$
קיימות בעולם

קפיטליזם 3.0

כסף קטן ולב גדול

ניסוי חברתי שבדי הפך לסרטון ויראלי, שמראה כיצד תושבי השכונה הענייה בשטוקהולם תורמים יותר מהתושבים העשירים

איתי להט 08:5517.09.14
כסף ואמצעים הולכים בד בבד עם שינוי בהתנהגות והאופן שבו אנשים חושבים. את הנקודה הזו כבר הוכיחו אינספור מחקרים התנהגותיים שבדקו כיצד אנשים עשירים חושבים ומתנהגים, בעיקר כלפי זולתם. התוצאות הן חד־משמעיות: לא תמיד, אבל ברוב המקרים כסף לא הופך אותך לאדם טוב יותר. ב־2010 מצא מחקר של אוניברסיטת קליפורניה כי אנשים ממעמד סוציו־אקונומי נמוך משיגים תוצאות טובות יותר בקריאת רגשות על פניהם של אנשים אחרים. זאת ביחס לאנשים ממעמד סוציו־אקונומי גבוה. היכולת הזו היא לא יותר מביטוי של אמפתיה, תמיכה וחמלה. הממצאים האלה זכו בשבוע שעבר לאישור ברחובות שטוקהולם, כשרגע לפני הבחירות יצאה קבוצה של פעילים שבדים לברר כיצד תושבי העיר מגיבים לבקשת עזרה כספית, או קיבוץ נדבות - נושא טעון בשבדיה שעלה לכותרות כחלק ממערכת הבחירות. התוצאות, שתועדו בסרטון ויראלי, לא מפתיעות.

 

1. אף לא קרונה אחת

בשכונה העשירה לא תרמו לקבצן

 

תחילה יצא הצוות לקבץ נדבות בשכונת סטורפלן (Stureplan) העשירה. השחקן קונרד אידהאגה (Konrad Ydhage) פנה לעוברים והשבים בשכונה וביקש מהם לעזור לו עם קרונה אחת (חצי שקל). ארבע שעות של פניות חוזרות ונשנות הובילו לתוצאה העגומה - אף לא אחד מעשרות האנשים שאליהם פנה אידהאגה נענה לבקשתו. למעשה, כולם חלפו על פניו כאילו לא היה קיים, והמעטים האחרים גערו בו או שיגרו לעברו הערות מעליבות. אף לא קרונה אחת נאספה בניסוי בסטורפלן. חבל, כי הצוות תכנן להחזיר לנדבנים כפליים מהסכום שנתנו.

 

הניסוי בשכונת רינקבי הניסוי בשכונת רינקבי

 

2. גם עניים וגם מהגרים

בעיית ההגירה בשבדיה היא חלק בניסוי

 

"אחרי שעתיים בשכונת סטורפלן הרגשתי כל כך מדוכא", שחזר אידהאגה את תחושותיו מאוחר יותר. "לא קיבלתי בשכונה שום התייחסות למעט התייחסויות מעליבות. ממש הרגשתי כאילו האנשים שם שונאים אותי, שאני נטע זר". אבל אז עבר הצוות לאחת השכונות העניות בעיר, רינקבי (Rinkeby) - שכונה של אנשים קשי יום ש־90% מתושביה הם מהגרים מדור ראשון או שני. נושא ההגירה עמד במוקד הבחירות בשבדיה, ומפלגת הימין הקיצוני - השבדים הדמוקרטים - שהבטיחה להילחם בהגירה, הכפילה את כוחה והפכה לשלישית בגודלה בפרלמנט.

 

3. 34 קרונות ב־40 דקות

ברחוב העני כמעט כולם עצרו לתרום

 

בפחות מ־40 דקות זכה אידהאגה להתייחסות וכסף מ־34 עוברים ושבים ברינקבי. אם בשכונה העשירה של שטוקהולם איש לא עצר, השכונה הענייה בעיר היוותה מופת לחמלה: הניכור שבו נתקל "הקבצן" בסטורפלן התחלף בחום אנושי בריקנבי. הסרטון, שהפך לדיון חם בשבדיה, מתעד לא רק את האכפתיות והפתיחות, אלא גם את הרגע שבו מחזיר אידהאגה לתורמים כפליים מתרומתם. אחד התורמים מחלק את הכסף הקטן לילדים שהתקבצו סביבם, אחר מתווכח עם השחקן ומנסה להחזיר את הכסף בטענה שמקבץ הנדבות זקוק לו יותר ממנו.

 

4. עניים חומלים יותר

מחקר נוסף מאשש את ממצאי השבדים

 

"ברינקבי הרגשות שלי התהפכו", המשיך אידהאגה, "האנשים היו כל כך חביבים ואדיבים, זה הרגיש כמו אישור מחדש לקיום ולאנושיות שלי". דבר דומה התרחש במעבדת המחקר של פול פיף בברקלי. במשחק שזיכה את הנבדקים שלו בקרדטים שווי כסף, שלאחר מכן התבקשו לתרום אותו לזרים, גילה פיף את מה שאידהאגה למד על בשרו — עניים תרמו משמעותית יותר מאשר עשירים שהשתתפו במחקר. למעשה, הם תרמו 44% יותר מהעשירים. פיף הסביר את הממצאים בפשטות: "זו היכולת להזדהות עם מצוקת האחר, או במילה אחת — חמלה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x