$
משפט

בית דין רבני באשדוד הורה לאם להשתתף במימון צורכי הילדים

האם מהפכת המזונות מגיעה גם לבתי הדין הרבניים? בית הדין באשדוד הגיע להחלטה מפתיעה והורה להפחית התשלום המזונות של אב המשתכר פחות מגרושתו

ענת רואה 08:2028.10.14

האם מהפכת המזונות מגיעה גם לבתי הדין הרבניים? בית הדין הרבני באשדוד הורה לאחרונה על הפחתת מזונות שמשלם אב לארבעת ילדיו. הדיינים קבעו שהאב, שעד כה שילם 3,500 שקל לחודש, יישא מעתה רק ב־75% מהסכום ואת היתר תממן האם. עוד נקבע שכשתגיע הבת הבכורה לגיל 18 יסתיימו המזונות לגביה ולא יחול החיוב המקובל בשליש מזונות. כך שכעת ישלם האב רק 1,966 שקל, והסכום יפחת אוטומטית כשכל ילד נוסף יגיע לגיל 18.

 

האב טען ששכרו 5,500 שקל וששכר גרושתו גבוה בהרבה משלו, וביקש להפחית את המזונות בנימוק של שינוי נסיבות - הן בשל נישואיו השניים והן משום שמצבה הכלכלי של האם יציב. האשה טענה ששכרה הוא 6,500 שקל לחודש, אך סירבה להציג מסמכים שיעידו על כך.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

הדיינים הרב אברהם שמן, הרב מיכאל צדוק והרב אברהם מאיר שלוש כתבו כי אמנם ברור הדבר שחובת האב לדאוג למזונות ילדיו באופן אבסולוטי והאם אינה חייבת בכך, אלא שהחיוב חל רק על ילדים מתחת לגיל 6 ולאחר מכן "ודאי שאין זה חובה על האב בלבד, ולפיכך כאשר אין סיפק ביד האב לקיים לבדו צדקה זו, יש לברר גם את האפשרויות העומדות לאם לדאוג לצרכי הילדים, שהרי אף היא מחויבת במצוות צדקה זו", פסקו.

 

הדיינים אף הוסיפו שגם בילדים מתחת לגיל שש, "כשהאב עני אינה פטורה האם מתורת צדקה כיש בידה", ולכן יש מקום לחייב אם במזונות ילדיה אף מתחת לגיל 6, "וקל וחומר למזונות ילדים מעל גיל 6". הדיינים הוסיפו כי כאשר הילד מעל גיל 15 נטל המזונות מוטל בחלקים שווים על כתפי האב והאם הן לגבי צרכים הכרחיים והן צרכים שאינם הכרחיים ונחשבים "דין צדקה", ומשכך יש להתחשב בהכנסות שני ההורים כדי לקבוע את החיוב. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x