$
משפט

מני מזוז וענת ברון מונו לשופטים בעליון

מזוז יחליף את עדנה ארבל שפרשה לפני שלושה חודשים וברון תחליף את נשיא ביהמ"ש אשר גרוניס שיפרוש בינואר בקרוב. מרים נאור נבחרה לנשיאה הבאה של ביהמ"ש ואליקים רובינשטיין למשנה לנשיאה

משה גורלי 18:0921.09.14

מני מזוז וענת ברון נבחרו היום (א') כשופטי בית המשפט העליון. כך החליטה הוועדה לבחירת שופטים. מזוז יחליף את עדנה ארבל שפרשה לפני שלושה חודשים וברון תחליף את נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס שיפרוש בחודש ינואר הקרוב. בנוסף נבחרה מרים נאור לנשיאת ביהמ"ש העליון הבאה ואליקים רובינשטיין למשנה לנשיאה.

 

ישיבת הוועדה ארכה מספר שעות בגלל כיפופי ידיים הדדיים. לאחר בחירתו המוסכמת של מזוז נחלקה הוועדה בתמיכתה במועמדת הנשית. חלק תמכו בנשיאת המחוזי בתל אביב דבורה ברלינר וחלק בשופטת נאווה בן אור. לבסוף כפשרה נבחרה ענת ברון מהמחוזי בתל אביב. הבחירות בשני המועמדים היו פה אחד. במזוז בחרו כל תשעת חברי הוועדה ואילו בהצבעה על ברון תמכו בה שמונה כיוון שחברת הוועדה, שופטת בית המשפט העליון אסתר חיות יצאה מהחדר כפי שהבטיחה בגלל חברותה הקרובה לברון.

 

הוביל את קצב לספסל הנאשמים

 

מזוז, יליד 1955, היה הממונה על הבג"צים בפרקליטות המדינה, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ובשנים 2010-2004 - היועץ המשפטי לממשלה. עסק בין היתר בתיקים רבים של שחיתות ציבורית, במלחמה בפשיעה המאורגנת ובמינויים בשירות הציבורי. מאז סיום תפקידו עסק בבוררויות והמתין למינוי. הוא היה מועמד גם בסבב המינויים הקודם, למה שמכונה "הכיסא המזרחי". כעת הבחירה לכיסא זו הובטחה לאחר פרישת השופט אדמונד לוי והמועמדות שירדה של נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת יצחק כהן.

 

אשר גרוניס. עוזב בינואר אשר גרוניס. עוזב בינואר צילום: שאול גולן

 

מזוז, כיועץ משפטי, הוביל לספסל הנאשמים את נשיא המדינה משה קצב ואת ראש הממשלה אהוד אולמרט. בתקופתו נחקרו, הואשמו והורשעו שרים נוספים ביניהם שר המשפטים חיים רמון. בעקבות פרשה זו נקלע מזוז לעימות חריף עם שר המשפטים דניאל פרידמן על רקע התנגדותו לוועדת חקירה להאזנות הסתר.

 

ברון, ילידת 1953, כיהנה כשופטת שלום בשנים 2002-1991, ומאז היא משמשת כשופטת בבית המשפט המחוזי בתל אביב ועוסקת בתיקים אזרחיים. גם היא הייתה מועמדת לעליון בתחילת 2012.

 

חברי הוועדה הם: יו"ר, שרת המשפטים, ציפי לבני; נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס; שופט בית-המשפט העליון אליקים רובינשטיין; שופטת בית-המשפט העליון אסתר חיות; שר התקשורת, גלעד ארדן; ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג (עבודה); ח"כ יצחק כהן (ש״ס); נציגי לשכת עורכי הדין רחל בן-ארי וחאלד זועבי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x