$
משפט

פרשת נמל אשדוד: יניב בלטר נעצר ל-3 ימים בחשד לשיבוש חקירה

בלטר, בעליה של חברת 'דנה', וחשוד נוסף ששוחר למעצר בית חשודים שניסו להשפיע על עדים פוטנציאליים במטרה לשנות עדותם בהקשר לתיק החקירה שעודנו מנוהל

זוהר שחר לוי 11:4529.07.14

שניים מהחשודים בפרשת השחיתות בנמל אשדוד נעצרו אתמול (ב') לחקירה בחשד כי ניסו להשפיע על עדים ולשבש חקירה. בתום חקירתם שוחרר אחד מהם - דוד חסן, בן דודו של אלון חסן שהועסק ב'דנה לוגיסטיקה' כסמנכ"ל תפעול - למעצר בית בן 5 ימים ותחת תנאים מגבילים ואילו מעצרו של החשוד השני, יניב בלטר, הוארך הבוקר בבית משפט השלום בראשון לציון בשלושה ימים בחשד לשיבוש חקירה והדחה בעדות.

 

 

במסגרת החקירה שמנהלת היאל"כ (היחידה הארצית לפשיעה כלכלית) בשיתוף עם רשות המסים שעניינה חשדות לשחיתות בנמל אשדוד, עלה חשד כי שניים מהחשודים בפרשה ניסו להשפיע על עדים פוטנציאליים במטרה להשפיע על עדותם בהקשר לתיק החקירה שעודנו מנוהל ביחידה.

 

בלטר, חבר ילדות של אלון חסן ובעליה של חברת 'דנה', נעצר במסגרת פרשת השחיתות בנמל בחשד לעבירות של שוחד, סחיטה וקבלת דבר במרמה. לפי החשד במשטרה, חסן קיבל שוחד מבלטר בתמורה לחסות שפרס על 'דנה'. אחת הדרכים להסוות את כספי השוחד הייתה עסקה פיקטיבית לכאורה שבמסגרתה קיבל חסן מבלטר 20% מסניף 'שיפודי ציפורה' באשדוד ללא תמורה. חסן נתן לבלטר צ'קים על סך 700 אלף שקל תמורת חלקו בסניף. עם זאת צ'קים אלה לא נפרעו, ועל כן החוקרים חושדים שהיה מדובר בעסקה למראית עין בלבד, שכל מטרתה לטשטש את העבודה שחסן קיבל בחינם אחוזים בסניף.

 

כעת חושדים חוקרי היאל"כ כי לאחר שחרורו ניסה בלטר לשבש את החקירה. בין השאר, כך לפי החשד, נפגש בלטר עם חשודים נוספים בפרשה בניסיון לתאם גרסאות ביניהם.

 

לפי המשטרה, בלטר הפר את תנאי שחרורו באופן שלא רק שיצר קשר עם מעורבים נוספים בפרשה שנאסר עליו לעשות כן, אלא אף ניסה במהלך אותה פגישה לשבש את החקירה. מידע זה הובא לידי המשטרה שהחלה לחקור בעניין זה.

 

החקירה הובילה לפרשה נוספת במסגרת פרשת הנמל שזכתה לכינוי "פרשת צ'יף אסיה". פרשה זו עניינה גניבת דלק המובל בים ומכירת הדלק הגנוב לאחרים. משלב זה ואילך ערכה המשטרה חקירה סמויה הן בכל הנוגע לעבירת השיבוש והן בכל הנוגע לפרשיית צ'יף אסיה, כך לפי המסמכים שהונחו בפני בית המשפט.

 

יחד עם זאת, בקשת המעצר בעניינו של בלטר נוגעת אך ורק לעבירה של שיבוש חקירה ולא לחשדות כלשהם בנוגע לאותה פרשה חדשה.

 

בא כוחו של בלטר, עו"ד רונן רוזנבלום, טען בדיון כי מעצרו הוא בסך הכל ניסיון להחזיר את החקירה לחיים באמצעות עבירה של שיבוש.

 

לפי החלטת שופטת בית משפט השלום בראשון לציון, שרית זמיר, עבירת השיבוש המיוחסת לבלטר אינה יחידה ואין המדובר באירוע חד פעמי אלא "בהתנהלות מתמשכת המלמדת על דפוס". "בהתחשב בחומר החקירה שהוצג בפני", כתבה השופטת בהחלטתה, "נחה דעתי כי קיים חשד סביר ואף למעלה מכך שהחשוד מעורב בעבירת השיבוש המיוחסת לו וכי ראוי ונכון לאפשר מיצויה של החקירה בענין זה. קיים יסוד לחשש כי שחרורו של החשוד עלול להביא לכלל שיבוש הליכים".

 

3 פרשיות שונות

 

 

פרשת השחיתות בנמל אשדוד התפוצצה לפני כחודשיים במלכה נחקרו ונעצרו מספר מעורבים, בהם יו"ר ועד נמל אשדוד המושעה אלון חסן, בחשד לביצוע עבירות שוחד וסחיטה. החקירה עצמה התפצלה ל-3 פרשיות שונות. 'פרשת חברת דנה' היא אחת משלוש הפרשות, בה עלה חשד כי חסן ניצל את כוחו בנמל כדי לסחוט חברות הזקוקות לשירותי פיקוח על פריקה שהיא סיפקה, כדי שיעבדו איתה ולא עם קבלני שירות אחרים. בין החברות שלכאורה נעשה ניסיון לסחוט אותן היו כיל, נשר ויבואני גרוטאות.

 

אלון חסן בביהמ"ש (ארכיון) אלון חסן בביהמ"ש (ארכיון) צילום: עמית שעל

 

פרשה נוספת היא 'פרשת שמן', בה החשד של החוקרים הוא שבעלי השליטה בחברת חיפושי הנפט, ג'קי בן זקן ואברהם נניקשוילי, קיבלו טובות הנאה מ'דנה' בתמורה לחוזה לשכירת שטחי אחסון לציוד קידוח בתעריף גבוה במיוחד שנחתם עם שמן. כך למשל חברה NA הפרטית בבעלות נינקשוילי ובן זקן קיבלה עפ"י החשד מיליון שקל מ'דנה'. הכסף עבר לקבוצת הכדורגל מ.ס אשדוד במסגרת הסכם חסות בין 'דנה' לקבוצה שבבעלות בן זקן.

 

בפרשת החברה ק', הפרשה השלישית, חשוד חסן שהשתמש בבעלי השליטה בה ר.ב, ששמו אסור בפרסום, כדי למכור חומרי ניקוי לנמל מחברה בבעלותו בשווי של כ-900 אלף שקל. החוקרים חושדים שחסן פעל על מנת שק' תזכה במכרז מול הנמל. כך למשל, מיחידות הנמל הגיעו דרישות לחומרי ניקוי ספציפיים שרק חברת ק' שיווקה. כמו כן השוטרים חושדים שר.ב קיבל מידע מוקדם על הצעות המחיר של מתחריו, כך שהיה יכול להציע מחיר טוב מהם. החוקרים הטיחו בו כי ידע מראש שיזכה במיני מכרז על חומרי ניקוי.

 

בא כוחו של דוד חסן, עו"ד בני כץ, טרם מסר תגובה בעניין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x