$
בארץ

ביטוח לאומי מפתיע את השבים מעבודה בחו"ל עם דרישות גבייה

ישראלים רבים ששבו לארץ שלא בסטטוס של תושב חוזר גילו שהם נדרשים בתשלום רטרואקטיבי של 12% מהכנסותיהם בחו"ל לביטוח לאומי. במוסד מודים: הגברנו את האכיפה

מאיר אורבך 07:0721.08.14

ישראלים רבים שעובדים בחו"ל ורצו לחזור לארץ בחודשים האחרונים נתקלו להפתעתם בחסם חדש: כל עוד הם לא מוגדרים כתושבים חוזרים, כלומר תקופת עבודתם בחו"ל נמשכה פחות מארבע שנים, הם צריכים עם חזרתם לארץ להעביר לביטוח לאומי תשלום בגובה 12% מהכנסותיהם בחו"ל בדיעבד. מדובר בתשלום הקבוע בחוק ביטוח לאומי שמאמצי אכיפתו הוגברו בזמן האחרון.

 

רו"ח אריאל דרייפוס ממשרד שטיינמץ עמינח אומר כי לאחרונה נשלחו לעשרות עובדים שחזרו מחו"ל שאלונים מטעם מס הכנסה לדיווח על הכנסותיהם, אשר הובילו לדרישות תשלום של עשרות אלפי שקלים לביטוח לאומי לאחר שהנתונים הועברו אליו ממס הכנסה.

 

ברוכים השבים לישראל. עכשיו תשלמו ברוכים השבים לישראל. עכשיו תשלמו צילום: יריב קץ

 

עינת גז, מנכ"לית רילוקיישן ג'ובס המתמחה בהשמת עובדים בחו"ל, מסבירה שליוצאים לעבודה בחו"ל יש שתי אופציות: "האחת היא לבחור לשמור מרצון על זכויותיהם בישראל בביטוח לאומי בעת השהייה בחו"ל, ולהשלים בדיעבד את התשלום הנוסף לביטוח לאומי. האופציה השנייה היא לוותר על התושבות בישראל. משמעות הדבר היא כי במקרה של חזרה לישראל העובד אינו זכאי לטיפול בקופות חולים או בבית חולים לפני תום תקופת ההמתנה או ללא תשלום הקנס לפדיון התקופה". לדבריה, "המציאות הלא ברורה והמדיניות האפורה של רשויות המסים וביטוח לאומי גורמות לעובדים ישראלים להישאר בחו"ל פרקי זמן ארוכים יותר מבעבר במטרה שלא להיחשף להשלמות מס ותשלומים בלתי צפויים בישראל עם חזרתם".

 

מביטוח לאומי נמסר: "מתחילת 2003, המועד שבו נכנסה לתוקף הרפורמה במס הכנסה והמעבר ממיסוי טריטוריאלי למיסוי פרסונלי, תושב ישראל חייב במס על הכנסה שהופקה או נוצרה מחוץ לישראל, וכפועל יוצא מכך גם בדמי ביטוח לאומי ובריאות. ההכנסה מחו"ל מוגדרת בביטוח לאומי כ'הכנסה שלא מעבודה' והתשלום הוא בהתאם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x