משפט

בלעדי לכלכליסט

7 מיליון שקל מחכים לדן כהן בפנמה לאחר שחרורו מהכלא

הפרקליטות פנתה לשלטונות פנמה וביקשה לבטל את הקפאת הכספים השייכים לשופט לשעבר ונמצאים בבנק במדינה. זאת בהתאם להסדר הטיעון עם כהן ולאחר שהורשע בקבלת שוחד. לאחר שיסיים לרצות שש שנות מאסר יקבל כהן את הכספים לידיו

תומר גנון 07:2815.07.14

הסדר הטיעון שעליו חתם השופט לשעבר דן כהן (72), שהורשע בקבלת שוחד מחברת סימנס כשכהן כדירקטור בחברת החשמל, אמנם הוביל למאסרו, אך גם צפוי להותיר בידו סכום כסף לא מבוטל שיחכה לו לאחר שישתחרר. בפנייה פורמלית שהעבירה לאחרונה הפרקליטות לשלטונות הרפובליקה של פנמה, היא ביקשה לבטל את הקפאת הכספים השייכים לחברה הנמצאת בבעלותו של כהן, ומוחזקים בבנק BBVA פנמה (ידוע כיום כבנק BAC). הכספים בחשבונות, בהיקף של כ־3 מיליון יורו (כ־14 מיליון שקל), הוקפאו ב־2009 בעקבות בקשה שהעבירה הפרקליטות לשלטונות פנמה, במסגרת ההליך הפלילי שנוהל בישראל נגד כהן. כעת הודיעה הפרקליטות לשלטונות פנמה כי אין לה עוד עניין בהקפאת כספים אלו, מאחר שכהן הורשע, נגזר דינו והתיק נגדו נסגר.

 

על פי ההסדר שאליו הגיע כהן עם הפרקליטות, לאחר שישלם את מלוא הקנס שהוטל עליו במסגרת הסדר הטיעון - 10 מיליון שקל - הכספים הנותרים בחשבון זה משוחררים לחזקתו. כהן כבר שילם כ־3 מיליון שקל מהקנס, ותשלום היתרה נדחה עד ספטמבר הקרוב. בניכוי חלק מהקנס שישלם באמצעות הכספים שבחשבונות אלה ייוותרו בהם כ־7 מיליון שקל.

 

האם כהן ייהנה מהכסף? ככל הנראה כן. זאת אף שבעקבות הרשעתו בישראל מתנהלת נגדו חקירה בפנמה בחשד להלבנת הון. רק במקרה שהכספים יוקפאו או יחולטו על ידי הרשויות שם במסגרת ההליך מנע ממנו לשים את ידיו עליהם. כהן ריצה עד עתה כשנה וחצי מתוך שש השנים שנגזרו עליו בכלא ניצן ברמלה, כך שהוא צפוי להשתחרר מהכלא בישראל בגיל 76.

 

השופט דן כהן השופט דן כהן צילום: אוראל כהן

 

מטעמו של דן כהן נמסר: "הפרקליטות פנתה לפנמה בבקשה לביטול הקפאת הכספים, וזאת כפי שנקבע בפסק ובגזר הדין של בית המשפט המחוזי בתל אביב. לעניין הסכומים המופקדים בחשבון וייעודם, המידע פרטי וחוסה תחת הגנת הפרטיות. על פי הסכם הטיעון שנחתם בין כהן לפרקליטות ואושר על ידי בית המשפט, כל התיקים כנגד כהן סגורים ועניינו הסתיים. לא ידוע על כל חקירה המתנהלת נגדו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x