$
משפט

צו הקפאת הליכים לחברות בטון ובלוקים של משפחת קדמאני בשל חוב בסך 160 מיליון ש'

לטענת בעלי השליטה, הם נקלעו למצוקה תזרימית מאחר שפרעו חובות של אחיהם - שנפל קורבן לתרגיל עוקץ של מלווה בשוק האפור

ענת רואה 18:2708.09.14
בית המשפט המחוזי בנצרת הוציא צו הקפאת הליכים לחברות בטון קדאמני וקדאמני תעשיות בלוקים, הפועלות בשפרעם בתחום המלט והבלוקים ונקלעו לחובות המוערכים ב-160 מיליון שקל. הצו הוצא לבקשת החברות ע"י השופט עאטף עילבוני שמינה לבקשתן את עו"ד גיל הירשמן כנאמן.

 

בבקשת ההקפאה נטען כי החברות נקלעו למצוקה תזרימית קשה שמאיימת למוטט את מערך עסקיהן, וכי הן זקוקות להגנת בית המשפט לתקופת ביניים שתאפשר "שקט תעשייתי", במהלכו תגובש תוכנית הבראה לחברות.

 

בטון קדמאני עוסקת בתחום ייצור בטון וצימנטיט מוכנים ומנוהלת ע"י מוחמד קדמאני, אשר הוא ומשפחתו עוסקים בתחום מזה עשרות שנים. החברה מוכרת בעיקר באיזור הצפון ומעורבת שם בפרוייקטים גדולים בענף הבנייה, ובבעלותה ארבעה מפעלי יצור. בסה"כ מעסיקה החברה כ-70 עובדים ועוד 70 קבלני משנה ו-10 קבלנים עצמאיים..

 

 צילום: שאטרסטוק

 

תעשיות בלוקים עוסקת בייצור בלוקים לבנייה ושינועם ומנוהלת ע"י יקדאן קדמאני (אחיו של בעל השליטה בבטון קדמאני). מוצריה מיוצרים בשני מפעלים הנמצאים בצפון והיא מעסיקה 26 עובדים.

 

בבקשה נטען כי החברות מסוגלות לייצר רווחים של 400 אלף שקל לחודש, אך סדרת אירועים חיצוניים במקביל לצמצום האשראי על ידי המערכת הבנקאית, הביאו אותן למסקנה שאין מנוס מהגשת בקשה להקפאת הליכים.

 

בבקשה טוענות החברות כי ההסתבכות הכלכלית מקורה בכך שאחיהם של שני בעלי השליטה, אחסאן קדמאני, נפל קורבן למעשה עוקץ של מלווה בשוק האפור, וכי החברות מטעמי "כבוד ושמירה על מוניטין המשפחה במגזר הדרוזי והעסקי" פרעו חובות רבים של אחיהם, אך נטל זה הכביד על תזרים המזומנים.

 

לפי הנטען אדם ידוע בארץ העוסק בגלגולי צקים באמצעות חברות קש השתלט על האח ולקח ממנו שיקים רבים שגולגלו בין חברות כשבסופו של דבר נוצרו חובות של 30 מיליון שקל כתוצאה מפעילות זו, ולא כתוצאה מפעילות עסקית של החברות.

 

לפי המפורט, כשהדבר נודע לאביהם של שלושת האחים (שבינתיים הלך לעולמו) הוא החליט כי על מנת לשמר את כבוד המשפחה והמוניטין שלה בקהילה העסקית בכלל ובקהילה הדרוזית בפרט, החברות יפרעו את כל שובל החובות שהותיר אחריו האח וחברת קדמאני הובלות בשליטתו, וכי בעלי השליטה בחברות כיבדו את רצונו של אב המשפחה.

 

בנוסף נטען כי מלבד מעשי העוקץ המתוארים החברות סבלו מתגובת שרשרת לקריסות של חברות קבלניות בענף שגרמו להן לחובות אבודים בהיקף מיליוני שקלים. לפי הנטען בבקשה באמצעות עו"ד אילן שביט, החברות אינן חדלות פרעון אלא נקלעו למצוקה תזרימית זמנית בלבד.

 

חובות החברות הן לבנקים השונים (החוב הגדול ביותר 9 מיליון שקל לבנק מזרחי ובסה"כ כ-30 מיליון שקל), וכן 122 מיליון שקל חובות לנושים בלתי מובטחים, וכמיליון שקל לנושים בגין קדימה.

 

בתוך 30 יום ממינויו צפוי הנאמן עו"ד הירשמן להגיש דו"ח על פועלו ולגבש תוכנית הבראה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x