שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הוועידה הכלכלית הלאומית 2014
הוועידה הכלכלית הלאומית 2014

הוועידה הלאומית

"אני קורא לציבור - טוסו לקנות דירה בקרית גת"

בנצי ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל: "המחיר בקרית גת יעמוד על כ-700 אלף שקל, כ-32 דקות נסיעה ברכבת מתל אביב". ערן ניצן, סגן הממונה על התקציבים באוצר: "למגזר העסקי יש אינטרס להציג את הפעילות של הממשלה כאילו היא לא טובה"

דותן לוי 14:3202.09.14

"הכוונה שלנו בקידום תוכניות מחיר מטרה ומע"מ אפס הן לא לתת הטבות לאנשים, אלא לדחוף את כל השוק ולהשפיע על המחירים גם בשוק היד שנייה שהוא הגדול והמשמעותי בישראל", כך אמר היום שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד השיכון והבינוי, בפאנל נדל"ן ותשתיות שהתקיים בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט". בן-אליהו המשיך: "אם רוכש דירה יכול לקבל דירה חדשה בהנחה של 20% הוא לא יהיה פראייר וירכוש דירה מיד שנייה, ולכן אנחנו מעריכים ששוק היד שנייה יושפע והמחירים ירדו".

 

בנצי ליברמן מנהל רשות מקרקעי ישראל: התייחס לדבריו ואמר, כי בכל הקשור לפיתרון הכולל. חייבים מלאי קרקעות באזורי הביקוש. "יצרנו מתודולוגיה שמחברת את כל משרדי הממשלה והרשויות המקומיות באמצעות הסכמי הגג שמייצרים היקפי שיווק משמעותיים במקומות מרכזיים. בחודש הקרוב ייצאו לשיווק 1,600 יח"ד בקרית גת ובהמשך מדובר על כ-1,800 יח"ד במודיעין, כ-3,000 יח"ד בראש העין וזו רק ההתחלה. אנחנו יושבים אחת לחודשיים עם משרד התחבורה".

 

ליברמן. "מחיר מטרה ומע"מ אפס יגשרו ויסייעו להורדת המחירים" ליברמן. "מחיר מטרה ומע"מ אפס יגשרו ויסייעו להורדת המחירים" צילום: אריאל שרוסטר

 

בהתייחסו להשפעת השיווקים הללו אמר ליברמן, "התשתית השיווקית תשתפר משמעותית והיא תיתן את אותותיה בתוך שנתיים-שלוש אבל גם בתקופת הביניים תוכניות מחיר מטרה ומע"מ אפס יגשרו ויסייעו להורדת המחירים. למע"מ אפס יש שני יתרונות: האחד שהוא בשוק הפרטי והשני הוא המחיר. בקרית גת המחיר יעמוד על כ-700 אלף שקל ואנחנו מדברים על ישוב שמרוחק כ-32 דקות נסיעה ברכבת מתל אביב, המחיר הזה הוא נמוך ממה שחשבנו בזכות מע"מ אפס ואני קורא לציבור טוסו לקנות שם דירה".

 

ערן ניצן, סגן הממונה על התקציבים, באוצר נשאל על רלוונטיות תוכניות הנדל"ן לאור הקיצוצים הצפויים בתקציב המדינה: "ביום חמישי אנחנו צפויים להיפגש לאור המצב הכלכלי המורכב אבל העוצמה שלנו בתחום הנדל"ן היא שחלק גדול מהפרויקטים נעשים על ידי המגזר העסקי ולכן רוב התוכניות לא צפויות להיפגע. אנחנו לוקחים את הקרקע והתקבולים שהיא מעניקה לנו כדי לקדם עוד ועוד תוכניות. יש היום שיח שמאפשר לנו לשבת עם מנכ"ל התחבורה ולתכנן מחלפים היכן שיש תוכניות משמעותיות ועם משרד החינוך שמבין שצריך לבנות עוד דירות במקומות שבהם יש בנייה מסיבית. אחד הלקחים שאנחנו לוקחים מהמשבר הוא בכך שהתב"עות (תוכניות בנין עיר) הפכו להיות מכשול וזה היה אחד הכשלים המשמעותיים. התב"ע לא צריכה להיות אוטופית או לצייר עולם כזה. אנחנו צריכים לטפל בכך ולהקפיד שהן יתאימו למציאות".

 

עוזי יצחקי מנכ"ל משרד התחבורה הצטרף לדבריו של ניצן ואמר, "לא זכור לי בעשרים שנותי בתחום תקופה שבה כל משרדי הממשלה ממוקדי מטרה בתחום הזה. אנחנו היינו המשרד הראשון שחתם על הסכם גג. אנחנו מפנים את שדה דב האזרחי ב-2016 והקידום של התכנון נמצא בשלבים מתקדמים מאד ובימים אלה נקבל החלטות חשובות לנושא הפיתוח. בשנים האחרונות הושקעו מיליארדים בתשתיות ובהם מסילות הברזל בחוף כרמל, רכבת העמק, הרכבת לירושלים וכבישי הרוחב ואנחנו נראה בשנים הקרובות ירידה במחירי הדיור גם הודות לתשתיות".

 

 

יצחקי. "אנחנו נראה בשנים הקרובות ירידה במחירי הדיור גם הודות לתשתיות" יצחקי. "אנחנו נראה בשנים הקרובות ירידה במחירי הדיור גם הודות לתשתיות" צילום: אריאל שרוסטר

 

ד"ר אלדד פרי בעלי קבוצת אלדד פרי חלק על דברי חברי המושב ואמר, "חסרות לפחות עוד מאה אלף יחידות דיור ולמינהל מקרקעי ישראל אין קרקעות באזור המרכז. נכון שקרית גת קרובה ברכבת לת"א, אבל עובדה שזה לא קורה. צריך להביא אנשי מקצוע מבחוץ, לבצע רפורמה בוועדות המחוזיות. צריך לקבוע חוק מיוחד לפינוי-בינוי שיבוצע בצורה מהירה ואפשר יהיה לגבות היטלי פיתוח שיאפשרו את קידום האזור. לדעתי ההיקפים שמדברים עליהם יקחו שנים ובזמן הזה יצטרפו עוד ביקושים רבים לשוק".

 

 

אלדד פרי אלדד פרי צילום: אריאל שרוסטר

 

ניצן הגיב על דברי פרי ואמר, "כל תצ"א במרכז הארץ מראה חורים ענקיים שהם בסיסי צה"ל ואנחנו מייצרים מפת דרכים לפינוי הבסיסים הללו זה נמצא בעבודה ואני מעריך שיבוא לידי ביטוי בעוד 5-6 שנים. למגזר העסקי יש אינטרס להציג את הפעילות של הממשלה כאילו היא לא טובה ולא קורה כלום. אין פתרונות קסם, הפתרונות האמיתיים קורים והסבלנות תשתלם האמירה שיש מחדל לא נכונה. אין ברירה אחרת, אני חותם על תוכניות במיליארדי שקלים ואין לי ספק שזה ישנה את המצב".

 

 

פאנל הנדל"ן בוועידה הכלכלית לאומית 2014 פאנל הנדל"ן בוועידה הכלכלית לאומית 2014 צילום: אוראל כהן

 

גד גרשון סמנכ"ל ייזום שפיר מגורים ובנין טען כי המצב הנוכחי של הקיפאון שנוצר מעמיס על הקבלנים, ואמר כי "הפרויקטים שמכוונים למחיר מטרה או מע"מ אפס קפואים וכל משרדי המכירות עומדים. זה מזכיר לי ילד שאומר 'אופס, טעיתי'. חודש שמושקע באתר עולה לחברה 400 אלף שקל וזה כסף שאי אפשר להחזיר. מישהו שאל מה זה עושה לחברות פרטיות? יש כוונות טובות אבל זה גם מוריד את ההיצע ויש היום פחות דירות שמיועדות לציבור שאליו מכוונים את ההטבות".

 

 

גד גרשון גד גרשון צילום: אריאל שרוסטר

 

גרשון התייחס ליישום של התוכניות להוזלת הדירות ואמר כי, "המפרט שמשרד השיכון פרסם למע"מ אפס לא עומד בקנה אחד עם הקריטריונים בשטח ולכן תהיה חובה להתגמש אחרת זה יהיה גול עצמי. לגבי מחיר מטרה הוא יכול לגרום נזק כלכלי אדיר ליזמים שקנו לפני שנתיים-שלוש שנים במסגרת מכרזים של המדינה קרקע באזור מסוים ובמחיר גבוה יותר ולכן חייבים לעשות את הדברים עם שכל".

 

ליברמן אמר עוד"הייתי שנה בקדנציה של הממשלה הקודמת ואי אפשר לעולם לקדם דיור במהירות כאשר מדובר במיליארדי שקלים ובעיות היסטוריות לבד. אנחנו מדברים פעם ראשונה בשפה אחת ואני מודיע לכם שקבינט הדיור רלוונטי כיוון שאנחנו יושבים יחד כל משרד הממשלה וכולם מוכווני שיווק. גם האמירה שלמדינה אין קרקע במרכז לא נכונה. יש קרקע אבל מדינת ישראל לא ניהלה את קרקעות המדינה באופן מושכל, אני כמנכ"ל הייתי צריך להתרוצץ קודם לכן בין מנכ"ל משרד כזה או אחר כדי שיפתור לי בעיה אבל זה נגמר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x