הוועידה הכלכלית הלאומית 2014
הוועידה הכלכלית הלאומית 2014

הוועידה הלאומית

ניסנקורן: "נכריז סכסוך עבודה בכל שירות המדינה בגלל המשבר בדואר"

יו"ר ההסתדרות אמר כי בשל דרישת המדינה להחליף עוד 1,000 עובדי דואר בעובדים ארעיים ועובדי קבלן הוא יכריז על סכסוך עבודה שיאפשר לו להשבית את משרדי הממשלה בתוך שבועיים; לדבריו, לא האוצר ולא בנק ישראל מתייחסים לבעיה העמוקה של המשק בדמות העמקת הפערים

מיקי פלד 10:3902.09.14

"אני אומר בצער שאני יוצא מהוועידה והדבר הראשון שאני הולך לעשות זה להכריז על סכסוך עבודה בכל שירות המדינה בגלל המשבר בדואר ישראל", כך הודיע היום יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן" בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט".

 

עובדי הדואר מקיימים בימים אלו עיצומים בעקבות המבוי הסתום במשא ומתן מול משרדי האוצר והתקשורת על תכנית הבראה לחברה. שבויים מהרגע שסכסוך כזה יוכרז יוכל ניסנקרן לנקט בעיצומים במשרדי הממשלה.

 

 


 

"אני אומר לשר האוצר ושר התקשורת צריך להבריא באומץ את דואר ישראל. הסכמנו שהדואר יהיה פתוח עד הערב וששינוי מאסיבי בסדרי העבודה. אבל לזרוק 1,000 עובדים בשביל לקלוט עובדי קבלן – לזה לא נסכים?", אמר ניסנקורן והסביר כי "עכשיו מפגינים מחוץ לועידה עובדי הדואר, והדואר בוודאי צריך לעבור הבראה עמוקה, אחיר התעלמות רבת שנים של משרדי האוצר והתקשורת מהמשבר בענף הסכמנו במשא מתן לויתורים כבדים בדואר. הסכמנו לקצץ מעל 1,000 עובדים בדואר, 1000 עובדים שיילכו הביתה. אתם יודעים על מה הויכוח עכשיו? זה אותו ויכוח ציני של עובדים שקופים".

 

"בנוסף לקיצוץ רוצים, סתם כך, לזרוק עוד 1,000 עובדים כדי לקלוט למחרת עובדים ארעיים במקומם ועובדי קבלן. זה לקחת 1,000 משפחות שגם כך משתכרות מעט, לזרוק אותן ולקלוט עובדים ארעיים ועובדי קבלן. זה משקף את בעיית העומק של החברה הישראלית. אם נותנים לזה יד אתה נותן יד להרחבת העוני והפערים החברתיים".

 

אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות, בוועידה היום אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות, בוועידה היום צילום: נמרוד גליקמן

 

ניסנקרן הוסיף ואמר כי "השכר החציוני בישראל, נכון ל-2011, הוא 5,800 שקל בחודש ברוטו, זה כמעט לא נתפש. חצי מהאוכלוסיה משתכרת פחות מ-5,800 שקל. עובדים שמקבלים שכר מינימום הם עובדים עניים וכל הרעיון שעומד בבסיס שכר המינימום שיאפשר קיון בכבדו לא מתקיים. עובד שמתשכר 4,300 שקל הוא גם אב ואם למשפחה ענייה. זה לא נתפס. הפערים החברתיים במדינת ישראל מרקעיים שחקים וכל הדיונים אנחנמו לא שומעים איך מטפלים בבעית השורש הזו".

 

"אני שואל, בסיטואציה כזו, אי אפשר לצמצם שירותים חברתיים ואם צריך להעלות גרעון מעלים גרעון. ישראל לא יכולה להיות מדינה בה הפערים מתרחבים ולאף אד לא אכפת. אני לא שומע דיוני עומק בממשלה בנושא הזה, את הנגידה או משרד האוצר או את ראש הממשלה נכנסים ואומרים איך פותרים את בעית השורש הזו. זו הבעיה הכלכלית המרכזית של מדינת ישראל".

 

לדבריו, "כולנו באים ואומרים שיש תופעה של עובדי קבלן שהיא תופעה שמחריפה ופוגעת בכבוד האנושי ומגדילה את העוני והפערים החברתיים. המדינה היא המובילה הראשית של התופעה הזו, בציניות היא מובילה את העסקת עובדי הקבלן. איך זה יכול להיות שאחיות בתי ספר הן עובדות קבלן, ואני לא שומע את שר האוצר או שרת הבריאות פותריםא ת הבעיה הזו. איך עדיין יש עובדי קבלן שעובדים כתף אל כתף עם עובד מן המניין במשרדי הממשלה? אלה בעיות היסוד ועם כל הכבוד האם להגדיל את העוגה דרך גרעון או מיסוי אלה בעיות היסוד ונמלטים מהדיון הזה, שהא דיון עמוק, כי הדיון הזה מחייב להתמודד עם מדיניות רבת שנים של פקידי האוצר. לבוא ולהגיד להם מספיק להתעלם מהאדם העובד שצריך להיות במרכז".

 

ניסנקורן התייחס גם למשא ומתן לרפורמה בחברת החשמל והנמלים ואמר כי "ההסתדרות לא תמנע שום רפורמה מבנית במשק. נסכים להגיע להסכמות גם בחברת החשמל וגם בנמלים. רק שדיונים צריך לקיים באומץ. צריך לבוא ולראות מה כל צד כואב לו ואיך להגיע להסכמות שמקיימות איזונים נכונים. באחריות אני אומר לכן שאפשר להגיע לרפורמה מוסכמת במשק החשמל שטובה לישראל ואפשר להגיע לרפורמה מוסכמת בנמלים שטובה למשק ולצרכנים, אבל את זה לא עושים בשליפות".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x