$
משפט

בלעדי לכלכליסט

יעקב מימרן נחקר באזהרה בפרשת בנימין בן אליעזר

הבכיר לשעבר במשרד האנרגיה חשוד שעזר לג'קי בן זקן ואברהם נניקשוילי בקבלת רישיון מד־אשדוד

רוני זינגר, תומר גנון וזוהר שחר לוי 08:2807.08.14

יעקב מימרן, הממונה לשעבר על הנפט במשרד האנרגיה, נחקר בימים האחרונים באזהרה ביאח״ה בחשד שהשפיע על חברי הוועדה המקצועית במשרד האנרגיה לבחור בקבוצת שמן של ג׳קי בן זקן ואברהם ננקשווילי כזוכה ברישיון הקידוח מד־אשדוד. המכרז התקיים בתחילת 2010.

 

 

המשטרה חושדת שח"כ בנימין בן אליעזר סייע לבעלי השליטה בחברת בשמן, לזכות ברישיון. על פי החשד, התמורה לפעולותיו של בן אליעזר בעודו מכהן כשר התמ"ת, הייתה 400 אלף דולר שהעביר לו נניקשוילי ב־2012. בשבועות האחרונים התמקדו החוקרים בקשר של בן אליעזר לזכיית ״שמן״ ברישיון הקידוח.

 

ג'קי בן זקן (מימין) ואברהם נניקשווילי ג'קי בן זקן (מימין) ואברהם נניקשווילי צילום: עמית שעל

 

במסגרת זו נחקרה ראש לשכתו של בן אליעזר, איילת אזולאי, בחשד שהפעילה לחץ על גורם במשרד האנרגיה על מנת שידאג ששמן תזכה במכרז. אותו גורם היה הממונה על הנפט באותו הזמן, יעקב מימרן. בימים האחרונים נחקר מימרן באזהרה ונשאל האם השפיע על חברי הוועדה המקצועית לבחור בשמן. מימרן, כך נודע, לא שמר על זכות השתיקה. מיעקב מימרן מלשכת בן אליעזר לא נמסרו תגובות. עורכות הדין יעל גרוסמן ושרון בן צבי המייצגות את אזולאי מסרו: "איילת שיתפה פעולה בחקירה".

 

עוד נודע כי כדי לבסס את החשד, נגבו בימים האחרונים עדויות של גורמים מקצועיים נוספים מתוך משרד האנרגיה שלקחו חלק בקבלת ההחלטות. על פי הידוע, גם עדויות אלה - שלא נגבו תחת אזהרה - תמכו בחשד ולפיו הופעל עליהם לחץ רב לבחור בחברת שמן. על פי הידוע הלחץ שהופעל עליהם היה מצד אזולאי ומצד מימרן.

 

על פי הידוע כרגע אין חשד כי מימרן קיבל משהו בתמורה. סוגיית הזכייה ברישיון שמן עוררה כבר בפברואר 2010 תמיהות רבות לאור זכיית קבוצתם של ננקשווילי ובן זקן - שלא עסקו עד אז בתחום הנפט והגז. שמועות רבות רחשו עוד בטרם ההודעה על הזוכה, באשר לסיכוייה הטובים של החברה של בן זקן לזכות. זאת, למרות שעל הרישיון התמודדו שבע חברות קידוח מנוסות.

 

בימים הקרובים צפוי בן אליעזר להיחקר שוב ולהישאל בין היתר בנושא רישיון שמן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x