$
דעות

אל תפטמו את מערכת הביטחון

לאורך השנים תקציב הביטחון הלך וגדל וההישגים הצבאיים דווקא הלכו ופחתו

שאול אמסטרדמסקי 06:5415.09.14

המאבק הפוליטי שהתפתח בין ראש הממשלה לשר האוצר השכיח את הסיפור האמיתי, את הסיבה שדיוני תקציב 2015 הסתבכו כל כך: התוספות שמערכת הביטחון דורשת. בשבועיים־שלושה האחרונים ישבה מערכת הביטחון בצד, בשקט, מלבד הבלחות ספורות של כתבות בתקשורת על האיומים הבאים שמרחפים מעל ישראל, ושלחה רמז עבה לכך שביטחון עולה הרבה כסף. נציגי המערכת נתנו לפוליטיקאים לריב ולהסיח את תשומת הלב.

 

עכשיו, משהפוליטיקאים התיישבו סוף סוף אל השולחן, לדיון הציבורי אין ברירה אלא לחזור ולהתמקד בשאלה הבסיסית - כמה כסף נוסף צריכה מערכת הביטחון לקבל? האם זו צריכה להיות תוספת של 11 מיליארד שקל, כפי שדורשת מערכת הביטחון? האם זו צריכה להיות תוספת של 2.5–4 מיליארד שקל, כפי שמוכנים לתת באוצר? איך אפשר לדעת מהו המספר הנכון לכל הרוחות?

 

בנימין נתניהו ויאיר לפיד בנימין נתניהו ויאיר לפיד צילום: עומר מסינגר

 

לציבור הרחב אין שום דרך לענות על השאלה הזאת. הנתונים לא שקופים והאיומים אמורפיים למדי. לבכירי מערכת הביטחון יש דרך לדעת, אבל הם אינם מוכנים לדבר עם התקשורת. וגם אם כן, הם בשום פנים ואופן לא מוכנים לעשות זאת בשמם ובדמותם. הם יודעים שהמערכת תתנקם בהם.

 

התקציב גדל, ההישגים פחתו

 

הנה מה שכן ידוע לכל: לאורך השנים תקציב הביטחון הלך וגדל וההישגים הצבאיים הלכו ופחתו. בכל פעם ישראל ניצחה. הניצחון הזה נראה פחות כמו ניצחון.

 

בכל מלחמה עמדו לרשות צה"ל תקציבים גדולים יותר, אמצעים משוכללים יותר ומודיעין מתקדם יותר. ובכל זאת, אנחנו מחפשים את תמונת הניצחון, כי הניצחון אינו ברור. בקיצור, כשהיינו מעטים מול רבים, על כל הנובע מכך, ניצחנו כדויד את גוליית. ככל שצברנו עליונות צבאית וטכנולוגית מול אויבינו, ככל שהצבאות סביבנו התחילו להתפרק והפכו לארגוני טרור, כך הפכנו לגוליית מול דויד.

 

האם עוד מיליארדים משיגים לנו עוד ביטחון?

 

ח"כ עפר שלח, חבר ועדת החוץ והביטחון, אמר בראיון ל"כלכליסט" במאי האחרון: "כל שקל שתוסיף לביטחון הוא כמו לשפוך מים לאדמה". תיאור דומה משמיעים כמה קצינים בכירים ששוחחו עם "כלכליסט" בשבועות האחרונים, אך אינם מוכנים להיות מצוטטים בשמם.

 

זו השאלה המרכזית שהציבור צריך לשאול את עצמו - האם המיליארדים הנוספים שאנחנו שופכים על מערכת הביטחון מכספי המסים שלנו באמת משיגים לנו את הביטחון הרצוי, האם הגענו לנקודה שבה הצבא גדול ומסורבל מדי, האם הגענו לנקודה שבה גודלו של תקציב הביטחון פוגע בביטחון?

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x