שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

בלעדי לכלכליסט

ריב הירושה התארך והשומה הוכפלה: המדינה רוצה עוד נתח מעיזבון סמי שמעון

שומת המס על עיזבונו של סמי שמעון תפחה מ־17 מיליון שקל ל־37 מיליון בעקבות סכסוך הירושה המתמשך. לפי הצעת השכר של עו"ד משה שקל שהגיעה לידי כלכליסט, אם יצליח להפחית את השומה לסכום המקורי, יגיע שכרו למיליונים

ענת רואה 08:2128.10.14

סכסוך הירושה המתמשך על עיזבונו של המיליארדר סמי שמעון מגיע לשלב העימות מול רשות המסים: ל"כלכליסט" נודע כי רק לפני פחות משנה, בתחילת שנת 2014, הוציאה רשות המסים שומת מס לעיזבון של 17 מיליון שקל. אך לאחר שמנהלי העיזבון סירבו לשלם את הסכום הזה והנושא נשאר ללא פתרון במשך זמן רב, החליטו ברשות המסים לתקן את השומה. כך קפץ הסכום שדורשת המדינה מהעיזבון ביותר מפי שניים – 37 מיליון שקל. סכום העיזבון כולו מוערך ביותר מ־2 מיליארד שקל.

 

לאחרונה שכר מנהל העיזבון הנכנס, עו"ד שי רייכר, את שירותיו של עו"ד משה שקל ומשרדו במטרה לנסות להפחית את שומת המס ואולי אף לשכנע את רשות המסים לחזור לדרישה המקורית. לידי "כלכליסט" הגיע עותק של הצעת שכר הטרחה שהעביר משרד שקל לרייכר.

 

עו"ד משה שקל. יפעל להחזיר את דרישת המס למצבה בפברואר האחרון עו"ד משה שקל. יפעל להחזיר את דרישת המס למצבה בפברואר האחרון צילום: יובל חן

 

עיקר הרווח בתשלום מותנה בהצלחה

 

בהצעת שכר הטרחה מפרט עו"ד שקל כי רשות המסים מוכנה כעת, "לצורכי פשרה", להסכים לתשלום מס של 37 מיליון שקל ולא של 52 מיליון שקל, שהוא "המס המקסימלי". לפי דרישת השכר של עו"ד שקל, משרדו יקבל 20 אלף דולר כשכר קבוע ומוסכם בתמורה לטיפול בהגשת ההשגה על המס, ואם זו תידחה ויידרש ערעור, ישלם העיזבון של שמעון סכום נוסף של 20 אלף דולר. ואולם, את הרווח העיקרי יקבל עו"ד שקל לא כתשלום קבוע, אלא כתשלום מותנה בהצלחה: חיסכון של עד 7 מיליון שקל במס יזכה את עו"ד שקל ב־7% מהסכום שנחסך. חיסכון גדול מכך יזכה אותו ב־15% מהסכום שנחסך. עו"ד שקל אף הדגים זאת בהצעתו לצורך המחשה וכתב כי אם המס בסופו של דבר יהיה 35 מיליון שקל, הרי ששכרו יהיה 350 אלף שקל, ואם המס יהיה 30 מיליון שקל, שכרו יהיה 900 אלף שקל (כאן החישוב הוא כאילו עורך הדין חסך 10 מיליון שקל, לפי צפי שומה של 40 מיליון שקל).

 

סמי שמעון ואשתו אנג'לה. העיזבון כולו מוערך ביותר מ־2 מיליארד שקל סמי שמעון ואשתו אנג'לה. העיזבון כולו מוערך ביותר מ־2 מיליארד שקל

 

התוצאה היא שאם יצליח עו"ד שקל לשכנע את רשות המסים לחזור לדרישת המס המקורית שלה, שהיתה בתוקף עד פברואר האחרון, הוא יקבל שכר טרחה של מיליוני שקלים. כל הסכומים הם לפני מע"מ. שכר הטרחה שיקבל עו"ד שקל על עבודתו יצטרף לתשלומי עתק שהועברו מקופת העיזבון של שמעון לעורכי דין בשנים האחרונות; ב"כלכליסט" פורסם בינואר השנה כי לפי ההערכה כלל הסכומים הללו היו עד לאותו מועד כ־50 מיליון שקל.

 

20 מיליון שקל מהם שולמו למנהל העיזבון הקודם, השופט לשעבר גל גוטזגן, ומיליוני שקלים שולמו לעו"ד יוסי בנקל שייצג את גוטזגן.

 

לפי הערכות, עד 10 מיליון שקל שולמו כשכר טרחה למשרד עורכי הדין יגאל ארנון ושות'. הנתונים המצטברים ממחישים כנראה שוב כי המרוויחים האמיתיים והיחידים כמעט מסכסוכי ירושה הם עורכי הדין.

 

שקל בתגובה: "לא מעניינו של הציבור"

 

ממשרדו של עו"ד משה שקל נמסר בתגובה: "אין זה מעניינו של הציבור לדעת כמה גובה משרד עו"ד שקל מלקוח זה או אחר. ההדלפה אינה תקינה והיא פוגעת בחופש ובפרטיות שלי ושל העיזבון".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x