משפט

בלעדי לכלכליסט

גוגל זכתה בבוררות: תקבל את הדומיין androidstore.co.il

בעלי כתובת האינטרנט, המפעיל אתר למכירת מכשירים ניידים, דרש מגוגל 120 אלף דולר תמורת העברת הזכויות, אולם בעקבות החלטת הבוררת יחויב להעביר אותה ללא תשלום. לפי ההחלטה, השימוש במונח אנדרואיד יכול לגרום לנכנסים לאתר לחשוב בטעות כי מדובר באתר רשמי הקשור לגוגל

אופיר דור 16:1905.08.14

חברת גוגל זכתה בבוררות מטעם איגוד האינטרנט הישראלי ותקבל לידיה את הזכויות על כתובת האינטרנט androidstore.co.il. הכתובת מוחזקת כיום על ידי ליאור ליואי וחברת ווי.אל.איי שדרשו בעבר מגוגל 120 אלף דולר תמורת העברת הזכויות, אולם כעת יחויבו להעביר אותם ללא תשלום.

 

האתר בכתובת androidstore.co.il משמש כחנות אינטרנטית למכירת מכשירים ניידים המבוססים על מערכת ההפעלה של אנדרואיד, אך אינו קשור מסחרית לגוגל. בפנייתה לאיגוד האינטרנט טענה גוגל כי היא בעלת הזכויות על השם אנדרואיד, והמונח Androidstore דומה עד כדי הטעיה לסימן המסחרי שלה.

 

למי שייכת כתובת האתר? למי שייכת כתובת האתר? צילום: shutterstock

 

כמו כן טענה גוגל כי ליואי "רשם ועושה שימוש בשם המתחם בחוסר תום לב ועל כך מעיד ניסיונו למכור את שם המתחם בסכומים בלתי סבירים וכן ניסיונו למשוך משתמשי אינטרנט לאתר, לצורך רווח מסחרי, על ידי יצירת חשש להטעיה עם העותרת".

 

מנגד טען ליואי כי הוא מפעיל עסק לגיטימי ובעל מוניטין למכירת מכשירים ניידים החל מ-2010, והעובדה שפעל עד כה ללא הפרעה במשך מספר שנים מעידה בבירור כי הוא בעל זכויות בשם. כמו כן טען ליואי כי למונח Android שימושים רבים, המבוססים על היותו שם גנרי לרובוט בעל תכונות אנושיות וגוגל אינה זכאית לבלעדיות עליו.

 

איגוד האינטרנט הישראלי הוא הגורם הממונה על רישום מתחמים (דומיינים) תחת הסיומותco.il ו-org.il. במקרים של מחלוקת בנוגע לכתובת אינטרנט מפנה האיגוד את הצדדים לבוררות עצמאיות לצורך יישוב הסכסוך שלא במסגרת ערכאות משפטיות.

 

הבוררת שנקבעה עו"ד ליהי פלדמן, קבעה בהחלטתה בחודש מרץ כי הזכויות יועברו לגוגל בתוך 60 יום, כיוון שמדובר בכתובת אתר שהיא דומה באופן מבלבל לסימנים רשומים של החברה. לפי החלטת הבוררות, השימוש במונח אנדרואיד יכול לגרום לנכנסים לאתר לחשוב בטעות כי מדובר באתר רשמי הקשור לגוגל. המסקנה מהחלטת הבוררות היא כי המשיב פעל בחוסר תום לב הן ברישום שם המתחם והן ביחס לשימוש בו.

 

"טענת המשיב כי לאף אחד לא צריכה להיות זכות בלעדית לשימוש במילה ANDROID עומדת בניגוד גמור להגנה שמעניקים דיני סימני המסחר", נכתב בהחלטת הבוררות.

 

לרשותו של ליואי עמדו 60 יום לעתור לבית המשפט נגד ביצוע החלטת הבוררות, אך הוא לא עשה כן וכעת רשאית גוגל להעביר את הזכויות בשם המתחם אליה. ההחלטה פורסמה רשמית היום לאחר שחלפו 60 יום לערעור עליה.

 

הבוררות עו"ד פלדמן החליטה בשנה שעברה להעביר את הבעלות על הדומיין facebook.co.il מידיו של גל אראל ממבשרת ציון לידי חברת פייסבוק. פייסבוק הציעה לאראל 3,000 דולר תמורת שם המתחם אך הוא סירב ודרש 10,000 דולר, ובסופו של דבר נאלץ לוותר עליו בחינם.

 

מגוגל וליואי טרם נמסרה תגובה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x