שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

קיצוץ רוחבי בסך 1.5 מיליארד שקל במשרדי הממשלה; יעד הגירעון יהיה גדול מ-3%

עלויות צוק איתן יכוסו במלואן כבר בתקציב 2014 ע"י קיצוץ רוחבי ורזרבות; האוצר הסכים לתת לביטחון חמישית מהתוספת שביקש לשנה הבאה; ולפיד ופלוג התווכחו כיצד לסגור את הבור בתקציב

עמרי מילמן 17:0726.08.14

עלויות מבצע צוק איתן יכוסו במלואן במסגרת תקציב השנה הנוכחית. כך הציע היום (ג') משרד האוצר בישיבה שבה הציג בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו את מתווה תקציב 2015. אף שמשרד הביטחון מעריך כי עלויות הלחימה בעזה מסתכמות עד כה בכ־9 מיליארד שקל, הערכת האוצר נמוכה באופן משמעותי, אם כי בשלב זה במשרד עדיין לא יודעים לנקוב במספר סופי.

יאיר לפיד יאיר לפיד צילום: יוסי זמיר

 

כדי לממן את עלויות המבצע יזם האוצר קיצוץ רוחבי בסכום כולל של 1.5 מיליארד שקל מכל משרדי הממשלה עוד בתקציב הנוכחי. בפועל מדובר בקיצוץ של 2%–2.5% בבסיס התקציב של המשרדים, כלומר הוא ישפיע על הגידול האוטומטי בתקציבי השנים הבאות.

 

 


 

1–1.5 מיליארד שקל נוספים יגיעו מסעיפי רזרבה הקבועים בתקציב המדינה. יתרת המימון, אם תידרש כזו, תגיע מתקציבים של משרדים הנמצאים בתת ביצוע, כלומר לא ניצלו לא את כל התקציב שנקבע להם, וכן מהחזרי ריבית.

 

יעד הגירעון הועלה ל־3.1%

בנק ישראל התריע לפי כחודשיים כי ההתחייבויות שפיזרה הממשלה בשנה החולפת חורגות ב־6.5 מיליארד שקל מהמותר; ותחזית ההכנסות נמוכה ב־5.5 מיליארד שקל ממה שהממשלה צריכה כדי לעמוד ביעד הגירעון שהציע לפיד בשעתו - 3%. כך שהאוצר נדרש לכסות בור תקציבי של 12 מיליארד שקל בתקציב.

 

על פי התוכנית שהציג היום האוצר, יעד הגירעון עודכן והוא יעמוד על 3.1%, במטרה לצמצם את עומק הבור. במידה שתחזית הצמיחה תמשיך לעמוד על 3.1%, כפי שהיא כיום, היא אמורה לאפשר עמידה ביעד. עם זאת, באוצר ציינו כי במידה שהצמיחה תהיה נמוכה יותר, הוא ייאלץ להעלות את יעד הגרעון ל־3.4%.

 

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג הציגה בישיבה את משנתה, שלפיה מוטב שלא לפגוע בהוצאות הממשלה לאור ההאטה במשק, ועדיף להעלות מסים בכדי לעמוד ביעד הגרעון ובהתחייבויות הממשלה. בנוסף, הנגידה מציעה לבטל את תוכנית 0% מע"מ, של שר האוצר יאיר לפיד, שבמסגרתה יינתן פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה מקבלן. זאת משום שההטבה צפויה להקטין את הכנסות המדינה בכ־3 מיליארד שקל בשנה. מנגד, לפיד שב על הצהרותיו בעבר, שלפיהן הוא לא יעלה מסים ב־2015, וודאי שלא לא יבטל את תוכנית 0% מע"מ.

 

 

 

אף שבאוצר הכינו הערכה להכנסות המדינה לשנה הבאה, הם נמנעו מהצגתה לאור בחינה מחודשת של השפעת צוק איתן. רק בשבוע הבא, כשייגמר אוגוסט, שהשפעתו מכרעת, יוכלו באוצר לתת את ההערכות המדויקות שלהם.

 

תוספת חד פעמית לביטחון

על פי כלל ההוצאה שקבע לפיד בתחילת כהונתו, תקציב המדינה בשנה הבאה אמור לגדול ב־8 מיליארד שקל בלבד לעומת 2014. משרד הביטחון דרש מהאוצר תוספת של 11 מיליארד שקל בשנה הבאה, אולם במתווה שהוצג היום, האוצר אישר תוספת של 2.5 מיליארד שקל בלבד, בהתאם לגידול הטבעי של התקציב, כאשר היתרה של 5.5 מיליארד שקל תתחלק בין הבריאות, החינוך, הרווחה ויתר המשרדים. בתגובה, הורה נתניהו לאוצר להגדיל את התוספת לתקציב הביטחון.

 

כבר עכשיו יודעים להגיד באוצר כי למשרד הביטחון תינתן תוספת חד פעמית עבור קידום תוכניות שונות של צה"ל, בהן הטיפול באיום מנהרות התקיפה של חמאס ותגבור מערכות "מעיל רוח" להגנה על כלים צבאיים מירי נ"ט.

 

התוספות הללו טרם תומחרו על ידי משרד האוצר, וצפויות להגיע למיליארדי שקלים. מה שידוע בשלב זה הוא שבאוצר מתעקשים להעניק אותן כתוספות חד פעמיות, ולא להכניסן לבסיס התקציב של המשרד - מהלך שיגדיל אותו לצמיתות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x