$
דעות

הורדת הריבית: המילים הסמויות מן העין

בין כל תלי ההסברים המלומדים של בנק ישראל בהודעת הריבית אתמול חסרה אחת הסיבות העיקריות להחלטתו להוריד את הריבית

אמנון אטד 08:3029.07.14
בנק ישראל הוא אלוף העולם במילים, ולמעשה אין תופעה שאין ביכולת אנשיו לערום עליה תלי תלים של הסברים מלומדים. אבל מדי פעם נבלם גם שטף המילים של אנשי הבנק, ולא תמיד הם אומרים את כל מה שהם חושבים. למשל, אחת הסיבות העיקריות להחלטת הריבית אתמול, שגם אם מישהו יטרח לחפש התייחסות כלשהי אליה בהודעת הריבית שפורסמה אתמול - אין כל סיכוי שימצא לה אפילו רמז.

 

מדובר במה שנקרא "ציפיות השוק", אותו מושג חמקמק ולא ממש מובן שיכול לפעמים לחבל בכוונות הכי טובות. הפעילים בשוקי הכספים וההון לא ממתינים למוצא פיה של הוועדה המוניטרית בכל יום שני האחרון של החודש, כדי לדעת מה יהיה גובה הריבית בחודש הבא. הם מנסים לנחש את מה שצפוי לקרות מראש, וגם פועלים בהתאם.

בסוף השבוע האחרון זינקו פתאום הדולר והיורו בשיעור חד של 0.7% מול השקל, ללא כל סיבה נראית לעין, אחרי שלושה ימים של ירידות רצופות. הסבר הגיוני למה שקרה אז הוא שהפעילים בשוק מטבע החוץ העריכו שבנק ישראל יפחית בעוד שלושה ימים את הריבית. ריבית נמוכה יותר הופכת את השקל לפחות אטרקטיבי בעיני המשקיעים, לכן מגבירה את הביקושים למטבע חוץ ומעלה את ערכו מול המטבע המקומי. ומי שמעריך שזה מה שיקרה, וגם פועל נכון, נוקט יוזמה מעשית לפני שהדברים מתרחשים בפועל.

 

 

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג צילום: עמית שעל

 

עדות לנכונות הסבר זה ניתן למצוא במה שקרה אתמול בשוק מטבע החוץ, מיד לאחר פרסום החלטת הריבית. עם פרסום ההחלטה קפץ שער הדולר במסחר הבין־בנקאי בשיעור קל, אולם מיד לאחר מכן הוא שב וירד במהירות כמעט לרמתו הקודמת. אם ההחלטה להפחית את הריבית היתה תופסת את הפעילים בשוק לא מוכנים, סביר מאוד להניח ששער הדולר היה מזנק מיד בצורה חדה כלפי מעלה.

 

באותה מידה של סבירות ניתן גם להעריך מה היה קורה בשוק המט"ח אם למרות הציפיות המוקדמות להפחתת ריבית, בנק ישראל היה מפתיע ומותיר את הריבית ללא שינוי. במקרה כזה כמעט ברור מאליו ששערי הדולר והיורו היו צונחים מול השקל לנקודות שפל חדשות. וזה אחרי ששער סל המטבעות, שהוא הנתון שקובע בתחום שער החליפין, כבר נמצא בנקודה נמוכה יותר מהשפל שאליו הידרדר באוקטובר 2008, בשיאו של המשבר הכלכלי הגלובלי.

 

התרסקות הדולר בנקודת הזמן הנוכחית, שבה בנק ישראל מסביר כי "שער החליפין הריאלי נמצא ברמה המקשה על צמיחת הענפים הסחירים - ענפי היצוא ותחליפי היבוא, בייחוד לנוכח הקיפאון בסחר העולמי", היתה פוגעת במשק כמעט בכל תחום פעילות אפשרי. וזה הדבר שבנק ישראל, שאחת ממטרותיו העיקריות היא לתמוך בצמיחה ובתעסוקה, צריך עכשיו הכי פחות.

 

את הסיפור הזה אפשר לסכם במילים פשוטות: בהחלטת הריבית שקיבל, התאים בנק ישראל בירושלים את המהלך העיקרי שעליו הוא מופקד לרחשי הלב של הפעילים בחדרי העסקאות בתל אביב. ההחלטה שקיבלו אתמול חברי הוועדה המוניטרית היא כמובן בסדר גמור, וגם בהחלטה להיות מובל על ידי גורם אחר אין הפעם פסול. אבל הדברים האלה צריכים להיאמר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x