שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

העסקים בת"א ישארו פתוחים; ביהמ"ש דחה את הדיון לנובמבר

במהלך הדיון בבקשה לסגירת 21 עסקים אמר השופט: "צריך לשקול את הדברים ולא ייתכן שביום חמישי יבקשו צו סגירה ויומיים לאחר מכן יסגרו"; בעלי המכולות: "החל ממחר יחליפו את פקחי העירייה ויחלקו קנסות לבתי עסק שייפתחו בשבת"

זוהר שחר לוי 11:0514.08.14

בית המשפט לעניינים מקומיים בתל אביב דחה הבוקר (ה') לתחילת חודש נובמבר את הדיון בבקשת עיריית תל אביב למתן צו סגירה ל-21 עסקים שפועלים בשבת, ולפיכך עסקים אלה ישארו פתוחים. מדובר במרכולים ופיצוציות שקיבלו בעבר אזהרות וקנסות.

 

 

בתחילת הדיון הבהיר השופט אביים ברקאי כי "מי שחשב שבסוף הדיון יינתן צו סגירה הוא טועה, צריך לחשוב על זה". לדבריו, צריך לשקול את הדברים ולא ייתכן שביום חמישי יבקשו צו סגירה ויומיים לאחר מכן יסגרו.

 

"אני לא מבין למה העירייה אצה רצה לבקש צווי סגירה", אמר במהלך הדיון בא כוחו של אחד הסופרמרקטים. "לעירייה יש 60 יום לאישור ההצעה ומדובר במהלך מתגלגל לאורך שנים. זה ארוך ונעשים מקצי שיפורים לכן ראוי להמתין להחלטת השר. זה נמשך כך הרבה זמן וזה יכול להמתין עוד".

 


 

נציג של מרכול נוסף אמר: "ביהמ"ש אמר לעירייה, או שתגבירי האכיפה או שתשני את החוק, אבל העירייה בחרה בדרך שלישית - גם אכיפה מוגברת וגם שינוי החוק. אני לא מבין את הלחץ ואת הבהילות. אולי הדיון יתייתר בהתאם להחלטת השר. צריך לשים סוף לסאגה הזאת".

 

במהלך הדיון העיר השופט: "מה לעשות? שר הפנים החליט מה שהחליט והשופט במחוזי החליט מה שהחליט ואני מתבסס על כך. אני הולך בשדה חרוש".

 

הדיון הבוקר בביהמ"ש בת"א הדיון הבוקר בביהמ"ש בת"א צילום: אוראל כהן

 

בסופו של הדיון החליט השופט שלא לקבל את בקשת בתי העסק הקטנים ולדחות את הדיון עד להחלטת שר הפנים בעניין תיקון הצעת חוק העזר. "ברגע שהוגשה בקשה לביהמ"ש עליו לדון בה ולא להמתין להחלטת השר. לו הייתי מקבל, זה עלול היה להביא לסיכול ההליך כולו. העובדה שאיני רוצה לעכב את ההליך אין בה כדי להביע עמדה ביחס לשאלה אם צריך לקבל התיקון".

 

עם זאת קבע כאמור ביהמ"ש את המשך הדיון בבקשת העירייה לתחילת חודש נובמבר, סמוך מאוד ל-60 הימים שיש לשר הפנים להגיב להצעה. "כך שבפועל אכן תיתכן ותהיה החלטת השר בטרם תינתן החלטת ביהמ"ש", כך לפי החלטת בית המשפט.

 

במקביל הודיעו בעלי העסקים הקטנים, המובילים את המאבק נגד פתיחת בתי העסק בשבת, כי החל ממחר יחליפו את פקחי העירייה ויחלקו קנסות לבתי עסק שייפתחו בשבת.

"אחרי חודשים רבים (למעלה משנה)", כך לפי הודעתם, "שעיריית ת"א-יפו עשתה ככול יכולתה על מנת למסמס, להפר ולא לאכוף את הפסיקות הברורות של ביהמ"ש העליון (בג"צ), וביהמ"ש לעניינים מנהלים, החליטו בעלי העסקים הקטנים והמכולות בעיר, בשיתוף עם התאחדות הסוחרים, למלא את מקומם של פקחי העירייה ורשות האכיפה העירונית".

 

לפי העסקים הקטנים, החל ממחר, תחליף סיירת פיקוח, המורכבת מבעלי מכולות ועסקים קטנים בעיר, את פקחי העירייה ויחלקו "דו"חות" לבעלי המרכולים "המפרים ברגל גסה את חוק שעות העבודה והמנוחה וכן את פסקי הדין הברורים שניתנו בנושא".

 

ממטה מאבק העסקים הקטנים והמכולות בת״א נמסר בתגובה להחלטת ביהמ"ש: "הבוקר הוכח שעיריית ת״א-יפו ביצעה ביממה האחרונה תרגיל יחצני והיא רק מעוניינת להרוויח זמן כדי להמשיך לרמוס את החלטות בית המשפט העליון.

בכל הקשור לאכיפת חוקי העבודה והמנוחה, בחרה העירייה לפעול רק למען רווחיהם של הטייקונים והתאגידים הגדולים".

 

x