$
הוועידה הכלכלית הלאומית 2014
הוועידה הכלכלית הלאומית 2014

הוועידה הלאומית

נשיא אינטל ישראל: "תוך פחות מ-25 שנה כולכם תהיו סייבורג"

מולי אדן: "בעתיד נהיה מסוגלים לפתח צ'יפ בעל יכולות של מוח אנושי. זה לא שאלה של אם זה יקרה - אלא מתי זה יקרה"

עומר כביר 15:1002.09.14

“בעוד 15 שנה רשת האינטרנט תהיה חלק מההמוח של כולנו”, כך אמר היום נשיא אינטל ישראל, מולי אדן, בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט". בתחילת דבריו בוועידה, שנערכת במלון דייוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב, סקר אדן את המהפכות הטכנולוגיות הגדולות ביותר בהיסטוריה של המין האנושי: "אנחנו עברנו שלוש מהפכות עיקריות: מהפכה חקלאית, מעבר מציידים/לקטים לגידול מזון, מחברה נעה לחברת קבע. ב-1860 התחילה המהפכה התעשייתית – מעבר לערים ולקווי יצור. והיום אנחנו במרכזה של מהפכה מדהימה, מהפכת המחשוב, התקשורת והאינטרנט.

 

"אבי כל המחשב יוצר ב-1946, עלה 750 אלף דולר והיה עם פחות כוח מחשוב ממחשבון. ב-1981 הגיעה המחשב האישי, שלא היה כל כך אישי אלא מחשב יקר שכל המשפחה השתמש בו. ב-2003 הושק מחשב שהיה המחשב האישי האמיתי הראשון – ממחשב אחד לבית למחשב אחד לאדם. ב-2007 הגיע הטלפון החכם - וזו מהפכה. לכולנו יש טלפון חכם עם כוח חישוב חזק יותר מזה של חללית אפולו שנחתה על הירח. ב-2010 השיקו את הטאבלט, שהוסיף אלמנט חישוב לכל אחד מאתנו".

 


 

ואולם, לדברי אדן, התחום המעניין יותר הוא המהפכות העתידיות: "היום אנחנו מדברים על מחשוב לביש – מחשב שאנחנו נושאים עלינו, בתוך המשקפיים או בשעון או בגדים שיהפכו להיות צג. זה דבר שיהיה אצלנו כל הזמן. לי, למשל, יש שעון שסופר לי את הצעדים וכמה קלוריות שרפתי. בעתיד הלא רחוק יהיו לנו מחשבים שמראים מתי חסר ויטמין סי, מודדים פעילות גופנית, מאפשרים להעביר מידע בין חברים עם מחוות פיסט-באמפ, בגדים שמחליפים צבע ועיצוב ועוד. אנחנו נראה דברים כאלו תוך פחות משלוש שנים, ותוך 15 הם כבר יהיו בכל מקום”.

 

אדן. "אנחנו הולכים לעולם מטורף ושונה לחלוטין" אדן. "אנחנו הולכים לעולם מטורף ושונה לחלוטין" צילום: נמרוד גליקמן

 

אדן הדגיש עם זאת שמחשוב לביש הוא רק חלק מקטגוריה גדולה הרבה יותר, שמכונה האינטרנט של הדברים. "לכל דבר ומכשיר יהיה חיבור לרשת", אמר. "למשל, מכונות כביסה שמתחילות לפעול רק בעת ביקוש נמוך לצריכת חשמל וכך מאפשרות לחסוך בכסף באמצעות תעריפים משתנים, או מכונית בלי נהג. רמזורים ידעו איפה התנועה נמצאת בכל מקום ובכל רגע, דלתות מוסכים ידעו להיפתח לבד. 85% מהמחשוב שקיים היום אצל משתמשים, למשל במקרר או במכונת הכביסה, לא מחובר לרשת. אנחנו מתחילים לעבוד בקצב מהיר לעשות את הדברים האלו, ועד סוף השנה יהיו 12 מיליארד מכשירים ממוחשבים שמחוברים לרשת. עד 2020 יהיו 50 מיליארד מכשירים שמחוברים אחד לשני ולרשת”.

 

אבל לדברי אדן המהפכה האמיתית תגיע רק בתוך 10 או 20 שנה. “אנחנו כבר לא מדברים על מחשוב לביש, אלא על מחשוב מושתל", קבע אינטל. "לרוב הכלבים כבר השתילו שבב קטן בפנים. כמה אנחנו רחוקים מהדבר הנוראי הזה? כבר היום בן אדם שאיבד עין השתילו לו עין ביונית. גידם מסוגל להחזיק כוס עם יד תותב ממוחשב, לשחק פוטבול או לשחות. בעזרת טכנולוגיה ומחשוב אנחנו עוזרים לאנשים מוגבלים לחיות בצורה הרבה יותר טובה. אבל מדובר בפחות מ-1% מהאוכלוסיה. מה עם השאר? למה שאתם לא תחיו יותר טוב? למה שלא ניקח אנשים ממוצעים ונביא אותם למשהו אחר?

 

"כולכם תהיו תוך פחות מ-25 שנה סייבורג. תוך כמה זמן נהיה מסוגלים לפתח צ'יפ בעל יכולות של מוח אנושי. זה נשמע מטורף, אבל בעוד 10 שנים לא יהיו נהגים בארץ. זה יהיה לא בטיחותי לנסוע עם נהג. בצ'יפ הראשון של אינטל מ-1971 היו 2,300 טרנזיזסטורים, לצ'יפים היום יש 2 מיליארד טרנזיסטורים. מספר הניורונים במוח הוא בסביבות 100 מיליארד. לפי חוק מור, כל שנתיים מוכפל מספר הטרנזיסטורים על שבב. אז בעוד 12 שנים נוכל לייצר מעבד עם 100 מיליארד נויורונים בפנים. כבר היום חברות הייטק מפתחות מחשבים שמנסים לחקות את הצורה שהמוח האנושי חושב.

 

"העתידן ריי קורצוויל אמר שאם נמשיך לפתח את המחשוב באותו קצב כל היום, ב-2056 נוכל לעשות מחשב עם יכולת החישוב של כל המין האנושי. אנחנו הולכים לעולם מטורף ושונה לחלוטין, וקשה לחזות מה יהיה עתיד. אבל זה לא שאלה של אם זה יקרה אלא מתי זה יקרה”.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x