שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

בקשה לדיון נוסף בהחלטת העליון לטובת גזפרום: "ההליכים ברוסיה הזויים"

שבועיים לאחר שהעליון התיר לאכוף בארץ פסיקה של בימ"ש רוסי, מבקשת החברה הישראלית דאבל קיי דיון נוסף. החברה טוענת שמדובר בהחלטה ש"התקבלה ללא מראית עין של הליך נאות"

משה גורלי 09:1523.09.14

"לא ברור כיצד ניתן להשלים עם מצב שבו מפעלי חיים של ישראלים יורדים לטמיון באבחת חרב בהליכים לא הוגנים של כמה דקות, בלי שמיעת עדים, ומערכת המשפט הישראלית תכשיר מצב זה", כך כותבים עורכי הדין איתן ארז ופז יצחקי־וינברגר בבקשה שהגישו אתמול לבית המשפט העליון כדי שיקיים דיון נוסף ויבטל את החלטתו הקודמת, בהרכב שבו ישבו השופטים יורם דנציגר, נעם סולברג ודפנה ברק־ארז.

 

העליון נתן היתר לאכוף בישראל פסק דין שניתן ברוסיה. פסק הדין, שניתן לפני כשבועיים, חייב את דאבל קיי הישראלית לשלם לענקית הגז הרוסית גזפרום 5 מיליון יורו. המחוזי בתל אביב, ובעקבותיו העליון, קבעו שיש לאכוף בישראל את פסק הדין הרוסי אף שאין בין המדינות אמנה מחייבת וגם אין הדדיות, כטענת דאבל קיי: "כל הישראלים שפנו אי פעם לקבל מזור בבתי המשפט ברוסיה וביקשו אכיפת פסק דין ישראלי נדחו".

 

עו"ד בני ברץ עו"ד בני ברץ צילום: סטודיו אקטיב

 

באי כוחה של דאבל קיי אינם חוסכים את דעתם על הערכאות הרוסיות: "מרבית מדינות העולם וטריבונלים בינלאומיים מביעים את הזעזוע ושאט הנפש שלהם מפסיקותיה ההזויות של מערכת המשפט הרוסית, לרבות הליכים פגומים והכרעות לא חוקיות ונגועות בשחיתות או במניעים פוליטיים, ודווקא ישראל מביעה תמיכה ללא סייג".

 

בבקשה לדיון נוסף מוזכרת החלטת בית המשפט הבינלאומי לבוררות בהאג, שהטיל לאחרונה על רוסיה לשלם פיצוי של 50 מיליארד יורו לבעלי המניות לשעבר בענקית הנפט יוקוס, בנימוק שפסיקות בתי המשפט הרוסיים בעניינה נבעו משחיתות, מהוראות פוליטיות שנתקבלו מלמעלה שלא כדין. על החלטת העליון נכתב בבקשה: "פסק הדין מאפשר לתפוס בישראל נכסים של אזרחי ישראל במסגרת הכרה בפסקי דין זרים שניתנים בהליכי 'בזק' המתנהלים ללא מראית עין של הליך נאות".

 

באי כוחה של דאבל קיי אף מצטרפים לביקורת שמתחה השופטת ברק־ארז על היועץ המשפטי יהודה וינשטיין, שלמרות בקשת השופטים נמנע מלהגיש לבית המשפט עמדת מדינה בנושא אכיפת פסקי דין רוסיים בישראל לנוכח היעדר אמנה בין המדינות.

 

עו"ד בני ברץ מפרל כהן צדק לצר ברץ, המייצג את גזפרום, בתגובה: "לא ראינו את הבקשה, אך ניתן להתרשם שמדובר בטענות אווירה הנתמכות בעובדות שלא נטענו וממילא לא הוכחו בעת הדיונים. למרות האווירה שמנסה הבקשה להשרות, הוכח במחוזי שבתי המשפט ברוסיה פסקו בהתדיינות אחרת לטובת דאבל קיי ונגד גזפרום. לגזפרום אמון מלא במערכת המשפט הישראלית, והיא משוכנעת שהבקשה לדיון נוסף לא תשנה את זכויותיה המוכחות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x