הביאה את שר האוצר להכניס תיקון שלישי, המאפשר למי שחותם כבר עכשיו על חוזה על בסיס הציפייה לאישור הפטור לבטל אותו אם החוק לא יאושר בסופו של דבר. אלא שמנגנון הביטול טומן בחובו סיבוכים למוכרים ולקונים כאחד. בפועל, הקיפאון בשוק הדירות נותר ואף החריף.

 

האפליה הגלומה בחוק נשארה גם לאחר כל התיקונים: הוא מפר את עקרון השוויון. מימון רכישת דירה הוא בעיה כללית של צעירים בישראל, והטבות משמעותיות למשרתים בצה"ל כבר קיימות. מדוע לשלול אותן ממי שממילא מנועים מגיוס? הרי מדובר בתירוץ לשלילה מכוונת של ההטבה מהציבור הערבי. מה שאומר שגם אם הכנסת תאשר את החוק, הוא ייעצר בבג"ץ.

 

לסיכום: אם אתם זוג צעיר שמתכנן לרכוש דירה ומחכה לחוק — אל תתעכבו עוד. אם אתם קבלנים שיש להם מלאי דירות למכירה והתעסקתם חודשים בהרשמות מותנות לרוכשים שציפו לחוק, הפסיקו לשריין דירות והודיעו בפומבי: אצלנו המכירות כרגיל. הוודאות הזאת תבטא מקצועיות ואחריות, ותביא אליכם הרבה רוכשים מתלבטים. שר האוצר שגה וכולנו משלמים את המחיר.

 

הכותב הוא שותף־מייסד במשרד עו"ד מילר ושות', המתמחה בנדל"ן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x