שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הוועידה הכלכלית הלאומית 2014
הוועידה הכלכלית הלאומית 2014

הוועידה הלאומית

אלשטיין: "החלטנו שלא נחלק דיבידנדים מהיום הראשון באי.די.בי"

"נשפר את מערכת היחסים עם מוטי בן משה לאורך הזמן". כך אמר היום אדוארדו אלשטיין, יו"ר ובעלים משותף של אי.די.בי, בשיחה עם עורכת "כלכליסט" גלית חמי

גיל קליאן 11:1502.09.14

"אני מאמין שנשפר את מערכת היחסים עם מוטי בן משה לאורך הזמן". כך אמר היום אדוארדו אלשטיין, יו"ר ובעלים משותף של קבוצת אי.די.בי, בשיחה עם עורכת "כלכליסט" גלית חמי בוועידה הכלכלית הלאומית 2014 של "כלכליסט".

 

 

 


 

אלשטיין הגיב לשאלה על מערכת היחסים עם שותפו לשליטה, שנולדה לצורך רכישת השליטה באי.די.בי, ואינה נודעה כמערכת יחסים מוצלחת במיוחד.

 

אלשטיין ניצל את הבמה כדי להבטיח ש"אנחנו הולכים להשקיע עוד 500 מיליון שקל באי.די.בי מוקדם מהצפוי. יש לנו התחייבות להשקעה לשנה הבאה, אבל יתכן שנקדים את זה אם החברה תצטרך".

 

כשנשאל על מתי הוא צופה החזר השקעה על הכספים שהשקיע ברכישת השליטה באי.די.בי אמר אלשטיין כי "לעניין החזר ההשקעה, אנחנו לא כאן לטווח הקצר, אנחנו לא מצפים להחזר השקעה בחודש הבא או ברבעון הבא, זה חשוב לנו לעשות את הדברים הנכונים והחברה הזאת הרבה יותר טובה ממה שציפיתי. כשאתה נכנס לחברה ממונפת אתה מפחד שיתגלו בעיות, ולא רק שזה לא קרה אלא נחלנו הצלחות. האתגר עבורנו הוא לחזק את המאזן. זה אומר לא לקחת דיבידנדים מהיום הראשון. השבוע היינו צריכים להחליט אם לחלק דיבידנד בדסק"ש והחלטנו לא. כשהשקענו באי.די.בי זה היה 100 אחוז מזומן ללא חוב והאתגר שלנו הוא לגרום לחברות התפעוליות לעבוד טוב. כשאתה לא מבקש מהחברות האלה מזומן כל הזמן הן יראו לשוק כמה הן חזקות".

 

אדוארדו אלשטיין בשיחה עם עורכת כלכליסט גלית חמי היום בוועידה אדוארדו אלשטיין בשיחה עם עורכת כלכליסט גלית חמי היום בוועידה צילום: נמרוד גליקמן

 

אלשטיין נשאל: "מה אתה יודע היום שלא ידעת בתחילת הדרך באי.די.בי? על נוחי דנקנר, על אי.די.בי ועל ישראל בכלל?". על כך ענה כי "על ישראל למדתי שהכלכלה מאוד חזקה למרות שהיא מאטה קצת עכשיו. אני מאמין שזה מקום להשקעות לטווח ארוך. כשהתחלנו להשקיע הדולר היה ב-4 שקלים, והיום הוא נמוך יותר וזה סימן לחוזק הכלכלה. אנחנו מאמינים שנמשיך להשקיע פה. על אי.די.בי למדתי שההנהלה הראו שאכפת להם שהם אוהבים את החברות כי בזמנים הגרועים ביותר הם הגנו על חייהן של החברות. שביקרתי בשופרסל התרשמתי מאוד מאיך הם בונים מרכז לוגיסטי במרכז הארץ באמצע המלחמה. בזמן שהפצצות נפלו הם בנו בניין במרכז הארץ כדי לספק מזון למדינה. מבחינת נוחי, לא היה לנו קשר בשנה האחרונה".

 

על השאלה האם ימשיך להשקיע בישראל, אמר אלשטיין כי "מציעים לנו השקעות כל הזמן אבל אנחנו נתקדם צעד צעד ואת כל ההשקעות שלנו נעשה דרך אי.די.בי אנחנו צריכים לחזק אותה ולעשות את כל העסקים שלנו בישראל דרכה".

 

אלשטיין נשאל, "עד כמה אתה עשיר בעצם? היו כלפיך חשדות רבים בתחילת הדרך". על כך ענה כי "אני בא ממשפחה יהודית מסורתית שרוצה לשמור על פרופיל נמוך וב-25 השנים האחרונות הפרתי את הכלל הזה בזה שאני חברה ציבורית. כשאת מחפשת אותי בגוגל את מוצאת 5 חברות ציבוריות והן רשומות ב-5 מדינות שונות מעל 2 עשורים ואנחנו מדווחים על הכל. אז זה קל מאוד לדעת את כל ההיסטוריה שלנו. אנחנו מנהלים למשל חברת נדל"ן מובילה בארגנטינה, יש לנו 15 קניונים עם מבקרים כל שנה שמהווים פי 2.5 מאוכלוסיית ישראל, יש לנו חברת מזון שמגדלת דגנים וחלב, יש לנו חברה שרשומה באוסטרליה שמפיקה זהב - כולן ציבוריות. אין סודות. את הסודות שלי אפשר למצוא בגוגל".

 

כשנשאל אלשטיין על מי האנשים שלו בישראל, הוא ענה כי "יש לנו צוות מקומי בכל מדינה. למדתי שצוות ההנהלה שיש לאי.די.בי הוא מדהים. אני שמח לומר שאנחנו בונים צוותים מקומיים ובמקרה הזה כשחתמנו החלטנו להביא צוות של ארגנטינאים שיבואו לכאן ל-100 יום לשינוי בחברה - חשבנו שיהיה שינוי גדול בחברה. מתוך הצוות 3 החליטו להישאר פה. שולם לפידות החליט להישאר פה, אנשים פחות מכירים אותו אבל הוא היה מוצלח מאוד בארגנטינה והוא הולך להשיאר פה. העבודה שחיים גבריאלי (מנכ"ל אי.די.בי - ג.ק) עושה בחודשים האחרונים היתה מרשימה. יש לנו תמיכה מלאה בהנהלה מה שאנחנו רואים - כל עסקה שאנחנו רוצים להעביר - עברה. אנחנו לא צריכים אנשים נאמנים. אתה צריך אנשים מקצועיים. אנשים שמכבדים את החברה ומחוייבים לחברה יעשו אותה גם מוצלחת ואני מאוד אופטימי לגבי זה".

 

כשנשאל על מערכת היחסים הרעועה עם מוטי בן משה, אמר אלשטיין: "אנחנו בונים שותפויות לטווח ארוך, עם שותפים רבים בחברות רבות. אני מאמין שמערכת היחסים עם מוטי רק החלה, אני מאמין שאנחנו לא צריכים להיות שווים כדי לקחת החלטות ואני מאמין שאנחנו נשפר את מערכת היחסים עם הזמן. הדבר היחיד שיש לנו במשותף וזה חשוב - אנחנו רוצים שאי.די.בי תצליח. לא הגענו לישראל לטווח קצר". אחר כך הוסיף אלשטיין, שדיבר במשך הראיון באנגלית, את המשפט בעברית: "אנחנו פה נישאר", וזכה למחיאות כפיים מהקהל.

 

"עבורי זה מדהים לקבל פורטפוליו כזה במדינה כזאת, וכל זה צריך להיות מנוהל. אבל אני בטוח שנצליח במדינה הזאת", סיכם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x