$
משפט

מיקרוסופט תפצה את יורשי מעצב גופן הדסה

הגיעה לפשרה עם יורשיו של המעצב הנרי פרידלנדר, ולפיה תרכוש רישיון לשימוש בגופן במוצריה החדשים ותממן הכנת גירסה חדשה

זוהר שחר לוי 08:2525.08.14

חברת מיקרוסופט הגיעה לפשרה עם יורשיו של מעצב גופן הדסה הנרי פרידלנדר, שקיבלה תוקף של פסק דין, כך נודע ל"כלכליסט". לפי הפשרה, מיקרוסופט תשתתף במימון עלויות פיתוח הגופן וכן תסייע במימון גרסה דיגיטלית חדשה.

עוד במסגרת הפשרה תעמיד ענקית המחשבים העולמית לרשות מוזיאון ישראל חומרים ארכיוניים שברשותה על הדסה, וזאת במסגרת תערוכה שתעסוק בפועלו של המעצב פרידלנדר.

 

גופן הדסה גופן הדסה

 

את התביעה הגישה חנה טל, בתו של פרידלנדר ויורשת הזכויות שלו, בספטמבר 2013 לבית המשפט המחוזי מרכז. בתביעתה טענה כי חברת מיקרוסופט מפרה את זכויות היוצרים של אביה בכך שהיא משלבת את גופן הדסה בחבילת היישומים המשרדיים אופיס של החברה, תחת השמות גוטמן הודס ומונוטייפ הדסה. פרידלנדר האב, כך עלה מהתביעה, היה ממעצבי הגופנים הבולטים והפוריים בישראל, אמן דפוס ומחנכם של מאות אנשי דפוס וגרפיקאים. בתגובה לתביעה טענה מיקרוסופט כי פרידלנדר העביר את הזכויות על הגופן לבית יציקה הולנדי כבר ב־1950, וכי בית היציקה נתן רישיונות שימוש בגופן לצדדים נוספים, שמהם הועברו הזכויות גם למיקרוסופט.

 

לאחר דיון אחד בלבד החלו מגעים לפשרה בין הצדדים. לפי הפשרה, שברובה נותרה חסויה, תשתתף החברה במימון עלויות פיתוחו של הגופן במשך השנים מאז שעוצב לראשונה, תישא בעלויות הכנת גרסה דיגיטלית חדשה לגופן הקלאסי, וכן תשלם עבור רישיון שימוש בגרסה החדשה שתשולב במוצרי מיקרוסופט. שופט המחוזי מרכז רמי אמיר קיבל את הפשרה ונתן לה תוקף של פסק דין, ומבלי להשית הוצאות על הצדדים. את חנה טל ייצגו עורכות הדין נרדה בן צבי, לנה מור ואירן קריפק, ואת מיקרוסופט עורכי הדין רם ז'אן, אייל שגיא ודנה אמיר.

 

זו אינה התביעה הראשונה של טל הנוגעת לזכויות היוצרים על הגופן. בעבר תבעה את חברת הגופנים מאסטרפונט, ודרשה פיצוי של 4.5 מיליון שקל בטענה כי זו סחרה בגופן במשך שנים ללא הסכמתה. בספטמבר 2011 קבע בית המשפט המחוזי בירושלים כי הזכויות על גופן הדסה שייכות למשפחתו של פרידלנדר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x