$
משפט

כתב אישום נגד נייר חדרה על הזרמת חומרים מזהמים לנחל חדרה

יחד עם החברה נאשמים בעלי תפקיד בה, בהם מנהל חטיבת הפיתוח והתשתיות וסמנכ"ל התפעולה בה, גדעון ליברמן

זוהר שחר לוי 10:0914.07.14

המשרד להגנת הסביבה הגיש כתב אישום נגד נייר חדרה ובעלי תפקיד בחברה על הזרמת חומרים מזהמים לנחל חדרה ממתקן לטיהור שפכים שבעלותה במהלך שנת 2010. "הזרמת הקולחים לנחל חדרה, באיכות החורגת מהאיכות הנדרשת, גורמת או עלולה לגרום לזיהום מים ומהווה פגיעה בחי ובצומח של הנחל", נכתב בכתב האישום.

 

 

יחד עם החברה נאשמים בעלי תפקיד בה, בהם מנהל חטיבת הפיתוח והתשתיות וסמנכ"ל התפעולה בה, גדעון ליברמן.

 

לפי כתב האישום שהוגש בשבוע שעבר לבית משפט השלום בחיפה, במסגרת הליך יצור הנייר מבוצעים הליכים כימיים שונים ובמסגרתם נעשה שימוש במתקן טיהור שבמהלכו מוזרמים שפכים לנחל חדרה. במהלך שנת 2001 ניתן לחברה רישיון ובמסגרתו נקבע כי עליה לקיים תנאים שונים לצורך ההליך.

 

כן נקבע בהתאם לתנאי רישיון העסק כי על נייר חדרה לעמוד באיכויות שונות בכל הנוגע לשפכים המסולקים מהמתקן לנחל חדרה.

 

עופר בלוך, המנכ"ל הפורש של נייר חדרה עופר בלוך, המנכ"ל הפורש של נייר חדרה צילום: מיכאל קרמר

 

לפי כתב האישום, במהלך חודש ינואר 2010 ולמשך שלושה חודשים החלה נייר חדרה להפעיל, בשטח המפעל מכונה חדשה שהגבירה את כמות השפכים ויצרה עומסי עבודה גבוהים יותר על מערך טיהור השפכים. בדיקו ודגימות שנאספו במקום על ידי המשרד להגנת הסביבה, כך לפי כתב האישום, הראו על חריגות באיכות המים המוזרמים לנחל.

 

"הזרמת הקולחים לנחל חדרה", נכתב בכתב האישום, "הן במעשה והן במחדל, על ידי הנאשמים, באיכות החורגת מהאיכות הנדרשת, גורמת או עלולה לגרום לזיהום מים ומהווה פגיעה בחי ובצומח של הנחל".

 

"במעשיהם ובמחדליהם", נכתב עוד, "לא נמנעו הנאשמים מכל פעולה מזהמת מים או העלולה לגרום לזיהום מים, במישרין או בעקיפין, וכן חרגו מהאיכויות אשר על הקולחים לעמוד בהם, בהתאם לתקנות איכות מי קולחין וכללים לטיהור שפכים, מיד או לאחר מכן, וכן השליכו למקור מים חומרים נוזליים, מוצקים או גזיים".

 

המשרד להגנת הסביבה מייחס לנייר חדרה וכן לבעלי התפקידים, עבירות של זיהום מים, ניהול עסק ללא רישיון ועוד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x