רכב

פרסום ראשון

משרד התחבורה: "צוק איתן" לא מצדיק הארכת הרישום למכוניות חדשות

לטענת איגוד יבואני הרכב, בשל הלחימה ניתן להאריך את תקופת הרישום של מכוניות חדשות מעבר ל-12 חודשים, כפי שנקבע בזמן "עופרת יצוקה". משרד התחבורה: "התקנה מתייחסת רק לשנת 2012"

תומר הדר 16:3716.07.14

האם מדינת ישראל מצויה במצב מיוחד בעורף? תלוי את מי שואלים. לפני מספר ימים הודיע איגוד יבואני הרכב הישראלי, כפי שפורסם ב"כלכליסט", כי מכיוון שמדינת ישראל נמצאת במצב מלחמה יוכלו יבואני הרכב להאריך את תקופת רישום מכוניות ה"יד ראשונה אפס קילומטרים" מעבר לשנה שלמה. כיום, על פי חוק, כאשר שנה שלמה חולפת ממועד ייצורו של רכב, על יבואן הרכב לרשום אותו כרכב מיד שנייה. ואולם, בתקופת מבצע עופרת יצוקה שונו תקנות התעבורה ובנוסח החדש נקבע כי בעיתות מצב מיוחד בעורף יוארך תוקף הרישום ל-13 חודשים.

ואולם, למרות הודעת איגוד יבואני הרכב שלח היום משרד התחבורה מכתב הדגשה מיוחד ליבואני הרכב, שבו נקבע כי היבואנים כפופים לחוק 12 החודשים ואסור להם לרשום מכוניות 13 חודשים ממועד הגעתן לישראל. יצוין שעל פי לשון החוק, שנקבע לפני כשנה וחצי בתקופת "עופרת יצוקה" מצוין ש"רכב שיובא על ידי יבואן והתקופה של 12 חודשים ממועד ייצור הרכב הסתיימה בעת שהיתה בתוקף ההכרזה על מצב מיוחד בעורף, לפי סעיף 9ג לחוק ההתגוננות האזרחית ירשם וינתן עליו רישיון אם טרם חלפו 13 חודשים ממועד ייצורו".

 

כלי רכב מיובאים בנמל אילת (ארכיון) כלי רכב מיובאים בנמל אילת (ארכיון) צילום: shutterstock

 

לדברי גורמים במשרד התחבורה, מבחינה משפטית, לשון החוק מתייחסת רק לשנת 2012 ואינה מתייחסת לתקופות אחרות. יתרה מזאת, לפי התקנות קיימת בעיה נוספת: התקנות מתייחסות למצב חירום בעורף. מתקני יבואני הרכב פזורים על פני שטחים רבים במדינת ישראל וחלקם כלל אינם מוגדרים כ"עורף", מה שעלול ליצור הבדלים בין היבואנים מבחינת ההתיחסות של משרד התחבורה. לאור זאת הוחלט שלא לאפשר רישום של רכבים לאחר 13 חודשים ממועד ייצורם.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x