$
משפט

בקשה לייצוגית: "דיפלומט גובה מחיר מופרז על סכיני גילוח ג'ילט"

על פי התביעה שהוגשה אתמול לבית המשפט המחוזי ת"א, יבואנית מותג הסכינים לישראל גובה מחיר הגבוה פי 2 מזה שבארה"ב ובאנגליה. הנזק לצרכנים ב-7 השנים האחרונות על פי התביעה: 138 מיליון שקלים

תומר גנון 15:2730.09.14

"קבוצת דיפלומט מנצלת לרעה את כוחה המונופוליסטי, כדי לקבוע מחיר מופרז ולא הוגן של סכיני גילוח של המותג ג'ילט, אשר מייצר לה רווחים הגבוהים במאות אחוזים מהרווח הנורמאלי המירבי". כך נטען בבקשה לאישור תביעה ייצוגית בגובה 138 מיליון שקל שהוגשה אתמול לבית המשפט המחוזי בת"א נגד יבואנית מותג סכיני הגילוח לישראל.

 

בתביעה שהגיש שלום אלמוג, המיוצג על ידי עוה"ד שחר בן מאיר ויצחק אבירם, נטען כי מחיר סכיני ג'ילט בישראל גבוה פי שניים מאשר בארה"ב ובאנגליה. "לא די בכך שהיצרן של ג'ילט (בעל המונופול העולמי) מוכר את סכיני הגילוח במחיר גבוה", נטען בתביעה, "אז הנה קבוצת דיפלומט אף מתעלה על היצרן. את אותו מוצר שנמכר בארצות הברית ובאנגליה במחיר מסוים, מוכרת קבוצת דיפלומט לצרכן הישראלי, בתוספת של כעשרות אחוזים על המחיר. למה? כי כנראה היא יודעת שהצרכן הישראלי הוא 'שק חבטות צרכני אולטימטיבי' ואפשר לחבוט בו גם לאחר שהוא כבר מקבל את החבטות מהיצרנית עצמה".

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: shutterstock

 

הבקשה לאישור התביעה נתמכת בחוות דעת של חנן שרון, כלכלן לשעבר ברשות ההגבלים העסקיים. מסקנתו של שרון והיקף הנזק הכספי שנגרם לטענתו לצרכנים ב-7 השנים האחרונות, מבוססים על גילוי דעת שפרסם לאחרונה הממונה על ההגבלים, דיויד גילה. על פיו, פער הגבוה ב-20% מעלות הייצור של המוצר לעומת מחיר המכירה שלו, יהווה מבחינתו מדד לכך שמדובר במחיר מופרז ובלתי הוגן. בסיס נתונים אשר עמד בפני שרון הוא בעיקר מחיר המכירה של אותם מוצרים אשר נמכרים בישראל מול ארצות הברית ובריטניה.

 

על פי התביעה, דיפלומט מוחזקת על ידי מספר חברות שחלקן רשומות בחו"ל. "אין למבקש מושג מדוע נבנה שרשור כזה של חברות, אולם קיים חשש ממשי ועלה חשד כי מטרת השרשור היא למנוע אפשרות לדעת מהי העלות האמיתית של המוצרים, שכן ייתכן והם נרכשים על ידי חברה אחת ומועברים לשנייה ומשם לשלישית", נאמר בבקשה לאישור התביעה כייצוגית.

 

מדיפלומט נמסר: "טרם קיבלנו את התביעה. נתייחס אליה לאחר שנקבלה ונלמד אותה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x