$
בארץ

יש תקציב: מערכת הביטחון תקבל עוד 6 מיליארד שקל ב-2015

רגע לפני כניסת החג יש הסכמות על תקציב 2015: ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד סיכמו כי יעד הגרעון לשנת 2015 יעמוד על 3.4% ולא יכלול העלאת מסים; מערכת הביטחון תקבל עוד 8-7 מיליארד שקל לכיסוי הוצאות 'צוק איתן'; במערכת הבטחון זועמים: "זה ישראבלוף. שידור חוזר של השנה שעברה"

רוני זינגר 16:4524.09.14

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד סיכמו היום כי מערכת הביטחון תקבל עוד 6 מיליארד שקל כתוספת לתקציב 2015 (תקציב הביטחון ב-2015 יהיה 57 מיליארד שקל) ועוד 8-7 מיליארד שקל לכיסוי הוצאות 'צוק איתן'. התוספת לכיסוי המבצע תינתן עוד השנה.

 

בנוסף סוכם כי יעד הגרעון לשנת 2015 בהצעת התקציב כפי שתובא בפני הממשלה יעמוד על 3.4% ולא יכלול העלאת מסים.

 

"זה ישראבלוף"

 

במערכת הביטחון זועמים על החלטת ראש הממשלה ושר האוצר שלא להיענות לדרישת מערכת הביטחון לתוספת של 11 מיליארד שקלים. גורם ביטחוני בכיר הגיב אחר הצהריים על סיכומי תקציב המדינה בחריפות וכינה אותו: "ישראבלוף. שידור חוזר של שנה שעברה". הגורם אמר כי "תוספת של 6 מיליארד שקלים לא תספיק. חד משמעית זה מאלץ אותנו לעצור את הצבא כבר בחודשים הראשונים של השנה, לעצור את האימונים ותהיה פגיעה בהצטיידות ובהתעצמות - כולל בכיפת ברזל. החיילים הסדירים יבצעו הרבה יותר תעסוקה מבצעית - ויתאמנו הרבה הרבה פחות״.

 

עוד אמר הגורם הביטחוני כי "המשמעויות של תקציב כזה יוצגו לראש הממשלה, לקבינט ולוועדת חוץ וביטחון. אם ברור לאוצר ולנו שמערכת הביטחון תזדקק ותקבל תוספת במהלך השנה הבאה אז בשביל מה המשחק הזה? במקום לסגור עכשיו באופן ברור ומוסדור שמכבד את כל הצדדים, אנחנו שוב נגררים לדיון מיותר שסופו ידוע מראש. זה מיותר ומאלץ את הצבא להתחיל את השנה הבאה בלי תוכנית מסודרת. זה לא איזה משחק חברה של יום שישי. כל הדבר הזה פוגעג בצבא״.

 

בשיחה עם הגורם, הוא הוסיף כי הוא קורא "להפסיק את סיסמאות ההתייעלות למיניהן מכיוון שמערכת הביטחון מתייעלת כל הזמן. הבעיות הן עיוותים בלתי נסבלים, שבמחי החלטה אחת אפשר לבטל אותם. כמו למשל התשלום ההזוי של הבלו על הדלק לטנקים, סטילים, ומטוסים, בזמן שהתחבורה הציבורית בישראל לא משלמת בלו על דלק. כך גם תשלומי האחרונה על מתקנים ובסיסים שלא מקבלים שום שירותי מהרשויות המוניציפליות. רק העיוותים האלה שווים מיליארדי שקלים שנסחטים ממערכת הביטחון ללא כל סיבה והיגיון מיוחדים", אמר.

 

דיון ברגע האחרון

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד, ביחד עם צוותיהם המקצועיים, נפגשו היום למשך שעות ארוכות לצורך דיון מסכם על תקציב המדינה. לצד נתניהו ולפיד השתתף בפגישה גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון וכן אנשי המקצוע - הממונה על התקציבים באוצר אמיר לוי, מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, מנכ״לית משרד האוצר יעל אנדורן והחשבת הכללית באוצר מיכל עבאדי-בוינג׳ו.

 

הפגישה החלה בשעות הצהריים ונמשכה למעלה משלוש שעות, במטרה להגיע לסיכומים סופיים בין הצדדים וזאת עוד בטרם ייכנס החג.  

 

המחלוקת בין הצדדים נוגעת בעיקר לתקציב הביטחון, שממנו אמור להיגזר גם יעד הגירעון - האם יעמיק ובכמה - וכן האם יועלו מסים. שר האוצר כבר הודיע כי אם יועלו מסים או אם חוק מע"מ 0 שלו לא יעבור - הוא יפרוש מהממשלה.

 

משרד הביטחון דרש תוספת של 11 מיליארד שקל לתקציבו השנתי; לפיד הודיע כי לא יאפשר מתן סכום שכזה. נתניהו מצדו חזר והתבטא בשבועות האחרונים כי יש צורך בהגדלה משמעותית של תקציב הביטחון.

 

בישיבות האחרונות בין נתניהו ללפיד נסבה השיחה סביב תוספת של 6-7 מיליארד שקלים. אלא שתוספת כזו עלולה היתה ליצור לנתניהו מתיחות מול יעלון. נראה כי זו אחת הסיבות המרכזיות לכך שנתניהו גרר רגליים ומשך את רגע קבלת ההחלטה בעניין.

 

נתניהו ולפיד נתניהו ולפיד צילום: עומר מסינגר

 

לאחר הפגישה האחרונה בעניין התקציב, החלו הצדדים - בתיווך הלל קוברינסקי מצדו של לפיד ואייל חיימובסקי מצדו של נתניהו, וכן באמצעות לוי ולוקר - לחפש "פתרונות יצירתיים" כדי להגדיל את תקציב הביטחון מעבר לתוספת הרשמית שתיקבע בתקציב. בעניין הגירעון, הרי שכבר בשבוע האחרון הסתמן כי לפיד ונתניהו מסכימים על הגדלתו ל-3.4% דבר המאפשר תוספת של עד 10 מיליארד שקלים לביטחון.

 

הפגישה שהתקיימה היום היתה הראשונה אליה זומן יעלון. בשבוע הבא ייצא נתניהו לעצרת האו"ם בניו יורק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x